Ako ste začínali?

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Aké boli vaše začiatky s elektronikou a čo vás k nej priviedlo ? Zaspomínajte - samozrejme dobové fotografie sú vítané !
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Žeby som začal, už keď tak skoro ráno vstávam v sobotu ? :D K elektronike som sa dostal už asi v 1. alebo 2. ročníku na ZŠ, keď mi dedo dal dva kufre MEZ ELEKTRONIK – 02
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Ale keďže nikto v rodine sa nevenoval takejto elektronike a bratranec, ktorý chodil na SPŠE v PO z nej prd vedel a nebavilo ho to, nejako mi s tým veľa nepomohol, ale čosi som pochytil a mal časom otestované skoro všetky zapojenia z priloženej knihy. No nikdy som sa nedostal a ani nemal cez koho v rodine bližšie k audiu, bežnej elektronike, výrobe DPS a pod.

Potom po ZŠ smer SPŠE a tam som sa hneď v prvom ročníku dostal k webu Danyka od spolužiaka. Na začiatok od neho levitátor a prvá DPS
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Druhá konštrukcia (vrabčie hniezdo) už bola plazmová guľa od Danyka, jednoduchý flyback s pár súčiastkami.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Neskôr pravdaže prvé mini SGTC na krabičkách od filmu :D
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Vďaka teslákom a VN som sa dostal prvýkrát k elektrónkam a začal sa o nich učiť viac, ale vďaka VN som nikdy nerobil audio. Prvé funkčné VTTC v prvom ročníku, kedy mi to dalo prvý výboj s PL504.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Druhý ročník SPŠE na SOČ s týmto SGTC (fotené o pár rokov neskôr so zrkadlovkou)
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Tretí ročník SPŠE polofunkčné DRSSTC, IGBT polomost, ale nejakým zázrakom to fungovalo a dávalo to 3x dlhšie výboje, ako sek. cievka
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Maturoval som s týmto VTTC s lampou GI-19B, fotka zo školy zo silnoprúdového labaku.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


....a zvyšok už je jasný z môjho webu a YT kanálu.. na "bežné veci" s elektroniky mimo VN, audio a pod. akosi nikdy nebol čas popri VN (ak to nemalo súvis s VN), k audiu som sa nikdy nedostal, ako to má asi väčšina ľudí v elektronike a ani bežný NN zdroj som nerobil, len VN zdroje od stoviek W po kW :LOL: ... a veľa rôznych pokusov a experimentov s VN.. DC, AC, VF .. 50Hz, stovky kHz cez jednotky MHz... ale aby sa nepovedalo, neskôr nie tak dávno som dal dokopy aj niečo mimo VN :D .. , ktorá je tiež na webe aj som ju riešil tu na fóre.

webovky:

YouTube kanál
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
186
Reakčné skóre
213
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Ako decka sme zapajali len najjednoduchsie obvody ake existuju - bateria, ziarovka (alebo LED, alebo motorcek), vypinac (niekedy ani ten nie). Par LED sme spalili, ked sme ich skusali bez predradneho odporu. Otec mal vtedy radost :D
K nejakej prilezitosti som dostal stavebnicu ruletky s LED, ktoru aj tak osadzoval otec, ak si dobre spominam. Funguje dodnes.
Potom som dal tomu na dost vela rokov pokoj, a k elektro som sa vratil nejakych 7 rokov dozadu, vela veci som sa naucil, vela veci opravil a suciastok z rozobratej elektroniky pouzil vo vlastnych konstrukciach, namiesto aby skoncili na skladke.
 

robertpavlik

Člen
Registrovaný člen
Člen od
2 Jan 2020
Príspevkov
153
Reakčné skóre
247
Bodov
33
Umiestnenie
Okres Nové Mesto nad Váhom
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Keď som mal 9 rokov rozobral som otcovi reportážny kazeťák National (Panasonic). Dostal som školenie (manuálne), ale to ma neodradilo a môj záujem sa postupne zvyšoval. Našťastie otec aj obaja strýcovia boli elektronici a tak vysvetľovali, pomáhali, zháňali. Elektronické piáno, tranzistorové rádiá, zosilňovače, svetelné hudby. V 80. rokoch prišli počítače, s nimi Basic (Atari,PMD,ZX Spectrum,Commodore,Amiga), neskôr assembler a už to nepustilo. Od 90. rokov prišli PLCčka a v podstate na tom idem doteraz.
 

rakato11

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
191
Reakčné skóre
245
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Našťastie otec aj obaja strýcovia boli elektronici a tak vysvetľovali, pomáhali, zháňali.
To je super když máš někoho blízkého poblíž sebe co ti může poradit, pomoci, vysvětlit, já neměl v podstatě nikoho takového.
Já si už přesně nepamatuji kdy jsem se o elektroniku začal blíže zajímat ale mohlo to být také v tom věku jako Ty. Vzpomínám si že mě v tom věku doslova fascinovaly elektrické motorky které byly umístěné v různých hračkách. Já když jsem byl malý kluk tak veškeré hračky byly na "klíček", tím se natáhlo hodinářské péro ve strojku a následně na malou chvíli se dala hračka do pohybu.
Jednou se mi podařilo najít staré rádio tak jsem z něj "doloval" součástky a myslel jsem si co za poklad jenom mám. Když jsem byl již odrostlejší tak jsem si konečně z našetřených peněz koupil bakelitovou trafopájku která se mi zachovala dodnes. V té době jsem začal odebírat Amatérské rádio červené a modré a začal jsem zkoušet různá uveřejněná zapojení. Si pamatuji že jsem stavěl malý vysílač FM, byl jsem v kuchyni kde jsem jej začal zkoušet, prolaďovat a přitom jsem do mikrofonu mluvil. Vedle v pokoji se táta s mámou koukali na televizi (chytali jsme Ostravský vysílač Hošťálkovice který tenkrát vysílal na 1.kanálu) a když jsem tak promlouval do mikrofonu a vysílač prolaďoval tak jsem se naladil na ten 1.kanál a bylo mě slyšet v televizi. :) Následně přišla máma s údivem co to tam v kuchyni provádím.
Pak přišel čas kdy jsem vyšel základní školu a šlo se rozhodovat co budu dělat. Jako dnes si pamatuji jak jsem byl se svým tátou v Ostravě Vítkovicích na náboru do učení. Já měl tenkrát nějak zastíněný mozek a byl jsem ze všeho tak trochu mimo a když se vyplňoval formulář kde se psalo jaký obor chci studovat tak můj otec ač věděl že mě baví elektronika (možná se tenkrát bál že by mě mohla elektrika zabít ale toho nebezpečí je všude přece plno a nemusí to být zrovna elektrický proud co člověka zabije) tak do formuláře napsal obor provozní zámečník. Doma jsme se v podstatě nebavili co bych chtěl jít studovat a tak jsem se ani nezmohl na nějaké slovo (dost jsem měl ze svého táty respekt) že bych chtěl jít studovat za elektrikáře.
A tak elektronika se stala mým celoživotním koníčkem, zprvu jsem opravoval rádia a jiné jednoduché věci a když jsem viděl televizor (tenkrát ještě elektronkový) tak jsem si v duchu říkal že na to v životě mít nebudu abych je opravil ale tolik jsem studoval jako samouk až jsem se do toho dostal a chodil jsem celé vesnici opravovat televizory, to už jsem byl ženatý a přetěhovaný na Slovensko. Pak přišly polotranzistorové, pak tranzistorové a stále se bylo co učit. Když vyšly barevné tak se mi opět zdály moc složité ale i ty jsem zvládnul. Kolikrát mi přišel pod ruky televizor co v servise neopravili a já jsem nad ním strávil hodiny svého času, tak mě to bavilo že někdy jsem ani nešel spát až kdesi nad ránem až se mi podařilo daný přístroj opravit a já měl z toho obrovskou radost.
Elektronika jde čím dál rychleji kupředu, kdysi se říkalo co bylo ráno novinka to už večer bylo zastaralé a nyní se mi zdá že to je ještě rychlejší a nebo jsem už tak starý a nestíhám? Všechno možné ale já říkám toto: "Já nejsem starý ale hodně toho pamatuji". ;)
 

Karol

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
11 Feb 2021
Príspevkov
16
Reakčné skóre
13
Bodov
3
Paragraf (§)
Servisný technik
Ahojte všetci. Ozaj to bolo dosť dávno :) Chodieval som s otcom na Bratislavské letisko kde som rozoberal elektronické zariadenia čo boli už vyradené ako vysielačky z lietadiel alebo z riadiacej veži. Bola to ozaj zábava a bavilo ma to nakoľko som mal z toho veľa sčiastok. Môj prvý multimeter bol PU10 samozrejme analog. Čo sa týka dnešnej skutočnosti pozrite to je moja rádioamatérská web stránka. čo sa týka hardwaru pozri pracovne pozri
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Rádioamatér :) vitaj u nás a pozerám, že aj "omegáč". Škoda, že rádio amatérskemu športu sa nevenuje taká pozornosť, ako voľakedy, je to krásny šport :)
 

Karol

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
11 Feb 2021
Príspevkov
16
Reakčné skóre
13
Bodov
3
Paragraf (§)
Servisný technik
Rádioamatér :) vitaj u nás a pozerám, že aj "omegáč". Škoda, že rádio amatérskemu športu sa nevenuje taká pozornosť, ako voľakedy, je to krásny šport :)
Veru je nás málo a je to tak zaujímavá záľuba s neskutočne širokými možnosťami. Kto by mal záujem o info poprípade ako sa stať rádioamatérom pozrite kde sa dozviete všetko o možnostiach. alebo napíšne na : om1aku@om1aku.eu
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava

Karol

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
11 Feb 2021
Príspevkov
16
Reakčné skóre
13
Bodov
3
Paragraf (§)
Servisný technik
"nespichli" by sme na túto tému nejaký pekný článok? Rád by som ho publikoval v našom blogu, bolo by to tak povediac "priamo od zdroja"
Samozrejme budem rád. Dá sa povedať, že na ako aj na je veľa info dá sa povedať všetko o rádioamatérstve ale samozrejme ak je treba niečo kľudne napíš na om1aku@om1aku.eu a určite dáme dokopy pekný článok.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
ok, ozvem sa (y) ďakujem
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: Karol

risototh

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
11 Jan 2021
Príspevkov
16
Reakčné skóre
16
Bodov
3
Umiestnenie
Zilina, Slovakia
Paragraf (§)
Programátor
Hmm, dobove fotografie veru nemam, predsa len vtedy neboli digitalne fotaky a filmom sa setrilo, ale spominam si na moju prvu "konstrukciu" ako by to bolo vcera. Vydal som sa do obchodu s elektrosuciastkami PALADIS v Sali, ktoru mal teraz uz nebohy Lacko Papp... Tam som si kupil suciastky a pana Pappa som nejako ukecal, ze ci by mi neurobili na to plosak, lebo viem, ze tam robili aj nejake dosky. Tou prvou konstrukciou bolo, ako inac, dvojtranzistorovy blikac, v skratke AKO... O par dni som sa tam vratil, a plosak bol hotovy... Teda, takmer, neboli v nom diery, ale to som doma nejako zmakol starou narexkou... Popajkoval som suciastky, a ono to zacalo blikat! Radost prevelika a casom ten blikac obrazil snad vsetko mozne po pivnici a potom aj po byte :D Dokonca som z neho urobil aj obraz, kde v strede bola moja oblubena kapela a okolo bolo kopa lediek, ktore ten AKO spinal. Tak nejako to zacalo a uz mi to zostalo... To som mal 6 rokov a pisal sa rok 1988 :D
 

Karol

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
11 Feb 2021
Príspevkov
16
Reakčné skóre
13
Bodov
3
Paragraf (§)
Servisný technik
Ahojte všetci. Ozaj to bolo dosť dávno :) Chodieval som s otcom na Bratislavské letisko kde som rozoberal elektronické zariadenia čo boli už vyradené ako vysielačky z lietadiel alebo z riadiacej veži. Bola to ozaj zábava a bavilo ma to nakoľko som mal z toho veľa sčiastok. Môj prvý multimeter bol PU10 samozrejme analog. Čo sa týka dnešnej skutočnosti pozrite to je moja rádioamatérská web stránka. čo sa týka hardwaru pozri pracovne pozri
Tento multimeter bol môj prvý myslím, že mal označenie PU10 alebo PU20 :)
 

Prílohy

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
364
Reakčné skóre
467
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Dakedy na zakladnej ma to zacalo zaujimat, ale otec mal akuraty tak trafopajku a ovladal siloprud. Ale nasi mi kupili Merkur elektro - celkom fajn stavebnica. Myslim ze v 6 ci 7 triede dosli k nam do triedy take pekne baby pionierky ze sa otvaraju kruzky a bol tam aj elektrotechnicky. Tak som po tom skocil ako fena po klobase. :cool:
Tam som dostal prve info (mali tam aj taku tu strunkovu stavebnicu), potom daco bolo aj vo fyzike 8-trieda (dake diody a tranzistory uplne na konci knihy). Nastastie ked nasi videli, ze ma bavi elektrika a posledna dva roky ZS som sa aj zacal ucit dali ma na strednu - Adlerka v BA. Jo a tam to zacalo naplno. To uz bola era 286+ a tak okrem elektriky aj PC som sa poducil. Na vianoce mi dedo kupil PU500. Paradny merak, ale vtedy som tuzil po digitale. Lenze vtedy mali o dost horsie parametre ako moja PU500 co som az casom pochopil. O internete sa daco uz hovorilo, ale datasheety tam vtedy neboli, takze to nebolo az take zaujimave. V tom case ma tahali dost logicke obvody a mikropocitace. Audio ma prilis netahalo a na radio neboli moznosti. Vtedy som navrhol kaskadny AD prevodnik s MC1458 - jeden chip bol jeden bit. Kamarat mi tvrdil, ze to nepojde, ale nedalo mu to a cez vikend to urobil - 4 bity a s prekvapenim vravel, ze to ide. No a teraz to Analog predava ako super rychle prevodniky, haha. V podstate uz vtedy ma viac bavilo navrhovanie ako realizacia. Amaterske radia som dost skoro zavrhol, lebo mi nic zaujimave neprinasali. Ale aby som im nekrivdil, asi jeden rocnik som mal od kamarata a jeden som sam odobral. Potom este volaco neskor bol casopis KTE, ten sa mi javil celkom zaujimavy a inspirativny - boli tam nove suciastky.
Na stredne som este vlastny komp nemal. Ale to mi nebranilo robit maturitu s jednocipakom 80C32 s externou RAM aj EPROM.
No a potom prirodzene som pokracoval na vysku - FEI STU. To boli dobre casy. Vedel som sa dostat k zaujimavym katalogom a tak podobne. Samostudium mi dalo hodne, ale tak teoria na skole tiez nebola na zahodenie. Vdaka zhananiu suciastok som vtedy obehal celu BA - IMCA, Vysoka, Mlada garda, Raca. Hmm, na tej Vysokej sme asi len chodili tie modre LEDky pozerat. To uz boli AT89C2051. Z brigadovych penazi som si kupil komp (po komponentoch a sam som si poskladal). Tak som mohol navrhovat v Eagle 2.6 paradne plosaky (aj diplomovku som mal v nom). A na paralelny port programator spominanych AT89C2051. Samozrejme kod len v assemblery.
No a potom uz skoncili zaciatky a zacala profi kariera :cool:
 

SMITH

Člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
18 Jún 2020
Príspevkov
145
Reakčné skóre
197
Bodov
33
Umiestnenie
Púchov
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
@Karol
To čo je na obrázku je DU10 verzia II , ktorá vedela aj merať odpor ...
PU10 neexistoval ( teda neviem o tom )

Len aby sa vedelo ;)
 
Naposledy upravené moderátorom:

Karol

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
11 Feb 2021
Príspevkov
16
Reakčné skóre
13
Bodov
3
Paragraf (§)
Servisný technik
@Karol
To čo je na obrázku je DU10 verzia II , ktorá vedela aj merať odpor ...
PU10 neexistoval ( teda neviem o tom )

Len aby sa vedelo ;)
Nie som si istý ale hádať sa nebudem je to ozaj veľmi dávno a medzi tým som mal veľa multimetrov :)
 

rakato11

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
191
Reakčné skóre
245
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
@SMITH má pravdu, tento DU10/Avomet II byl v podstatě můj první měřící přístroj který jsem koupil od svého spolupracovníka. Později až jsem byl ženatý tak mi manželka přes svého kolegu který studoval v Praze kde byla větší možnost něco tenkrát sehnat mi koupila , tu soupravu QU120 mám také. Mám i jiné přístroje, možná že vyjde čas a vše spolu nafotím, mám je různě poroztahované.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
DU 10 byl také můj první měřák, vlastní 2 kusy v originál krabičkách a manuálem. Je to nezmar co vydrží vše pokud ovšem nespadne ze stolu a nepřerazí se vlásek ručičky.
 

Zzdenda

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Nov 2020
Príspevkov
62
Reakčné skóre
60
Bodov
23
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Můj první přístroj byl taky DU 10 a ještě OMEGA 1, které jsem zdědil po dědovi, pak jsem si už postupně dokupoval měřáky sám. Viz fotografie:

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Zzdenda

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Nov 2020
Príspevkov
62
Reakčné skóre
60
Bodov
23
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
A tady je hodně starý přístroj, který ještě mám, ten se pravděpodobně používal na měření otáček.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 
E-shop ElektroLab.eu
Top