Odspajkovacia stanica/nastroj

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
187
Reakčné skóre
225
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Caute,
mam tu dve dosky, z ktorych by som chcel zachranit cipy ATMEGA88 v puzdre TQFP
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Mam doma len trafospajkovacu 75W a mikropajku bez displeja s rucnou regulaciou teploty.
Skusal som pouzit odsavacie lanko, ale neslo to. Preto sa zamyslam nad zadovazenim odspajkovacej stanice / nastroja na to urceneho. Zide sa aj do buducna na odstranovanie inych cipov.
Vedeli by ste niekto poradit rozumny nastroj za rozumnu cenu? Najlepsie keby sa dal kupit na Slovensku alebo v EU - platit dan, clo, a vypalne poste pri kupe mimo EU sa mi nechce.
Vopred dakujem za prispevky.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,795
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Zdar, mne sa osvedčila na takéto čipy teplovzdušná stanica s pridaním tavidla, rovnako môžeš použiť aj T12 s adekvátnym "T" hrotom, robia sa v rôznych šírkach, no nie sú najlacnejšie, ale zas ani najdrahšie. S nimi som dával dole aj DIP, konektory a relátka s veľmi dobrým výsledkom.

Odkaz na hroty :

Vyzerajú takto :
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
187
Reakčné skóre
225
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Dakujem za tip, tak nejak som si to predstavoval. Inac ked sa odpajkovava takeho TQFP puzdro, treba nahriat vsetky 4 (alebo aspon 3) strany cipu kde su vyvody, stiha sa to prv nez cin zase stvrdne? Ci na to je tam to tavidlo? A co znamena "s pridanim tavidla"? Myslis pastu co sa pouziva na spajkovanie SMD roztriet medzi vyvody, a az potom pouzit tu teplovzdusku? (ja pouzivam ako tavidlo kolofoniu a ta je v pevnom skupenstve). Mozno lama otazky, sorry, touto problematikou som sa nikdy nezaoberal, az teraz :)
Skoda, ze je to aliexpress, ale mozno sa mi to podari zohnat v ramci EU. Ale budem vdacny aj za ine tipy na nastroje, ak aj niekto dalsi ma dobre skusenosti.
 

rakato11

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
193
Reakčné skóre
254
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Já osobně jsem si před léty pořídil tuto byly k ní tenkrát dodávané 3ks kulatých trysek různých velikostí. Podle potřeby si muže každý objednat další jiných tvarů a velikostí.
A co znamena "s pridanim tavidla"?
V tomto obchodě jsem si také objednal toto pak ještě další ale ty už na Aliexpress.
Tuto je výborný článek .
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,795
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
treba nahriat vsetky 4 (alebo aspon 3) strany cipu kde su vyvody, stiha sa to prv nez cin zase stvrdne? Ci na to je tam to tavidlo? A co znamena "s pridanim tavidla"? Myslis pastu co sa pouziva na spajkovanie SMD roztriet medzi vyvody, a az potom pouzit tu teplovzdusku?
Presne tak, je potreba použiť "gélové" tavidlo a použiť nejaký nástroj - napr. ihlu. Keď to roztavíš, tak čip bude v tavidle "plávať"

Myslis pastu co sa pouziva na spajkovanie SMD roztriet medzi vyvody, a az potom pouzit tu teplovzdusku? (ja pouzivam ako tavidlo kolofoniu a ta je v pevnom skupenstve).
Presne tak, poradne prehreješ, opatrne budeš čip zdvíhať a "pošťuchovať" vhodným nástrojom až do doby keď sa odlepí. Potom je potreba dosku dobre umyť - IPA a vyušiť.


Odkaz na nástroje :

Nástroje :
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 
  • Súhlasím
Reakcie - hodnotenie obsahu: Zzdenda

Zzdenda

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Nov 2020
Príspevkov
62
Reakčné skóre
61
Bodov
23
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Na čipy je nejrozumější použít horkovzdušku, jde to krásně, samozřejmě musíš použít i tavidlo a pak jak budeš mít čip odpájkovaný, tak musíš odstranit zbytky cínu z desky a to se dělá už mikropájkou s odsávacím páskem, nakonec to očistíš lihem, nebo propylalkoholem a máš desku připravenou na osazení nového čipu. Hlavně pozor, aby v blízkosti čipu nebyly na desce nějaké plastové díly, ty by musely jít ven před použitím horkovzdušky, nebo aspoň něčím obložit jinak by se roztavily.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,795
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Inak @Mek jednu teplovzdušku mám na predaj, mám ju v inzercii.

 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
187
Reakčné skóre
225
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Dakujem za ponuku, ta profi stanica je pre mna asi overkill. S tym sa da robit aj reflow/reball? Pochopil som spravne, ze kedze ta dyza je stvorcova, nahrieva sa cely cip a nie iba jeho vyvody?
Inac, v mojej terajsej situacii mi na zachraneni dosky nezalezi, iba chcem z nej vydolovat ten cip.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,795
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Aktuálne tam nie je štvorcový nadstavec, ale iba okrúhla dýza. Ale aj s touto sa dá dať atmel dole za pár sekúnd. Reball sa dá, ale potreboval by si k tomu aj spodný ohrev.

Ono takto, na obyčajné "vydolovanie" čipu ti stačí pri troche šťastia aj opaľovacia pištoľ s vhodným tenkým nadstavcom, tavidlo a ihla a malo by to ísť.
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: Mek

rakato11

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
193
Reakčné skóre
254
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Pochopil som spravne, ze kedze ta dyza je stvorcova, nahrieva sa cely cip a nie iba jeho vyvody?
Pro ten Tvůj číp ATMEGA88 bys potřeboval nejlépe některou z . Tyto trysky jsou řešené tak že nahřívají pouze vývody čípů.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,795
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Tyto trysky jsou řešené tak že nahřívají pouze vývody čípů.
Áno, ale majú jednu nevýhodu - je ich obtiažné používať pri teplovzduške v ruke, oveľa lepší výsledok je použite teplovzdušky v stojane.
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
187
Reakčné skóre
225
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Nie ze nutne potrebujem ale chcem. Je to dobra suciastka, ktora sa da este znova pouzit. A najma v dnesnej suciastkovej krize sa moze hodit. Program z nej aj tak vymazem, urcite je aj tak zamknuty a ta doska na ktorej je cip, aj tak neviem naco sluzila...
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
369
Reakčné skóre
478
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Inak taka otazka na zamyslenie: nie je lacnejsie si kupit 2ks ATMEGA88 ako pajkovaciu stanicu?

Ono treba to brat tak, ze ze ten chip bol mozno uz par krat prehriaty - prvym zapajkovanim, vlnou ked sa osadzovali vyvodove suciastky a povedzme ze uz si sa raz snazil to dako vybrat. A teraz ho znovu zahrejes pri vyberani a dalsi krat pri zapajkovani. No a potom sa budes divit, ze ten chip je akysi nespolahlivy, tak ho budes znovu prehrievat, lebo si myslis, ze si snad dakde urobil studak. Chapal by som taketo pokusy u chipu za 30eur a viac, ale pri chipe za 2 eura sa mi to proste nezda.
 

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Ahoj, ale Mek to určitě nechce jako jednorázovku-na jedno použití. Dal jenom příklad,a při jeho bastlení horkovzdušku určitě využije. Jiná věc je poptávka po mikropájce na jedno použití na odpájení a výměny napájecího konektoru NB, co se tady taky probíralo.​
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
369
Reakčné skóre
478
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Jasne ze teplovzdusna stanica sa hodi. Tak som opravil/prerobil N zariadeni pocas vyvoja. Ale nie na vyberanie lacnych chipov za ucelkom recyklacie. Hlavne ako to ma uz zopar rockov pouzivania za sebou. Aj ja som vyberal germaniove a kremikove tranzistory (a vlastne uplne vsetko) zo starych dosiek, ale v case, ked sa nedali tak lahko zohnat ako teraz. :)
 

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Ano "horkovzduška" když je po ruce, tak si uplatnění vždycky najde. Obzvláště při opravách je to někdy nezbytnost, mít ve výbavě. Pro moji potřebu bastlíře jsem koupil cca.3-4mi roky za nějakých 1500Kč tohle, a pro moji potřebu zcela vyhovuje. :)
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
169
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Plošák má byť zachránený alebo pôjde do koša ?
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
187
Reakčné skóre
225
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Presne tak ako pisete, tu teplovzdusku nechcem iba na jedno pouzitie :) Naviac SMD nastroje momentalne nemam ziadne a casto chybaju, tak je cas doplnit dielnu. Jasne, keby slo iba o tie dva cipy, kupil by som si nove. Dosky, ako som pisal, pojdu do elektro-kontajnera, nejdem ich zachranovat.
 

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
169
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Tož nahrievaj dosku z druhej strany obyčajnou teplovzdušnou pištolou a zároveň energicky poklepávaj plošákom oproti hrane stola alebo inej prekážky. V momente keď dojde k nahriatiu spájky tesne nad solidus ti padnú súčiastky na pripravenú handru. Priprav sa na smrad, takže buď exteriér alebo kvalitná ochrana sluchu ;)
 
  • Perfektne
Reakcie - hodnotenie obsahu: olu
ElektroLab.eu
Top