Problém s opravou zdroja TESLA BS-525

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Ahoj, aktuálne dávam dokopy svoj zdroj BS 525 a akosi si už neviem rady. Ostal mi posledný nevyriešený problém.

Zapnem zdroj, ak mám nastavených predtým 30 a 30V, potom ľavý kanál skočí rovno na 30V, ale pravý kanál skočí na 27V a za zopár sekúnd sa napätie dorovna na 30V.
Zároveň, aby vôbec napätie sa dalo nastaviť na 30V, musí byť väčší odpor potenciometra. Originál sú 5k potenciometre. Ja som už skôr menil za 5k6 z Aliexpressu, lebo staré mali zničené dráhy. Ľavý kanál by šiel pre vyšší odpor aj nad 30V, ale druhý je nestabilný a 30V dosiahnem len s vyšším odporom. Neviem prísť nato, kde je problém. Aktuálne mám 5k a 5k6 potenciometre.

- výmena dosiek kanálov nemá vplyv na chybu
- napájacia doska s KU611 sa javí, ako OK, napätia sedia, na osciloskope nevidím kmitanie, zenerové diódy 6V8 boli všetky vymenené, skúsil som aj KU611 vymeniť pre pravý kanál
- vstupné elyty tiež všetky vymenené, jeden vytekal
- skúšal som vymeniť koncový KD502 na pravom kanály, bez zmeny

Chyba je teplotne závislá.. ak zapnem zdroj za izbovej teploty, pravý kanál má nižšie napätie a postupne rastie napätie nahor. Ak ho vypnem a po krátkom čase znova zapnem ešte "za tepla", výstupné napätie ma len miernejší pokles a stúpne znova nahor, ale nie až z "minima".
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
364
Reakčné skóre
467
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Pozeral som tu schemu. Na to, ako malo suciastok je tam, tak je to otrasne nakreslene.
Ale tak ok, volakedy sa tak robilo.

Nemam ziadny konkretny napad. Osobne by som hladal osciloskopom rozdiely medzi tymi kanalmi. Zameral by som sa na jednotlive napajania a RC-cleny. Skor mi to pripada ako vec nabijania kondika nez teplota. Ozaj, netreba poprehrievat spoje? Pripadne tie konektory ci nerobia problem prechodovym odporom.
 

vav

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
10 Feb 2021
Príspevkov
17
Reakčné skóre
79
Bodov
18
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Chybu zistíš meraním. Máš dva zdroje v jednej krabici, čo je pre teba výhodou. Prepoj vzájomne mínusové výstupné svorky a porovnávaj namerané hodnoty. Merať v čase, keď je zdroj nestabilný. Skús vymeniť keramiku M1, pripojenú paralelne na potenciometer pre U.
 

vlado5

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Júl 2020
Príspevkov
3
Reakčné skóre
1
Bodov
3
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Skús to, čo ti odporúča vav. Kúpil som z alíka dva zdroje - obdoba G400. Na jednom z nich asi 10 minút po zapnutí začal pomaly meniť výstupné napätie v ráde milivoltov a za cca hodinu dve ušiel až o 1 volt. Meraním som zistil meniace sa napätie na bežci potenciometra, regulujúceho napätie. Po výmene keramiky M1 to bolo v poriadku. Kondenzátor mal zvod, ktorého hodnota sa po pripojení napätia menila.
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Dík za nápady. Problém vyriešený, bola to 100n keramika paralelne na potenciometri. Hľadal som hocikde chybu, ale skontrolovať tieto kondenzátory ma veru nenapadlo. Dokonca aj ten druhý kondenzátory 100n na druhom kanály už mal mierne zvod, ale ešte nerobil výrazný problém. Vymenil som obe keramiky a zdroj funguje, ako nový. Paráda...

Akosi som tento problém s kondenzátormi viac očakával pri elektrolytoch, ako pri keramike.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Gratulujem k úspešnej oprave, do budúcna budeš mať aspoň ďalší poznatok k oprave (ak sa zopakuje)
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
364
Reakčné skóre
467
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Jo, keramiky obcas naseru. Ja som raz bol na sluzobke a vraj daco nejde, tak som mal nahradnu dosku. Vymena ale nic nepriniesla. Ale zistil som, ze je skrat na inej doske. Pozeram na nu, ale fakt vsetko vyzeralo ok, nic sa nehrialo. Len potom som si vsimol, ze jeden SMD kondik 100nF mal trochu inu farbu. Zrovna filtracia napajania. Tak si vravim - vyberiem ho, horsie to nebude. A odvtedy to bezi dalej. :cool: Uz vtedy mala ta stanica 13 rokov a teraz urcite dalsich 6-7 rokov pribudlo.
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: medved
E-shop ElektroLab.eu
Top