Plasma tv lg flatron mz42pz44s

Michal25

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
3 Jan 2021
Príspevkov
22
Reakčné skóre
28
Bodov
18
Umiestnenie
Okres GA
Paragraf (§)
Študent
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Michal25

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
3 Jan 2021
Príspevkov
22
Reakčné skóre
28
Bodov
18
Umiestnenie
Okres GA
Paragraf (§)
Študent
Na ulici som našiel plazmový televízor LG. Samozrejme nefungoval. Po pripojení do zásuvky červená LED indikovala stand-by režim, po zapnutí tlačidla sa zobrazila oranžová LED a krátko po nej zelená. Po chvíli ale zelená zhasla a prepla sa na červenú - stand-by mód,bolo to ako keby nemal zdroj odber a preto sa vypol. Rozobral som ho a zadný plechový kryt bol navrchu totálne odymený.

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Zadymené súčiastky som našiel na napájacom module a na obrazovom.

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Poistky na napájacom module (3) boli v pohode, zhorená bola v obrazovom. Nemeral som výstupné napätie na zdroji, môže byť aj ten chybný. Na obrazovom module boli zadymené súčiastky nad chladičom a aj nožičky súčiastok pod ním (Mosfety alebo tranzistory).
Chcem sa opýtať či je problém v obrazovom module, keďže tam bola zhorená poistka a ohorené vývody pod chladičom

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

(chladič neviem dať dole asi je tam prilepený teplovodivým silikónom), a ako môžem demontovať chladič bez poškodenia dosky. PCB je v skrate asi súčiastkami pod chladičom, je pokrytá hrubým lakom a cín nejde roztaviť, takže neviem premerať, či nie sú skratované kondenzátory (merákom pípa asi polovica) Ďakujem.

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Prílohy

Naposledy upravené moderátorom:

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
V prvom rade som ti upravil príspevok. Takže, všetko si nafoť pred rozobratím, Zober izopropyl alkohol (IPA) a všetko dôkladne očisti. Až to budeš mať, skontroluj spájkovanie na doske - studené spoje - oprav ich. Rovnako ak je potreba - pomeň vysušené kondenzátory - najskôr zmeraj ich sériový odpor (ESR) - takýmto spôsobom skontroluj všetky kondenzátory :



Aktuálne som postol servisný manuál na tú LG (potrebuješ mať 10 príspevkov pre jeho stiahnutie), nájdeš v ňom meracie body a napätia :

 

Michal25

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
3 Jan 2021
Príspevkov
22
Reakčné skóre
28
Bodov
18
Umiestnenie
Okres GA
Paragraf (§)
Študent
Servisné manuály som už dávnejšie hľadal, aj som nejaké našiel napr.:
Ale tým schémam z čipmi moc nerozumiem :( Tak skúsim očistiť a potom sa ozvem či to šlo spájkovať. Takže závada nemusí byť tými opečenými výkonovými prvkami ? Nafúknutý kondenzátor tam nie je žiadny, ako mám postupovať pri skúšaní - ktorý odspájkovať prvý ?
 
Naposledy upravené:

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Tak skúsim očistiť a potom sa ozvem či to šlo spájkovať. Takže závada nemusí byť tými opečenými výkonovými prvkami ? Nafúknutý kondenzátor tam nie je žiadny, ako mám postupovať pri skúšaní ?
Nie sú "opečené", ale zaprášené. Vyspájkuj ich von (najskôr ich očisti), nájdi s k nim datasheet a premeraj ich.
To, že nie je nafúknutý, neznamená, že nemôže byť vysušené dielektrikum. Kondenzátory je potrebné premerať najmä na doske zdroja - vysokou teplotou vysychajú.
 

Michal25

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
3 Jan 2021
Príspevkov
22
Reakčné skóre
28
Bodov
18
Umiestnenie
Okres GA
Paragraf (§)
Študent
Izopropyl alkohol nemám, očistil som to s spiritus cum benzino denaturatus, zišlo dole trocha dymu a spájkovať sa to stále nedá (asi kvôli slabému výkonu - trafopájka). vyspájkovať ich neviem lebo je na nich nejak prilepený chladič.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava

Michal25

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
3 Jan 2021
Príspevkov
22
Reakčné skóre
28
Bodov
18
Umiestnenie
Okres GA
Paragraf (§)
Študent
Nie je to benzín, len sa to tak volá, je to 96 percentný etanol, používa sa to ako dezinfekcia. Mám iba trafospájkovačku a SMD s ňou nespájkujem, snažím sa odspájkovať ten veľký kondenzátor, a odstrániť chladič.
 

Prílohy

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Ten veľký chladič nie je chytený skrutkami? Ak to nejde odspájkovať - nachystaj si odsávačku a na ospájkovavanom spoji roztop trocha spájky (cínu), prilož dodatočný cín, najlepšie SnPb, ten má nižší bod tavenia. Až sa spájka roztaví rýchlo ju odsaj odsávačkou - pozor na nadmerné prehriatie, aby si nepoškodil plošný spoj.
 

Michal25

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
3 Jan 2021
Príspevkov
22
Reakčné skóre
28
Bodov
18
Umiestnenie
Okres GA
Paragraf (§)
Študent
Na chladiči je z vnútornej strany priskrutkovaný plastový držiak v ktorom sú umiestnené a pravdepodobne aj prilepené výkonové súčiastky, nemám ani SnPb cín a ani merač ESR :ROFLMAO: chcel som kúpiť s číny aj KSGER
GM328A
a cín ale ešte na to neprišlo. Mám 15 a z elektrikou sa zatiaľ len hrám. Myslel som si že ten veľký chladič dám dole, zistím označenie súčiastky, objednám novú a je, ale chladiču sa nechce ísť dole...
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
odsleduj vývody, ktoré sú k danému komponentu a označ si ich fixkou, respektíve daj sem fotku zdroja z opačnej strany - zo strany spojov
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
tým pádom, ak odspájkuješ všetky tie vývody naokolo toho obdĺžnika, tak by si mal dať ten modul s chladičom dolu. Ale pokiaľ to nemáš s čím odmerať, tak neviem neviem, či sa pohneš ďalej. Naštuduj si manuál, aby si sa vedel orientovať v schéme.
 

Michal25

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
3 Jan 2021
Príspevkov
22
Reakčné skóre
28
Bodov
18
Umiestnenie
Okres GA
Paragraf (§)
Študent
Možno by to šlo dať dolu (aspoň chladič) rozvŕtaním šróbov zvrchu chladiča
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
E-shop ElektroLab.eu
Top