Moja konštrukcia Digitronove hodiny s fm/am radiom

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
54
Reakčné skóre
20
Bodov
8
Umiestnenie
ZA
Uz davnejsie som si chcel postavit digitronove hodiny s radiom a dialkovym ovladanim s predvolbami. V minulosti som sa hral s tunermi vytiahnutymi z TV a riadil som ich pomocou MCU Atmel.
Ked som nasiel vonku vyhodene domace kino a v nom modul FM/AM tuneru s oznacenim "EC06 Cenelec" (alebo ECO6?), bolo to ako dar z nebies :D
Takze som mal tuner riaditelny pomocou MCU a priam urceny na prijimanie radia. Naucil som sa ho ovladat po nastudovani datasheetu TEA5762H, kedze datasheet k tomu celemu modulu neexistuje, ale nasiel som aspon schemu - pouzival sa v nejakych veziach. Vyhoda je, ze na vystupe je uz rovno audio Left a Right, ale aj MPX pre dekodovanie RDS. RDS info sa posiela cez RS232 a da sa tam sledovat co vsetko stanica vysiela. Modul tunera sa ovlada pomocou 3 signalov: enable, clk, data. Skoda ze nie I2C, usetrili by sa piny :)
Ako MCU som pouzil Atmega1284, programoval som v C. Pouzil som kniznice i2cmaster, irmp, a lcdpcf8574. Na hodiny som pouzil TIMER2 v asynchronnom rezime. Displej je riadeny cez port expander kvoli nedostatku pinov.
Dalsie IC:
- CD4028BE - decimal decoder
- UC3843 - step up converter
- TDA7330B - RDS decoder
- PCF8574T - I2C port expander
- TDA7468D - I2C hi-fi audio processor (volume, bass, treble, surround, input switch)
- MAX232N - RS232 interface
- TDA7495S - stereo audio amplifier
- TK1836 - IR receiver
Digitrony su riadene multiplexne a na speci plosaku, ktoreho design je "reusable" (znovu pouzitelny). Okrem FM VKV a AM SV som tam dal aj AUX, hodi sa pri pustani hudby z mobilu. Ked uz ten TDA7468D podporuje input switch, preco ho nevyuzit :)
V "standby" mode je radio aj displej vypnuty, a idu len digitrony, ktore zobrazuju cas. Po prebudeni zo standby rezimu sa na chvilu zobrazi na digitronoch frekvencia (rovnako ako pri ladeni) a potom sa zobrazuje opat cas. Displej zobrazuje nazov stanice, PI kod a nazov hranej skladby (radiotext), ktory sa roluje ak je dlhsi ako 16 znakov. Samozrejme si to pamata posledny rezim pred vypnutim, teda FM/AM/AUX a po prebudeni zo standby sa prepne rovno do neho.
Dialkove ovladanie sa da pouzit akekolvek podporovane kniznicou irmp, prijimac sa nauci kody tlacidiel, ktore sa budu pouzivat, a toto staci spravit raz. Podporovanych je 10 predvolieb, volume up/down (regulovatelne aj rotary encoderom), surround, bass, treble, mute.
Cele to je napajane z tovarneho adaptera 12 V / 2 A, cim som sa vyhol manipulacii so sietovym napatim.
Funguje to cele vyborne a mam z toho velku radost. Po pol roku vymyslania, uprav, laborovania a programovania, konecne hotove :)
Prikladam nejake fotky z realizacie.

Prílohy

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
729
Reakčné skóre
358
Bodov
100
Umiestnenie
Trnava
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Zaujímavý Hybrid (y), každopádne pekne spracované a zaujímavá myšlienka skĺbenia "starej" a "novej" technológie"

oneeeeee

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
191
Reakčné skóre
257
Bodov
63
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
je to super . škoda že sa tie digitrony nerobia väčšie .

Reklama

Paul's Electronics

Podporte nás

Nové príspevky

Reklamný blok

Ponuka meracej techniky