Geiger pripojenie do telefonu.

markeye

Člen
Registrovaný člen
Člen od
18 Jan 2022
Príspevkov
32
Reakčné skóre
6
Bodov
8
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Zdravim mam
Tu je

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Rad by som ho pripojil do telefonu, kde su programy, ktore vedia vyhodnotit impulzy a zobrazit ich graficky, ano viem ze sa da na to pouzit arduino aj ESP atd..
Ja som ho chcel pripojit do telefonu, kde impulz na mic vstupe zobrazi program graficky. Problem je ze tento kit ma na VIN vystupe 3.3V a pri impulze postupne
klesne napatie na 0. Potreboval by som to opacne, teda na VIN 0V a pri impulze napatie cca 1V by malo stacit. Viete mi poradit zapojenie?
Ak ma niekto tento kit neviete preco mi pri kazdom pulse signalizovanom D23 (LED) urobi buzzer beep, podla videa by mal len skrcat?
Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať
Kit napajam s USB, teda 5V.
Dakujem
 
Naposledy upravené moderátorom:

markeye

Člen
Registrovaný člen
Člen od
18 Jan 2022
Príspevkov
32
Reakčné skóre
6
Bodov
8
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Pokusom som zistil ze pipanie sposobuje trubica SBM-20 s povodnou cinskou M4011 to len puka, tak ako ma.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,366
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
@markeye doplnil som ti príspevok o prílohy, k lepšiemu pochopeniu.
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: markeye

markeye

Člen
Registrovaný člen
Člen od
18 Jan 2022
Príspevkov
32
Reakčné skóre
6
Bodov
8
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
@markeye doplnil som ti príspevok o prílohy, k lepšiemu pochopeniu.
Dakujem s tou cinskou trubicou sa to celkovo opravilo, aj vystup (VIN) uz je stabilne 3.3V len tam pri impulze z trubice skoci impulz 0 na kratku dobu v aplikacii som zapol invertovanie a zvysil citlivost a uz sa to chyta. Preco to tak blblo s SBM-20 trubicou netusim, parametre maju dost podobne, ta cinska by "papierovo" mala byt citlivejsia, aj ked udajov o nej je na rozdiel od SBM-20 hrozne malo.
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Rozdiel bude v tvare a čase impulzov z trubice, potom môže zlyhávať vyhodnotenie impulzov alebo iné dĺžky časov na výstupe. S týmto zapojením, resp. kitom nemám skúsenosti, no pri návrhu GM čítača som musel podľa trubíc prispôsobovať detekciu pulzov. Stalo sa mi aj dokonca, že mi nebralo impulzy vôbec pri výmene GM trubice. Keď máš osciloskop, najlepšie skontrolovať a porovnať tvar pulzov, ktoré idú z oboch trubíc.
 

markeye

Člen
Registrovaný člen
Člen od
18 Jan 2022
Príspevkov
32
Reakčné skóre
6
Bodov
8
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Dik, buhuzial aj keby som zistil rozdielne priebehy tych trubic, ten obvod neviem upravit pre SBM-20. Zatial ho necham s tou cinskou trubicou, s tou evidentne funguje OK. Ak mi pripadne vies poradit ako sa da k tomu kitu pripojit analogovy meter, ktory by zobrazoval C/M.
Inak som si uz 2x poslal zdroj radioaktivneho ziadrenia (teda vnutro poziarneho snimaca)a zatial ziadny nedorazil, nezda sa mi ze by SK posta mala snimanie radiacie zasielok, asi skor smola.
Dik M
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Potom skúsim sa pozrieť na to zapojenie a A-meter...

Ak myslíš tieto z Aliexpress:

Tak tieto sa dajú normálne kupovať, takto uzatvorená ionizačná komora je OK. Čo sa týka detektorov, na niektorých miestach sú kontroly inde nie, no toto je nezistiteľné. Plus podľa toho, či ide balík lietadlom alebo loďou (loď je vždy OK, lietadlo len do určitých limitov). Toto je príliš slabé na nejakú detekciu + sú tu aj medzinárodne limity pre uSv/h na povrchu balíkov a určité hodnoty sú tolerované a v rámci limitov posielania balíkov. Meria sa taktiež prevažne tvrdé gama. Am-241 to je nič... takže len smola v preprave alebo to ešte dorazí.

Najväčšia haluz je posielať predmety s Ra-226 farbou ak to dáva už cez >1mSv/h. Pri správnom zabalení balíka sa dá aj také poslať a prejde aj cez kontrolu za splnenia zákonných limitov.
 

markeye

Člen
Registrovaný člen
Člen od
18 Jan 2022
Príspevkov
32
Reakčné skóre
6
Bodov
8
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Ano presne tie :) No nic nena.. viac ako ked postavis dva GM citace a pride ti vsetko, kit z Litvy, trubica z Ukrajiny, druhy kit z Ciny a tie radioaktivne ziarice nie, ani na druhy krat nie.. Viem ze nejake rucicky na hodinkach su mierne radioaktivne a potom nejake sietky na svietidla.. ale ja som chcel toto.. Ten analogovy merak by sa mohol dat pripojit na audio out jack? DX
 

josek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Jan 2020
Príspevkov
53
Reakčné skóre
35
Bodov
23
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Pripojiť by si ho mohol na audio jack, ale ručička Ti bude skackať podľa častosti prichádzajúcich impulzov, čiže veľká výhra to nebude.
Mal by si na výstup pripojiť analógový integrátor s primeranou časovou konštantou, potom bude ručička analógového ručičkového prístroja na jeho výstupe síce tiež trocha poskakovať, ale tak ako sa v rámci fluktuácie patrí.
 

markeye

Člen
Registrovaný člen
Člen od
18 Jan 2022
Príspevkov
32
Reakčné skóre
6
Bodov
8
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
analógový integrátor s primeranou časovou konštantou, predpokladam ze najjednoduchsie tam pripojit arduino etc a k tomu analog merak. Arduino spracuje signal z vin a gnd, pocet impulzov prepocita a nejak pretransformuje tak aby to vedel zobrazil analogovy merak. Tak si to myslel? DX
 

josek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Jan 2020
Príspevkov
53
Reakčné skóre
35
Bodov
23
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Nemyslel som to tak, no netvrdím, že to tak ako si napísal nemôžeš vyriešiť. Vyplýva to aj z mojej neschopnosti programovať, čo je však v tomto prípade ľahostajné.

Mal som na mysli obyčajný integrátor s OZ, na ktorého výstup pripojíš ten ručičkový prístroj. V podstate nič jednoduchšie nemôžeš pre analógové zobrazenie vymyslieť. Pre správnu funkciu integrátora potrebuješ iba definované vstupné impulzy, ktoré získaš pomocou MKO z výstupu GM trubice.
V podstate keď máš

-GM trubicu,
-vyhovujúci zdroj 400V a
-dvojitý OZ pre MKO a integrátor
-ručičkový prístroj,

nemusel by si nič viac pre analógové zobrazenie potrebovať. Zariadenie by malo minimálnu spotrebu a maximálnu spoľahlivosť - čo sa v prípade merania IŽ požaduje.
 

markeye

Člen
Registrovaný člen
Člen od
18 Jan 2022
Príspevkov
32
Reakčné skóre
6
Bodov
8
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Jasan dik, ale uz len ten zdroj bude pre mna problem, hladal som na ebay aj aliexpresse, ale tie zdroje 400V co tam predavaju skor nasobice a teda pri klesajucom vstupnom napati sa meni aj to HV napatie, chcelo by to zapojenie, kde bude na vystupe stale 400V. Ak o niecom vies, budem ti vdacny. Dik
 

josek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Jan 2020
Príspevkov
53
Reakčné skóre
35
Bodov
23
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Násobiča sa neboj, pri takom malom prúde nepredstavuje násobič žiaden problém. Dá sa urobiť zdroj pre tento účel dostatočne stabilizovaný a s nízkym odberom - pozri napr. stránky danyk.cz

Nakoniec, aj v tej Tvojej stavebnici je použitý násobič. Je iba jeden problém - a tým je meranie napätia na výstupe násobiča. Potrebuješ k nemu DC voltmeter s dostatočne veľkým vnútorným odporom.
 

markeye

Člen
Registrovaný člen
Člen od
18 Jan 2022
Príspevkov
32
Reakčné skóre
6
Bodov
8
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Ano v tom kite je 2x NE555 to je ten lepsi pripad, ale tie cinske to su fakt shity, min suciastok jedno trafko.. Ja by som radsej kupil nieco hotove, nie som konstrukcny typ a tie hotove pre digitrony sa mi osvedcili, len tie su do max cca 200V. K tomu kitu bol navod, kde som podla vnutorneho odporu meraka meral bud 6,5V bez pripojenej trubice alebo tusim 57V.. aj vzorec bol k tomu. Tie k digitronom zvladli aj priame pripojenie voltmetra, kde som trimrom natocil 170V a bolo :)
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Tento zdroj pre GM trubice je OK, ak by bol napr. problém s pískaním, tak môže za neho zapojiť ešte 10k/1W rezistor, zenerky 2x 200V/1,3W a kondenzátor 4n7 až 47n napríklad. Tak 10M rezistor a na GM trubicu. Ak meriaš napätie priamo na GM trubici s klasickým multimetrom s 10M vnútorným odporom, potom meriaš polovičné napätie na trubici. Teda 200V na multimetri a reálne 400V na trubici alebo meraj na zenerových diódach 400V.

S integrátorom pre ručičkový meráčik sa treba pohrať a nejako vhodne ho nastaviť pre citlivosť ručičky a požadovaný meraný rozsah. Tu nastáva väčší problém... podľa niečoho a nejako to ociachovať :D .. btw možno by nebol zlý nápad ak vieš s arduinom, spraviť ukazovanie počítania CPM resp. CPS a z toho zobrazenie aj na prepočet na uSv/h, kde konštanta sa bude dať meniť a prestaviť podľa nejakej kalibrácie alebo len podľa DS údajov danej trubice koľko CPM je na 1uSv/h. Možnosti máš viacero, otázka je, čo od toho očakávaš alebo má to byť proste len nejaký detektor na meranie.

Nejaké nápady na zdroje pre GM čítač nájdeš aj u mňa, no tiež som dosť čerpal aj od Danyka. Mám tam toho popísane dosť, ale prevažne začaté veci, nie všetko dokončené do finálu a skôr také testovacie zapojenia, nejaké schémy a inšpirácie + rozpísaná nejaká teória. Prakticky aj tak aktuálne používam len origoš kúpené dozimetre a rádiometre.
 

markeye

Člen
Registrovaný člen
Člen od
18 Jan 2022
Príspevkov
32
Reakčné skóre
6
Bodov
8
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Dik, tvoju stranku som uz obdivoval davnejsie, pozeral som si presne tie zapojenia :) Len ako som pisal som lenivec lenivy a chcel som nieco kupit s analogom, problem je ze to co sa predava je z rokov 60tych a ma to skor historicku hodnotu, funguje to sice, ale pouzite suciastky sposobuju ze to ma riadny odber. V terene je lepsi analog, pripadne kombinacia.. aj hladaci zeleza v lesoch pouzivaju tuto kombinaciu, lebo analog reaguje prakticky hned a samozrejme zvuk je tiez super na orientaciu. Ohladne kalibracie, to sa da nejak skombinovat s kupovanym merakom a podla toho naciachovat. Dik skusim pohladat este po webe, ci nie je nejaky zdoj s pcb k dispozicii. Diik za inspiraciu, tvoj web je fakt na jednicku :)
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: medved

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
364
Reakčné skóre
467
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Paradne ziaria meraky z ruskych tankov. Ono to volakedy svietilo, ale svit po rokoch prestane, radium ale ziari dalej. Overene. Ked som zistil kolko to dava, hned som to riadne zabalil a dal daleko z oci.
Obrazok som nasiel na bazosi, dakto ich zhana.
 

Prílohy

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
@Rami6711 máš aj nejaký kus navyše z tých, čo si zabalil a dal bokom ?
 

zdenoeddie

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Feb 2020
Príspevkov
102
Reakčné skóre
239
Bodov
58
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Idealne aspon 2ks...
 
  • Perfektne
Reakcie - hodnotenie obsahu: medved

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
364
Reakčné skóre
467
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Haha, dva krat citaj a raz pis. 😁
Ja mam len jeden kus a vzdy som aj mal. Obrazok ako som pisal je z netu.
 
E-shop ElektroLab.eu

Reklama

Paul's Electronics

Podporte nás

Vyhľadaj komponenty

Reklamný blok

Hľadáte lacný multimeter?
Top