Elektrónkový zosilovač

jony5

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
6 Mar 2022
Príspevkov
10
Reakčné skóre
14
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Dobrý večer zakladám vlákno elektronkové zosilovače , bo potrebujem poradiť chcem si jeden postaviť rozobrať trochu problematiku ako na to . buďte so mnou trpezlivý :giggle:. niečo som si načítal niečo napozeral ale mám zopár otázok ohladne trafakov, tienenia ,usporiadania komponentov a pod. dakujem ps ak by to sem nepatrilo prosim povedzte kde niečo nájdem a hlavne niekoho
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
187
Reakčné skóre
225
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Ahoj, chces si jeden postavit, a mas uz nejake suciastky k tomu?
Elektronky su totiz aj lacne aj drahe, podla typu, a vystupne trafa su iba drahe. Ledazeby si nejake ukoristil zo starych telkacov/radii, ale to nie je ziadne hi-fi.
 

jony5

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
6 Mar 2022
Príspevkov
10
Reakčné skóre
14
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Ahoj, chces si jeden postavit, a mas uz nejake suciastky k tomu?
Elektronky su totiz aj lacne aj drahe, podla typu, a vystupne trafa su iba drahe. Ledazeby si nejake ukoristil zo starych telkacov/radii, ale to nie je ziadne hi-fi.
hej chcem postaviť ten čo je aj tu roxana 300 sa volá . práve pozerám elektronky no je toho dosť v nich sa neviem rozhodnúť pre výrobcu ale takto . chcem aj kvalitu a viem že sa za to platí ale mam na to dosť času nieako mi to neponáhla postupne by som to nakúpil že by ma žena nezabila.
také odpory kondíky a podobné veci mám a tuším aj tie parametre sedia ešte som to netriedil prekreslujem schému do eaglu
 

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
hej chcem postaviť ten čo je aj tu roxana 300 sa volá .........
Ahoj to je který.
 

jony5

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
6 Mar 2022
Príspevkov
10
Reakčné skóre
14
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania

zdenoeddie

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Feb 2020
Príspevkov
102
Reakčné skóre
239
Bodov
58
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Neviem ci prave tento zosilnovac je vhodny ako "zaciatok".

Co tak nieco jednoduche s EL84 pripadne xCL86 apod.?
 

jony5

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
6 Mar 2022
Príspevkov
10
Reakčné skóre
14
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
NO nechám si poradiť. chcel som dosiahnuť tak trochu kvalitnejší zvuk a 300B sa mi videlo zaujímavé a čo som čítal príspevky na tuto el. tak boly super spokojný . A ak sa môžem spýtať v čom je zádrhel ? mezi týmto a EL87. poprípade dajte nieaké zapojenia . chcel by som dosiahnuť výkon aspom 15-20W. samozrejme stereo . bude na tom zapojeny len gramofon Dual 521 org prenoska DMS 240E do budúcnosti ortofon 2M Black
 

zdenoeddie

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Feb 2020
Príspevkov
102
Reakčné skóre
239
Bodov
58
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Uz len tym ze 300B je priamo zeravena elektronka, cize ak chces to ozaj spravit dobre, potrebujes predchadzajuce skusenosti, a nie malo.
Nakoniec 15-20W s tymto zapojenim nedas. To je minimalne na EL84 PP. Ak by si silne chcel SE zapojenie, tak potom musis hladat o dost vykonejsie elektronky, ako 300B (alebo ist do PSE).
 

jony5

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
6 Mar 2022
Príspevkov
10
Reakčné skóre
14
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
OK čo to znamená spraviť dobre? izolácie nastavenie usporiadanie komponentov neviem čo si mám pod tým predstaviť .trochu mi to priblížte aby som bol v obraze.
2, máte nieakú schému vami uvedenými elektronkami a výkonom 15 2w?
ďakujem za👍 záujem
 

zdenoeddie

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Feb 2020
Príspevkov
102
Reakčné skóre
239
Bodov
58
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Zacal by som napr. tymto
 

jony5

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
6 Mar 2022
Príspevkov
10
Reakčné skóre
14
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Ja som nasiel toto
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

jony5

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
6 Mar 2022
Príspevkov
10
Reakčné skóre
14
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
tu som bral inšpiráciu
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
269
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Postav si Mullarda 5-20 . Ten som robil aj ja. Vychital som na ňom maličkosti a ten dodá skutočné HiFi s celkom slušným ale nie oknorozbíjajúcim výkonom. V originálu dá 20W pri peknom skreslení a s úpravom na mriežkové predopätie veselo 50W. Je tiež relatívne jednoduchý zes, a hlavne je nastolený..netreba nič špekulovat / počítať. Na druhej strane možno aj akusticky sklame ako..normálne to hrá. Totiž ideológia konštruktérov pri tvorbe 5-20 bola dosiahnuť maximápnu akustickú presnost minimálne skreslenie. Čím lepší je elektronkový zosilňovač tým viac sa to blíži k slušnému tranzistoráku.

Skôr ide o to co chceš...charakter zvuku? Iba zvuk elektroniek? Alebo chceš riadny HiFi elektronkáč ktorý ukáže aký maximum ide vytiahnuť z elektroniek?

Ak by si vzal Mullard 5-20 mám na to dosky a aj plech.. je to v tomto fóre tak sa rozhliadni niekde som o tom písal..už dnes mám zasa dalej vedomosti takže kopa vecí v tom článku je už dnes riadne "outdated"
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: jony5

jony5

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
6 Mar 2022
Príspevkov
10
Reakčné skóre
14
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Ďakujem z a odpoveď chcem ako si sa pýtal čo chcem . nejdem po výkone kludne mi stačí 8-10w to viem že 300b to dajú . chcem lahký elektronkový zvuk neviem sa zbaviť predstavy ked som počul tuto elektrónku to bolo niečo úplne inde ako el ká. taký priestorový zvuk som už nepočul . chalani v kapele maly combá elektronkové , jako hralo to super zn. maršal ale hi fi z b300 už nič ine som také nepočul a boli to že kvalitné zosiky A čkové moja zvukolvá pamäť je nieako tak nastavená možo sa sklamem lebo elektronka každa hrá inak. viem že dosť velký vpliv na zvuk majú kondenzátory pokukujem po značke mundorf alebo audio note su drahé jak sto četrtov ale možno by sa oplatili... výstupné trafo chcem jednoznačne
lundahl to je taká istota kvality pre mňa.
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
269
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Ďakujem z a odpoveď chcem ako si sa pýtal čo chcem . nejdem po výkone kludne mi stačí 8-10w to viem že 300b to dajú . chcem lahký elektronkový zvuk neviem sa zbaviť predstavy ked som počul tuto elektrónku to bolo niečo úplne inde ako el ká. taký priestorový zvuk som už nepočul . chalani v kapele maly combá elektronkové , jako hralo to super zn. maršal ale hi fi z b300 už nič ine som také nepočul a boli to že kvalitné zosiky A čkové moja zvukolvá pamäť je nieako tak nastavená možo sa sklamem lebo elektronka každa hrá inak. viem že dosť velký vpliv na zvuk majú kondenzátory pokukujem po značke mundorf alebo audio note su drahé jak sto četrtov ale možno by sa oplatili... výstupné trafo chcem jednoznačne
lundahl to je taká istota kvality pre mňa.
Tak napravím niektoré tuna spomenuté výjavy.

Elektronkkové kombá sice hrajú pekne ale to len v krajných bodoch operácie čo je neperspektívne pre celopásmový zosilňovač na odposluch nie to ešte na HiFi audio. Kombo je kombo..farbí zvuk gitare. V prípade reprodukcie zvuku ako celej skladby je akýkoľvek iný prídavok na zvuk nežiadúci.

na zvuk kondenzátory nemajú žiaden vplyv. Je to len fám nezmyselný od "HiFistov" ktorý nevedia čo zo sebou. Niektoré staré zosilňovače hrajú mega super s originálnymi kondenzátormy ktoré majú mimochodom EXTRÉMNY ZVOD. To je velice zlé pretože to tlačí zosilňovač viac do triedy A mimo pracovný bod určený a zaťažuje to elektronky, výstupný transformátor a zdroj.. hrá to ale zaujimavo..o nič lepšie, len zaujimavo a draho lebo budeš musieť meniť koncáky ak ti ich neodpáli okamžite. Za mňa buď generické "brown dip, red rip, orange dip" polypropylénové kondenzátory, alebo WIMA kondenzátory na citlivejšie pozície. Rozhodne žiadne keramické diskové kondenzátory z viacerích rôznych dôvodov..

Veľký vplyv na zvuk má obzvlásť železo na výstupe zosilňovača. Teda výstupné transformátory. Pre výkonové triódy ako 300B je výber impedancie menej "kritický" keďže to hrá približne rovnako naprd v hociakej konfigurácií. Výstupné tranformátory Lundahl LL sú super, ale drahé, a to nenormálne predražené. Pre rozumnejší výber velice silno odporúčam "Toroidy" z poľska od ktorých mám tiež výstupné transformátory na EL34PP (6.5k ohm) a pre KT88 PP (4k ohm)

Treba si dať dokopy v hlave že trieda A skutočne nieje akusticky najlepšia a vonkoncom nie parametricky. Naj lepšie sú na tom zosilňovače triedy AB alebo A1. Ponúkajú velice nízke THD a potlačené párne zložky signálu. Obzvlášť trieda A1 ponúka veľmy pekné parametre čo sa týka frekvenčného rozsahu, damping faktoru atd...

Ak vyslovene hladáš identicky tučný zvuk ako to čo si počul z 300B elektroniek, tak smola..musíš do 300B elektroniek ísť. Sú drahé jak šlak. Osobný názor na triódové zosilňovače je taký že patria niekde do obdobia 30-40tich rokov minulého storočia keďže dobovo sa vtedy používali na výkonové zosilnenie všade triódy. Malo to svoje výhody ale aj nevýhody. Výkonové tetródy s lúčotvornou mriežkou alebo pentódy (viz KT88 KT77 EL34 6L6GC) majú výhod viac ako triódy. Ja by som rozhodne nešiel do niečoho čo má "charakter". Mám trocha inú ideológiu čo sa týka zvuku. Má byť exaktne reprodukovaný, maximálne verne voči vstupu a zosilovač by tiež mal mať pevnú ruku nad reproduktormi (damping factor). Toto všetko spĺňa Mullard 5-20 ktorý poskytuje velice prekvapivé posluchové kvality na elektronky.

Ak teda tvrdohlavo chceš do 300B tak čo už s tebou. Ale radím aby si neveril všetko hifisťáckej propagande. Kondenzátor je prostá súčiastka ktorá nemôže mať vpliv na zvuk len ak je zle nadimenzovaný. Transformátor tiež. Ono rozdiel medzi Lundah a Toroidy je v štítku a v tom že Lundahl transformátory farbia zvuk, pričom toroidy mieri na úplne iné spektrum exaktného zvuku než nejakého HiFi fámu...

treba si tiež uvedomiť že 300B zosilňovače, alebo triodové hociaké zapojenia, sa nedajú považovať za HiFi. Rád pomôžem k zhotoveniu zosilňovača ale pokiaľ nemáš namerané žiadne hodnoty, nemáš žiadne skúsenosti čo sa týka konštrukcie alebo aspoň vôbec opravy takýchto zosilňovačov, tak silne podporujem radšej si kúp niečo z Ebayu nejaký zosík v nefunkčnom stave a daj ho dokopy. Naše teslácke zosilňovače v tomto smere nemá význam bádať. Jediný použitelný kus ktorý vyzerá byť pekne skonštruovaný je AKZ101 (alebo AZK101) s CFB. Inak žiadna Music70 alebo 130 to isté platí pre mono... Nič takého nekupuj je to slepá cesta. Trebarz na Ebay najdeš najeký Dynaco alebo Dynakit či Eico zosilňovač ktorý by si si vedel opraviť a tým by si sa lepšie pozrel do svetu vákua, čo a prečo kde a kedy sa deje.

Môj príspevok znie odradzujúco, ale hovorím to preto lebo som po týchto cestičkách vyšlapal a zistil som čo má a čo nemá zmysel riešiť. Je to na tebe. V prípade toho čo som ti ponúkol tie dosky na Mullard 5-20 je to furt aktuálne a je to prakticky skladačka lebo máš dosku a súčiastky kúpiš a nič netreba vymýšlať...ťažkú prácu som spravil ja.
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
369
Reakčné skóre
478
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
@Adam Varga super si to napisal. Ja s elektronkami skusenosti nemam, ale keby som chcel skladat zosik, tak sa vrhnem po tych Tvojich doskach. :)
Hifisti je specialna kategoria. Vo firme sme tiez jedneho mali. Spravil si pekny tranzistorovy (bipolary) zosik AB a hral naozaj super. Ale tie jeho nazory ze 20kHz je malo a podobne. Tak sme mu pustili sinus z generatora. Pocul max 8kHz.
:listening-music-gif:
Inak s FETmi sa da spravit velmi podobny zvuk ako u elektroniek, lebo maju podobnu charakteristiku, ale nesvietia tak pekne.
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
269
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
@Adam Varga super si to napisal. Ja s elektronkami skusenosti nemam, ale keby som chcel skladat zosik, tak sa vrhnem po tych Tvojich doskach. :)
Hifisti je specialna kategoria. Vo firme sme tiez jedneho mali. Spravil si pekny tranzistorovy (bipolary) zosik AB a hral naozaj super. Ale tie jeho nazory ze 20kHz je malo a podobne. Tak sme mu pustili sinus z generatora. Pocul max 8kHz.
:listening-music-gif:
Inak s FETmi sa da spravit velmi podobny zvuk ako u elektroniek, lebo maju podobnu charakteristiku, ale nesvietia tak pekne.
Tak ťa troška opravím.
Zosilňovač ktorý ma dostatočný slew rate na 20kHz bude hrať horšie ako zosilňovač ktorý má 10 násobne vyšší sle rate..prečo?
V skutočnosti do reproduktorov nikdy netlačíme viac ako 30kHz..to nemá zmysel. Zosík by zmákol barz aj 200kHz sínus, ale to do repráku nemá zmysel. Ten horný frekvenčný rozsah je limitovaný cez bucherot člen.
Takže prečo je viac lepšie? Jednoducho. Zpsilňovač s rýchlejším jadrom dokáže rýchlo reagovať na zmeny. Lepšie sa správa v limitácií, rychlejšie sa zotavuje. Skreslenie na vysokých frekvenciách 18 22kHz bude drasticky menšie ako pri pomalom zosíku. Zasa sme pritom že jadro zosilňovača musí byť rýchle aby dosiahol presnú väzbu .
V jednoduchosti: ani nejde o frekvenčný rozsah ale skreslenie pri vysokých frelvenciách, chovanie v limitácií a v pevnosti funkcií väzby.

Jfet MOSfet nieje vôbec blízko elektronkám. Avšak majú vyššie skreslenie než tranzistory a sú tiež pomalšie, v prípade zosilňovačov s Jfet sú použite výhradne vo vstupnom bloku teda v diferáku. Pri týchto zosilňovačoch sa menej dbá na rýchlost a absolútnu presnosť. Uprednostňujú sa akustické vlastnosti na úkor rýchlosti.
Mne osobne zvuk z Jfet diferákových zosilňovačov ažtak nepáči. Ja mám chorobu utekať zaaximálnou absolútnou presnosťou.. moje posledné už neaktuálne vstupy v mojom vlákne o mojich konštrukčných výmysloch sú toho dôkazom.
 
ElektroLab.eu
Top