Moja konštrukcia Digitronove hodiny s fm/am radiom

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
187
Reakčné skóre
221
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Uz davnejsie som si chcel postavit digitronove hodiny s radiom a dialkovym ovladanim s predvolbami. V minulosti som sa hral s tunermi vytiahnutymi z TV a riadil som ich pomocou MCU Atmel.
Ked som nasiel vonku vyhodene domace kino a v nom modul FM/AM tuneru s oznacenim "EC06 Cenelec" (alebo ECO6?), bolo to ako dar z nebies :D
Takze som mal tuner riaditelny pomocou MCU a priam urceny na prijimanie radia. Naucil som sa ho ovladat po nastudovani datasheetu TEA5762H, kedze datasheet k tomu celemu modulu neexistuje, ale nasiel som aspon schemu - pouzival sa v nejakych veziach. Vyhoda je, ze na vystupe je uz rovno audio Left a Right, ale aj MPX pre dekodovanie RDS. RDS info sa posiela cez RS232 a da sa tam sledovat co vsetko stanica vysiela. Modul tunera sa ovlada pomocou 3 signalov: enable, clk, data. Skoda ze nie I2C, usetrili by sa piny :)
Ako MCU som pouzil Atmega1284, programoval som v C. Pouzil som kniznice i2cmaster, irmp, a lcdpcf8574. Na hodiny som pouzil TIMER2 v asynchronnom rezime. Displej je riadeny cez port expander kvoli nedostatku pinov.
Dalsie IC:
- CD4028BE - decimal decoder
- UC3843 - step up converter
- TDA7330B - RDS decoder
- PCF8574T - I2C port expander
- TDA7468D - I2C hi-fi audio processor (volume, bass, treble, surround, input switch)
- MAX232N - RS232 interface
- TDA7495S - stereo audio amplifier
- TK1836 - IR receiver
Digitrony su riadene multiplexne a na speci plosaku, ktoreho design je "reusable" (znovu pouzitelny). Okrem FM VKV a AM SV som tam dal aj AUX, hodi sa pri pustani hudby z mobilu. Ked uz ten TDA7468D podporuje input switch, preco ho nevyuzit :)
V "standby" mode je radio aj displej vypnuty, a idu len digitrony, ktore zobrazuju cas. Po prebudeni zo standby rezimu sa na chvilu zobrazi na digitronoch frekvencia (rovnako ako pri ladeni) a potom sa zobrazuje opat cas. Displej zobrazuje nazov stanice, PI kod a nazov hranej skladby (radiotext), ktory sa roluje ak je dlhsi ako 16 znakov. Samozrejme si to pamata posledny rezim pred vypnutim, teda FM/AM/AUX a po prebudeni zo standby sa prepne rovno do neho.
Dialkove ovladanie sa da pouzit akekolvek podporovane kniznicou irmp, prijimac sa nauci kody tlacidiel, ktore sa budu pouzivat, a toto staci spravit raz. Podporovanych je 10 predvolieb, volume up/down (regulovatelne aj rotary encoderom), surround, bass, treble, mute.
Cele to je napajane z tovarneho adaptera 12 V / 2 A, cim som sa vyhol manipulacii so sietovym napatim.
Funguje to cele vyborne a mam z toho velku radost. Po pol roku vymyslania, uprav, laborovania a programovania, konecne hotove :)
Prikladam nejake fotky z realizacie.
 

Prílohy

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,790
Reakčné skóre
1,408
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Zaujímavý Hybrid (y), každopádne pekne spracované a zaujímavá myšlienka skĺbenia "starej" a "novej" technológie"
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
419
Reakčné skóre
621
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
je to super . škoda že sa tie digitrony nerobia väčšie .
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
369
Reakčné skóre
478
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
V pripade prerabky by som odporucil vymenit LCD za VFD a plastovu krabicku za drevenu alebo hlinikovu. Inak chvalim. To bread-boardove hniezdo (obr 4) je huste.
 
ElektroLab.eu

Reklama

Paul's Electronics

Podporte nás

Vyhľadaj komponenty

Nové príspevky

Reklamný blok

Hľadáte lacný multimeter?
Top