Moja konštrukcia Regulovateľný zdroj 0-60V / 0-6A

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,794
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Zdravím, ten zdroj som už popísal - klikni, takže jeho parametre tu už asi "rozoberať" nemusím. Predstavím vám ovšem jeho mechanickú "zástavbu", ktorá sa myslím si vcelku podarila.

Skrinka. Tú som kúpil od predajcu na stránke inzercie (cena asi 10€?). Volil som kovovú konštrukciu, vzhľadom aj k bezpečnosti a aj jej veľkosti. Na fotografii je pre názornosť zobrazená zelená skrinka, ale kúpil som si hneď dve a tá druhá je "krémová". Predný "výrez" som musel mierne upraviť, nakoľko pôvodná veľkosť otvoru je braná pre 2 DVD mechaniky, teda bola zástavbe panela malá, takže som musel "dovárať" kúsok plechu do hornej časti. Potom nasledovalo tmelenie, brúsenie, striekanie...

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Vnútro zdroja

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


V prednej časti sa nachádza elektronika zdroja. Ľavá strana - pomocný zdroj 12V / 1.25A - pre napájanie ventilátora 12V 300mA. V pravej časti (pod prívodnými vodičmi čierny/červený) je termistor pre ovládanie ventilátora na zdrojovej elektronike. Dolu je pulzný zdroj 60V / 6A / 360W, ktorý je "prenastavený" na 65V a to z dôvodu dosiahnutia 60tich voltov na výstupe zdroja. Bez tohoto "prenastavenia" vám zdroj nedá max. napätie 60V.

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Pohľad z boku č.1

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Pohľad z boku č.2

Zadná strana

Obsahuje "strohú výbavu", prívod 230V s hlavným vypínačom, ventilátor (zatiaľ neovládaný, ale bude), výstup +65VDC - pre neskoršie možné použitie.

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Predná strana

V predu / na prednom panely nie sú žiadne extra ovládacie prvky, nakoľko ich tam netreba. Jediným prvkom je indikačná červená LED dióda, ktorá je napájaná z pomocného zdroja napätia 12VDC / 1.25A, pôvodne určeného pre ventilátor. Napojil som ju jednoducho tak, že som pôvodnú indikačnú LED zapnutia zdroja 3mm zelená, vybral von a nahradil som ju spomenutou červenou LED.

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Zdroj nemá vpredu žiaden sieťový spínač. Hlavné zapnutie / vypnutie zdroja zabezpečuje integrovaný vypínač v sieťovom prívode. Vypínač, ktorý má zdroj vpredu slúži na uvedenie zdroja do režimu "Stand-by" a na jeho opätovné "prebudenie".

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Zdroj hneď po zapnutí. V pravom hornom rohu je údaj o vstupnom napätí, ktoré je dodávané pulzným zdrojom 60V / 6A / 360W.

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Uložený na "čestnom mieste" a pripravený slúžiť :)

Pokiaľ máte nejaké otázky - sem s nimi.


Použité komponenty

- klikni

- klikni

- klikni

Ostatné komponenty - čo "šuplík dal"
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
269
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
No to už je použitelné :D. Trocha modernejšie ako môj štýl riešenia rovnakého problému (BK127).

Pravdepodobne sa ja vyberiem plastovou variantou.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,794
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Tak ako kebyže mám pilovať každú jednu dieru pre každý prvok... tak robota na pol roka :D
 

beny66ka

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
16
Reakčné skóre
21
Bodov
3
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Jaké má zdroj zvlnění? Řekněme při 12V/5A. A vůbec jak výstup vypadá na osciloskopu. Šumy apod. Při připojení a odpojení zátěže, je tam nějaký překmit? Za jaký čas zareaguje proudová ochrana? Časem se koukni na tyto parametry pokud se ti bude chtít.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,794
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Dobrá otázka, ale ešte som nemeral - nestíhal som nakoľko je toho pri mojom "home office" nad hlavu :) @beny66ka určite kuknem, mám to v pláne
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: medved
ElektroLab.eu
Top