KRK ROKIT6G2 - bas hučí, žiaden zvuk

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
77
Reakčné skóre
15
Bodov
8
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Zdravím vás elektrolab poradcovia, mám na vás otázku s prosbou o radu,jedna sa o reproduktor zn. KRK ROKIT6G2, ktorý nefungoval, a zistilo sa že vyhoreli TDA-čka 2052 pre výšky a bas TDA7296 ktoré sa vymenili, avšak po zapnutí hrali len výšky,bas v prvom rade začal riadne bzučať a keď som reproduktor vypol vypínacom,nato vystrelil kondenzátor
pri obrázku zo schémy CL104 10uF/50V, ktorý sa nahradil novým,vymenila sa aj cela čast pri MUTE zo schémy,avšak reproduktor po zapnutí už tak hlasno nebzučal,ale to bzučanie v bas reproduktore je stále počuť a ani nehraje bas. Nasledovalo meranie, ktoré skončilo výsledkom ktorý je znázornený na obrázku schémy.
Neviem sa ďalej pohnúť, merania boli aj na doske, keď to ukazovalo správnu hodnotu tak sa nevyberal, pokiaľ ukazoval zlú hodnotu na doske, vyberal sa kondenzátor a takisto aj rezistor a fungujú.
A ináč integrovane obvody TDA sa dávali bez napájacieho zdroja, v podstate ako vidíte na obrázku dosku, preto neviem ako zistím či náhodou funguje TDA7296 na Bas.
V prílohe posielam viac fotiek aj zo schémy kde som napísal aj hodnoty a funkčnosť. Fotka s doskou kde je znázornené X znamená ze fungujú, a ostatné kondenzátory sú pre výškový reproduktor. Dúfam že mi tu niekto pomôže s týmto problémom. S pozdravom Jaro.
 

Prílohy

rakato11

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
193
Reakčné skóre
254
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Myslím že budeš muset koupit nový IO TDA7296 a opět vyměnit. Letos na jaře mi tu soused donesl Genius_SW-5.1_Home_Theater že mu stále bručí basový reproduktor ale ostatní reproduktory hrají normálně. Vyměnil jsem zmíněný IO TDA7296 a vše bylo v pořádku, basový reproduktor již hrál nádherně čistě.
 

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
77
Reakčné skóre
15
Bodov
8
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
a ako zistim ci je funkcne TDA? A inac sa ma TDA7296 konkretne zapajat pod napetim s predzosilnovacom a pripojit ostatne casti z ktorych som to odpojil ? A ak to nepomoze? Urcite to bude zase TDA7296? Lebo sa vymenil, a zeby zasa nefungoval? hmm
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,794
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Zdar, pokiaľ ti nerobí problém angličtina, tak zrejme podobný - ak nie ten istý problém sa rozoberal / opravoval tu :

Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať
 

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
77
Reakčné skóre
15
Bodov
8
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
ano to video som si uz prezeral aj dalsie na youtube, vymenenene boli obidve TDA kedze boli poskodene - vyhorene, po vymene obidvoch TDA hraju len vysky, a bas bzuči a ani nehraje.
Kondenzatory aj rezistory su v poriadku. Avsak po vymene TDA musim podotknut vystrelil (vybuchol) kondenzator pri MUTE, ktory sa vymenil aj s ostatnymi v tom obvode, avsak namerane hodnoty znazornene na obrazku su stale zle. Po vybrani z dosky su dobre hodnoty.
Neviem ci TDA nevyhorelo zase a neviem z akeho dovodu hned po zapnuti by vyhorel zas IO TDA7296
 

mirosne

Člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
25 Sep 2020
Príspevkov
117
Reakčné skóre
84
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
On píše, že TDA vymenil, konkrétne aj TDA7296. Takže najprv by som meral napájanie TDA7296, či nie je prekročené, potom by som meral odpor basáku, či nie je v skrate, ďalej kondík CL109, či nemá zvod. Základná otázka znie:
Či reprák len hučí a nepočuť zvuk, alebo hučí a v pozadí počuť zvuk. Ide o riešenie vadného koncáku, alebo o vadnú filtráciu napájania.

edit: Teraz som čítal o "výbuchu kondu", nedal si ho naopak? Keďže je to symetricky napájané +-15V, sedí ti to napätie?
 

rakato11

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
193
Reakčné skóre
254
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Tím že vystřelil ten CL104 10uF/50V tak klidně mohl narušit IO TDA7296.
 

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
77
Reakčné skóre
15
Bodov
8
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
na kondenzatory pouzivam inac multimeter, podla metody ako na youtube kedze sa nabija a skonci pri hodnote 1"
CL109 Kondenzator nabijalo v Diod len do hodnoty 1665" v Diod mode a tam skoncilo.
odpoved na dalsiu otazku je ze bas huci a nepocut v pozadi ziaden zvuk.
A nakoniec vybuch kondu pri CL104 nasledovalo po vymene obidvoch TDA-čiek, iba sa vymenily TDA a napojilo naspet vsetko, nasledovalo zmenovane bzucanie v bas casti a nasledny vybuch kondu. Kondik bol od vyroby tam. Po vymene kondu pri CL104 aj inych casti bolo uz len miernejsie bzucanie bez zvuku v bas casti.
kond som zamenil a dal ako bolo, takze nezamenil som poly, dal som si pozor nato. :)
 

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
77
Reakčné skóre
15
Bodov
8
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,794
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Určite dá, základ je prejsť si datasheet (v prílohe), ale najlepšie by bolo mať servisný manuál - ten hľadám, ale zatiaľ som ho nenašiel, tam by mali byť popísané jednotlivé napätia na jednotlivých meracích bodoch / pinoch.
 

Prílohy

  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: jaro114

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
77
Reakčné skóre
15
Bodov
8
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Určite dá, základ je prejsť si datasheet (v prílohe), ale najlepšie by bolo mať servisný manuál - ten hľadám, ale zatiaľ som ho nenašiel, tam by mali byť popísané jednotlivé napätia na jednotlivých meracích bodoch / pinoch.
servisny manual som nasiel pripajam k prilohe, a dakujem vsetkym pozriem si datasheet TDA7296
 

Prílohy

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,794
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Výborne, nahraj ho prosím ťa do časti zdroje : https://forum.elektrolab.eu/resources/ v budúcnosti pomôže aj ďalším.
Tak ma napadlo, ak si ako si povedal "pomenil" komponenty - skúšal si to na pôvodnom zdroji? Ak áno, bolo by dobré skúsiť to napojiť na regulovateľný zdroj a "obísť" tak pôvodný zdroj a pozrieť sa naň, či nie je problémom on, nakoľko mám pocit, že okrem chladiča je tam vymenené asi všetko.
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: jaro114

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
77
Reakčné skóre
15
Bodov
8
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Výborne, nahraj ho prosím ťa do časti zdroje : https://forum.elektrolab.eu/resources/ v budúcnosti pomôže aj ďalším.
Tak ma napadlo, ak si ako si povedal "pomenil" komponenty - skúšal si to na pôvodnom zdroji? Ak áno, bolo by dobré skúsiť to napojiť na regulovateľný zdroj a "obísť" tak pôvodný zdroj a pozrieť sa naň, či nie je problémom on, nakoľko mám pocit, že okrem chladiča je tam vymenené asi všetko.
nahral som servisny manual, ano pomenene komponenty su menene skoro vsetky. No premyslal som aj nadtym že druhy reproduktor je v poriadku a ze by som skusil napojit na ten zdroj aj predzosilnovac, ci bude nadalej bzucat. Je to dobry napad alebo mozem odpalit nieco aj odtial?
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,794
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Osobne by som sa ako prvé pozrel na reproduktory ako také či sú v poriadku a skúsil zapojenie na regulovateľnom zdroji - môžeš tak sledovať v režime CC prípadné anomálie v odbere.

Ps: Ďakujem za nahratie zdroja :)
 

mirosne

Člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
25 Sep 2020
Príspevkov
117
Reakčné skóre
84
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Stále neviem, či tam máš naozaj napätie +-15V a ani koľko ohmov má basové repro.:(
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: jaro114

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,794
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
77
Reakčné skóre
15
Bodov
8
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
77
Reakčné skóre
15
Bodov
8
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Veď áno, ale toto je základ. Lebo to chlap rozhasí ešte viac, ako to už je. A keď sa bude rýpať vo veciach, čo s tým absolútne nesúvisia, len narobí viacej chýb.
odpisal som prave, do merania napetia som sa nepustil este, som ako novacik a co viem
Veď áno, ale toto je základ. Lebo to chlap rozhasí ešte viac, ako to už je. A keď sa bude rýpať vo veciach, čo s tým absolútne nesúvisia, len narobí viacej chýb.
Zdravim este raz, napetie som nemeral kedze presnejsie neviem podrobne kde to mam prilozit, som vtom novacik - aj ked viem ze hodnota vo Voltoch je ale neviem ako to mam zmeriat, hadam toto zvladnem ked mi to vysvetlite..
 
ElektroLab.eu
Top