Plošné spoje - domáca výroba vs. čína

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,794
Reakčné skóre
1,409
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Zdravím vás priatelia, určite mi dáte za pravdu, že základom každej konštrukcie je plošný spoj. A tu prichádza otázka - robíte si ich sami "po domácky", alebo si ich nechávate robiť v Číne? Nechcem tu veľmi preberať čínu, nakoľko nie je o čom - kvalita, cena.... atď. Zaujímalo by ma však, pokiaľ si ich robíte "po domácky", aké používate výrobné postupy a aké dosahujete výsledky. Samozrejme fotky potešia.

Ďakujem za vaše odpovede (y)
 

fery66

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
3 Jún 2021
Príspevkov
6
Reakčné skóre
15
Bodov
3
Dobre navrhnutý a osadený plošný spoj je vizitkou každého konštruktéra. Roky rokúce vyrábam plošné spoje fotocestou. Voľakedy som navrhoval plošné spoje na "milimetrovom" papieri a prekresľoval ich tušom na pauzák. Neskôr som spoje navrhoval vynikajúcim Ferdom Mravencom a dnes používam Eagle + Eagle 3D. Niekedy si "vypomôžem" autorouterom Electra. Ale vždy všetko "doladím" manuálne. Tlačím na pauzák. Nepoužívam žiadne špeciálne fólie. Osvetľujem ortuťovou výbojkou. Výsledky mám vynikajúce. Nepotrebujem skúšať nič iné. Všetky moje konštrukcie sú originály, robím ich v drvivej väčšine iba pre seba, takže mi stačí vždy jeden kus spoja. Preto nad nejakou "Čínou" ani len neuvažujem... Netvrdím, že robia "zle", ale vystačím si sám. Vo vynimočných prípadoch si vyrobím aj dvojstranný spoj. Je to pracné, ale dá sa to.
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
187
Reakčné skóre
224
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Kreslim centrofixkou, vyleptam, ocistim liehom, vyvrtam, osadim, a na konci nastriekam lakom na plosne spoje. Je to hodne pracne, ale na ten jeden exemplar, ktory zvycajne vyrabam, to staci. Fotocestu som nikdy nezvladal ani neskusal, odradza ma nutnost vyskusat rozne postupy, je ich milion 5, treba k tomu rozne chemikalie ktore sa mi nechce zhanat a skusat, a pritom znicit material za desiatky eur...
Z ciny som parkrat objednaval, vzdy bola kvalita tip top, a cenou sa CZ-SK plosnospojovne nechytaju. Ale zas bolo treba par tyzdnov cakat.
Navrhy som si kedysi robil ceruzkou na papier, ale odkedy som sa naucil KiCad, nic ine uz nechcem vidiet :) A asi je to aj fajn zrucnost do zivotopisu, aj ked som zameranim IT, elektro mam iba ako konicek.
 
ElektroLab.eu
Top