Philips mcm2350 miniveza

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
187
Reakčné skóre
225
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Tuto temu zakladam aby som sa podelil s mojou skusenostou pri oprave tejto miniveze.
Doniesli mi ju s tym, ze nahodne vypadava - obcas hra, obcas nehra, ci uz pri zapnuti, alebo vypadne aj pocas pocuvania. Vyzeralo to na nejaky studenak na koncaku, alebo vadne kondiky. Chyba bola vsak omnoho zaludnejsia. Kondiky meranim D a kapacity boli vsetky OK, diody na diode teste takytak. V servisnom manuale som si vsimol flowcharty pre typicke poruchy, je tam jeden oznaceny C) NO SOUND. Tak som isiel podla neho. V druhom kroku som zistil, ze na pine c. 1 audio procesora PT2314E nie je napajacie napatie. Dalsie merania zistili, ze napatie sa straca za tranzistorom Q18 - MPSA92. Zaludnost - v scheme je chybne nakresleny ako NPN, ale je to PNP :)
Ukazalo sa, ze na obojstrannej doske neboli vyvody tohto tranzistora priletovane z vrchnej strany, iba zo spodnej. No a vsetky relevantne spoje boli praveze zvrchu, zospodu nie. Proste vyrobna vada, s tymto som sa este nestretol. Zvlastne, ze to vydrzalo hrat od novoty a pocas zaruky. Skoda, ze som si to zabudol odfotit. Po priletovani vyvodov Q18 zvrchu uz veza hra spolahlivo a stale. Je to jedina suciastka v puzdre TO-92, tak nebolo s cim porovnat.
Fun fact: cinania z Philipsu su majstri vo vyrobe perpetuum mobile. Zozadu stitok ze prikon 25 W, a spredu velka nalepka 70 W RMS Max power 👏
Servisny manual som uploadol aj na tuto stranku, sem. Hadam to niekomu v buducnosti pomoze :)
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
187
Reakčné skóre
225
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Tak som sa radoval predcasne.
Veza sice hrala bez problemov, dnes rano uz zase nie. Symptomy su presne tie iste. Napatie na kolektore Q18 nie je. Pre istotu som Q18 vymenil, nepomohlo to. Nejako sa neviem pohnut z miesta. Do obrazku som zaznacil namerane napatia - cervene su ked to nejde, zelene ked to ide, modre su rovnake aj ked to nejde aj ked to ide. Q18 som zakreslil spravne, tak ako je v zapojeni (v povodnej scheme bola chyba)
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

zdenoeddie

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Feb 2020
Príspevkov
102
Reakčné skóre
239
Bodov
58
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Nenie je tam na tom tranzistore/za nim skrat?
Daj foto DPS z oboch stran okolia tranzistora a tych rezistorov za nim.
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
187
Reakčné skóre
225
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Nie je. Merak medzi kolektorom tranzistora a zemou ukazuje asi 20 MΩ. Vyzera, ze je to tam "v lufte"...
 

zdenoeddie

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Feb 2020
Príspevkov
102
Reakčné skóre
239
Bodov
58
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Tych 0V meras priamo na nozicke toho tranzistora? Si si isty ze ostatne napatia su ok v chybovom stave?
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
187
Reakčné skóre
225
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
0 V v chybovom stave je priamo na nozicke tranzistora, aj na zenerke D11, aj na pine 1 audio procesora PT2314E.
 

zdenoeddie

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Feb 2020
Príspevkov
102
Reakčné skóre
239
Bodov
58
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
A na baze a kolektore priamo na nozicke mas kolko?
A trochu mi nepasuje "v scheme je chybne nakresleny ako NPN, ale je to PNP " ved v scheme co si dal je PNP.... ci?

A skotroluj ten bazovy 1k (R163) a Q19. Ak je tam tiez nejaka zrada a upadne ti baza, tak sa Q18 zatvori, a tym padom na vystupe je 0.
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
187
Reakčné skóre
225
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Bazu a kolektor tiez meriam priamo na nozickach, je tam tolko kolko som napisal do schemy.
Ano, v povodnej scheme v servisnom manuale je nakresleny NPN, ale ma byt PNP. Ja som to v tom obrazku v tejto teme opravil na PNP, aby to nemiatlo a zodpovedalo skutocnosti.
Na vyvodoch Q19 su stale tie napatia uvedene modrym pismom, ci uz je funkcny alebo nefunkcny stav. Q19 je SMD.

//edit R149, R163, R166 su OK. R167 som nameral okolo 10k a pozvolna sa zvysoval. Je to SMD rezistor, takze zmerat ho osve sa neda.
// edit 2: v scheme hore som sa pomylil a neuviedol som rozdiel na baze Q18. V dobrom stave je tam 19,6 V, v zlom 20,3.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 
Naposledy upravené:

zdenoeddie

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Feb 2020
Príspevkov
102
Reakčné skóre
239
Bodov
58
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
// edit 2: v scheme hore som sa pomylil a neuviedol som rozdiel na baze Q18. V dobrom stave je tam 19,6 V, v zlom 20,3.

A preto si myslim ze ten rezistor 1k je zly.
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
187
Reakčné skóre
225
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Dakujem za nakopnutie spravnym smerom, uz to fachci :)
Rezistor bol dobry, ale niekde bola zrejme prerusena cesticka na plosaku. Ze mi predtym nenapadlo merat odpor nie na jeho (ne)vyvodoch, ale medzi suciastkami, na ktore mal byt pripojeny... lesson learned.
Zatial to hra dobre, uvidime ci to vydrzi(y)
 
ElektroLab.eu
Top