Problém s rušením diaľkového k centrálnemu otváraniu

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
168
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Od nového roku riešim pred bytovkou (inde funguje) problém s rušením komunikácie medzi dialkačom a autom. Predpokladám že si niekto inštaloval vianočný darček a odvtedy leziem do auta kufrom bo mám pokazené mechanické zámky. Vie mi niekto vyveštiť z fotky na akej frekvencii pracuje dialkač ? By som vyskúšal naladiť na rádiu alebo postavil jednoduchý prímač a dohľadal páchateľa...
 

Prílohy

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Druhá fotka pravý horný roh je tam kryštál s udanou frekvenciou asi v MHz

Edit : asi v kHz
 
Naposledy upravené:
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: RadoKe

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
364
Reakčné skóre
467
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Kedze procesor pouziva 455kHz rezonator (piny 7 a 8) jediny rozumny dovod pre 434kHz/434MHz oscilator vidim ako vysielany signal. Vidim to na tie megaherze. :)
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
364
Reakčné skóre
467
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Jo, chod ku Alimu a hladaj 434MHz a uvidis, co Ti ponukne.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Autokľúče :
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
364
Reakčné skóre
467
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Rusicky na auto-kluce pouzivaju radi zlodeji. Ludia casto nekontroluju zamknutie auta a na rusnej ulici si nemusia vsimnut, ze auto sa nezamklo. Sef zostarej firmy takto prisiel o kufrik aj s celym obsahom.
 

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
168
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
434MHz ? To na rádiu nenaladím, 434kHz áno ale tam je ticho. Je možné aby mohol rušenie spôsobiť napríklad takýto Beží na dvojnásobnej frekvencii. Chlapi nejaké zapojenie na jednoduchý dyi prímač nepoznáte ? Už som pozeral na stránky úradu pre reguláciu elektrokomunikácií a tí riešia iba rušenie rádia a telky.
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
186
Reakčné skóre
213
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
434 MHz naladis na SDR prijimaci - hladaj na e-shopoch "SDR dongle" a pod. Idu zvycajne az do 2 GHz. Vyzera to ako USB kluc, ktory pripojis k PC, a potom nastartujes vhodny software, kde vidis, co sa deje na danych frekvenciach. A su aj velmi lacne, pre nenarocne pouzitie postacujuce.
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: RadoKe

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
168
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Našiel som niekoľko donglov a všetky sú usb. Takže by som musel tlačiť po parkovisku vozík s elektrocentrálou a desktopom :(
 

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Ten rušící signál musí být hodně silný, snad v řádech Wat. To parkuješ vždy na stejném místě?
Neodemkneš to ani zblízka? Když namíříš na palubovku taky ne?
Ono nějaký přehledový RX koupit není levná věc, obzvlášt pokud to je na 1rázové použití.
2. Problém je jenom u tebe? 443MHz, tohle přeci nejsi sám...
 
Naposledy upravené:

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
168
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Parkujem v rade +- 20m od vchodu, cca 40m od baráku už neruší. Pred barákom je rušenie tak silné že dialkové funguje iba vo vnútri auta a iba na predných sedadlách. Zvonku keď skúšam aj s dialkačom nalepenou na prednom skle tak bez šance. Či má niekto ďalší problém netuším, musím sa popýtať susedov, každopádne mám najstaršie auto z celej ulice tak tie novšie nemusia bežať na rovnakej prekvencii. 20m od baráku stojí administratívna budova, plus parkovište, xx kancelárií a hromada áut čo tam parkuje náhodne, občas dlhodobo. Našiel som na nete info od telekomunikačnej kontroly správu že nejaký alarm v aute rušil ľuďom tv signál. Či to nebude aj môj problém, nejaký pomrdaný alarm... Asi začnem spisovať špzky a sledovať kedy rušenie zmizne.
 

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Tak to je síla. Je opravdu škoda že nemáš možnost to nějakým přijímačem zaměřit zaměřit. Pokud by na to někdo použil všesměrovou anténu ( pendrek) tak výkon by byl asi dost velký.
A nebo je to rušení někde na nižší frekvenci a harmonické ( násobky) zasahují až do tohoto pásma.
Zkrátka měl by s tím mít problém i někdo jiný. Ale je to jen můj názor.
 

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
168
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
A neexistuje nejaké jednoduché zapojenie prímača ktoré by som postavil presne na frekvencii môjho dialkača ? Pri tak silnom rušení by som mal byť schopný chytnúť signál, aj s primitívnum prímačom, dokonca by to mohla byť výhoda že by ten prímač bol schopný chytnúť signál iba na pár metrov.
 

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Existují takovéto moduly, problém jak dál zpracovat zachycený signál.( xxxy- výrobců, prodejců)
Možná se nějaké zapojení na netu najde.
( Jednorázové , na dané použití)
 
Naposledy upravené:
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: RadoKe

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Měl jsem na mysli něco takového pro danou frekvenci. Předpokládáme že je to 434 MHz ,ale 100% nevíme. Podobné zapojení jsem kdysi dávno zahlédl i na nějaké české stránce, a snad to bylo na testování DO. Už si nevzpomínám.
Tohle je pro inspiraci, že s daným modulem by zachycený signál byl převeden do NF, nebo na připojení ručkového -ledkového indikátoru. ( dalo by se dodělat )
 

Prílohy

  • 375.6 KB Zobrazení: 32
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: RadoKe

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
168
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Dík za tip, analyzujem že to ide z administratívnej budovy naproti alebo z ich parkoviska. Včera večer po 18 hodine auto šlo odomknúť z bytu (cca30m vzduchočiara), rovnako o 4 ráno a teraz je zas zarušené. Ak dobre chápem tak zapojenie v schéme vie prenášať dáta a prenos je indikovaný zvukom ?
 

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Tak že v administrativní budově mají asi nějakou rušičku :ROFLMAO:,nebo taky ne. Co je to za instituci?
RX modul se používá hojně, podívej se do katalog.listu co jsem dal odkaz včera. Je to vlastně přijímač z něhož lezou data-pulzy které se potom dál zpracovávají ( odkodují?) pro danou věc.
Co je slyšet z reproduktoru, to netuším. A nevím ani jak by se to chovalo-vyhodnotilo nosnou vlnu.
Ještě k těm modulům. Mohou se lišit rozložením vývodů, ale to není podstatné. Pro danou věc by se lépe hodil možná širokopásmový RX.
 

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
168
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Klasická nájomná biznis budova, od pc predajní cez handry, účtovníctvo, po predaj lešteného vzduchu. Desiatky súkromníkov. Ten širokopásmový rx by možno šiel nájsť ne ebayi ?
 

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Já si myslím že to prodává anténu ke scanneru. Cena je nízká podle mne za RX.
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
186
Reakčné skóre
213
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Tie USB dongle o ktorych som pisal, sa daju pripojit aj k mobilu (Android), pokial mobil podporuje USB-OTG, co uz dnes byva standardom, a existuju na to mobilne aplikacie. Pred kupou si treba ale overit, ci to s tvojim mobilom pojde. Ak nemas smartphone, potom toto nie je riesenie pre teba...
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: RadoKe
E-shop ElektroLab.eu
Top