• UPOZORNENIE ! Nachádzate sa v časti fóra, kde je vyžadovaná určitá kvalifikácia, a odbornosť. V žiadnom prípade sa preto nesnažte poskytovať rady a riešenia dopytujúcim pri ktorých si nieste istý ich správnosťou v súlade s platnými nariadeniami a normami. Majte na pamäti najmä bezpečnosť a odbornosť a vystríhajte sa nabádaniu k manipulácii s nebezpečným napätím neznalou, alebo nepoučenou osobou ! Stránky fóra a ich vedenie nepreberajú žiadnu zodpovednosť za škody vzniknuté zverejnenými chybnými a nebezpečnými zapojeniami a za prípadnú ujmu na zdraví, spôsobenú úrazom elektrickým prúdom alebo spôsobenú neodbornou manipuláciou s elektrickými zariadeniami.

Relé

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Zdravím pýtal som od majstra nejaké schémy na učenie a dal mi hneď domácu úlohu :D Na obrázku je relé K43,K44 kde projektant zabudol asi nakresliť cievku ktorá zopne to relé. Moja úloha je ju tam dokresliť :D Aj by som vedel ale nechám sa ujistiť až to zajtra možem odovzdať.
 

Prílohy

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,794
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Nezabudol, cievka je tam nakreslená, pohľadaj
 

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Myslim rele za isticom F41 a F42
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,794
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
viem, ja tam tie cievky vidím
 

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Tak čo jo spúšta? Cievka relé pod ističmi F43,F44?
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,794
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Chceš povedať , že nevidíš cievky?

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Šak ale prívod máš zhora
 

olu

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
6 Jan 2021
Príspevkov
22
Reakčné skóre
31
Bodov
18
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Tak toto ma zaujalo. Tie rele zopne ked su pritomne vsetky tri fazy?
 

GLR Ľubomír

Člen
Registrovaný člen
Člen od
15 Dec 2019
Príspevkov
30
Reakčné skóre
48
Bodov
23
Umiestnenie
Detva
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
@McSmekac Myslím si že sa jedná o monitorovacie relé, prítomnosti všetkých fáz, prípadne podpätia, prepätia.

Elko napríklad robí HRN- 57 HRN- 57 N , sleduje prítomnosť fáz, podpätie, prepätie, možnosti nastavenia hraníc.

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


v schéme pri nesplnení podmienky prítomnosti 3 fáz nepovolí "ovládacím" obvodom riešiť ďalšie veci.
 

robertpavlik

Člen
Registrovaný člen
Člen od
2 Jan 2020
Príspevkov
153
Reakčné skóre
249
Bodov
33
Umiestnenie
Okres Nové Mesto nad Váhom
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
@McSmekac Myslím si že sa jedná o monitorovacie relé, prítomnosti všetkých fáz, prípadne podpätia, prepätia.

Elko napríklad robí HRN- 57 HRN- 57 N , sleduje prítomnosť fáz, podpätie, prepätie, možnosti nastavenia hraníc.

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


v schéme pri nesplnení podmienky prítomnosti 3 fáz nepovolí "ovládacím" obvodom riešiť ďalšie veci.
Súhlas. Okrem prítomnosti fáz tieto relé (HRN-55 a HRN55N) dokážu kontrolovať aj sled fáz - poradie L1-L2-L3. V prípade, že by sa jednalo iba o relé na monitorovanie prítomnosti všetkých 3 fáz, principiálne by vnútorné zapojenie bolo ako na priloženom obrázku.

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 
Naposledy upravené:

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Dobre dokreslí tam niekto niečo aby to bolo správne?
 

robertpavlik

Člen
Registrovaný člen
Člen od
2 Jan 2020
Príspevkov
153
Reakčné skóre
249
Bodov
33
Umiestnenie
Okres Nové Mesto nad Váhom
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Dobre dokreslí tam niekto niečo aby to bolo správne?
Tá schéma je správna. Nič do nej netreba dokreslovať. Je potrebné ju iba pochopiť. Tvoje relé K43 a K44 má interne cievku, ktorá zopína kontakt v prípade, že sú na prívode L1,L2 a L3 prítomné fázové napätia. Predpokladám, že majster ťa chce nachytať, alebo ťa testuje. A možno iba chce, aby si mu vysvetlil, ako ten obvod funguje a čo robí. Ak poznáš základné značky, tak princíp toho obvodu musíš chápať. Ja osobne si myslím, že sa jedná o prepínanie 2 nezávislých zdrojov energie (napr. elektrická rozvodná sieť / generátor). Inak normálne sa v schémach uvádza typ relé. Keby si mal tento typ, presne by si dokázal určiť, čo to relé má robiť. Či má iba kontrolovať prítomnosť všetkých fáz, alebo aj ich poradie, prípadne či má kontrolovať prepätie a podpätie. Existujú aj také, ktoré majú pripojený aj pracovný vodič (nulák) a kontrolujú, či tento vodič nie je prerušený. Toto ale nie je ten prípad.
 
Naposledy upravené:

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Ešte raz a polopate čo mi zopne tento kontakt označený červeným krúžkom?
 

Prílohy

robertpavlik

Člen
Registrovaný člen
Člen od
2 Jan 2020
Príspevkov
153
Reakčné skóre
249
Bodov
33
Umiestnenie
Okres Nové Mesto nad Váhom
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Ešte raz a polopate čo mi zopne tento kontakt označený červeným krúžkom?
Viac polopatisticky to neviem. Napísal som to jasne. Naposledy. Kontakt K43 bude zopnutý, keď na relé K43 budú všetky 3 fázové napätia L1,L2 a L3.
 

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Prečo sa potom kreslí prívod s fázy L1? Pochopil by som to keby bol kreslený zospodu toho relé
 

robertpavlik

Člen
Registrovaný člen
Člen od
2 Jan 2020
Príspevkov
153
Reakčné skóre
249
Bodov
33
Umiestnenie
Okres Nové Mesto nad Váhom
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Čítal si príspevok #10? Prosím, prečítaj si ešte raz všetko, čo som napísal. Už to pochopil aj môj 15 ročný synovec bez elektrotechnického vzdelania.

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Viacej ku tomu už naozaj niet čo dodať.
 
Naposledy upravené:

olu

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
6 Jan 2021
Príspevkov
22
Reakčné skóre
31
Bodov
18
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Ešte raz a polopate čo mi zopne tento kontakt označený červeným krúžkom?
Skusim este ja. To je kontakt rele, ktoreho cievka je hned vedla toho cerveneho kruzku vlavo. Na cievku su privedene vsetky tri fazy zhora. Funkcia rele je popisana vyssie od mojho prispevku.
 

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Čítal si príspevok #10? Prosím, prečítaj si ešte raz všetko, čo som napísal. Už to pochopil aj môj 15 ročný synovec bez elektrotechnického vzdelania.

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Viacej ku tomu už naozaj niet čo dodať.
Aha takže to relé ak idú všetky 3 fázy je ten kontakt k43 zopnutý ak jedna fáza vypadne kontakt sa rozopne. Až teraz som sa do toho trochu zadíval ako je to prepojené v tom relé.
 

olu

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
6 Jan 2021
Príspevkov
22
Reakčné skóre
31
Bodov
18
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Aha takže to relé ak idú všetky 3 fázy je ten kontakt k43 zopnutý ak jedna fáza vypadne kontakt sa rozopne. Až teraz som sa do toho trochu zadíval ako je to prepojené v tom relé.
Spravne.

Pozeram ako blbec ze preco to rozpisujem ked na tom obrazku v prispevku #16 je to pekne rozkreslene. Az potom som si vsimol ze si ho upravil, tak asi si to tam dolozil.
Myslim, ze k tomu uz naozaj niet co dodat.
 

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Dnes som majstrovi povedal ze to je dobre nakreslene ze to je sledovanie faz a nic tam netreba dokreslit a majster ze spravne 😆😆😆
 
ElektroLab.eu
Top