Vf, vodou chlazený indukční ohřev, výkon 3 kW

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Pro svůj projekt jsem potřeboval vhodný indukční ohřev na nahřívání GETRŮ skrz sklo, nalezl jsem na Aliexpressu ohřev vhodný pro mé účely. Celková cena přístroje včetně poplatků za CLO a DPH mě vyšla na částku 34.500,- Korun českých. Stejný přístroj jsem nalezl u jednoho českého obchodníka (dováží jej z Číny) za cenu 125.000,- Korun českých. To je obrovský rozdíl v ceně.
Možná se někomu bude odkaz na uvedený přístroj hodit a pokud bude mít někdo jakékoliv dotazy k provozu přístroje, jsem připraven odpovědět.

Krátce uvedu parametry a základní informace ohřevu:
*Nápájení jednofázově, 230V AC, maximální proud 12A, jištění 16A.
*Maximální výkon je 3kW, nastavení výkonu je pomocí tlačítka od 00 do 99 procent.
*Automatické nastavení kmitočtu podle druhu materiálu a velikosti ohřívaného dílu, sériová rezonance.
*Kmitočet ohřevu je od 200kHz do 1,2MHz
*Vodou chlazený výkonový koncový stupeň a transformátor-samotný přístroj
*Vodou chlazená indukční smyčka a celá pohyblivá část, která obsahuje baterii těchto kondenzátorů, kondenzátory jsou paralelně napájeny na masivní duté mosazné držáky, které jsou také chlazené vodou ( )
*K ohřevu je nutné přikoupit anebo udělat vodní chlazení, bez toho se ohřev nezapne, má čidlo tlaku vody. Chlazení musí dávat tlak minimálně 2 bary (hranice sepnutí tlakového čidla ve stroji) a musí mít průtok vody minimálně 2l za 1 minutu.

Pár fotek vnitřku přístroje:
 

Prílohy

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,795
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Píšete, že je k tomu potrebné vodné chladenie. Bude originálne, alebo bude "home made" ? Respektíve dalo by sa využiť principiálne vodné chladenie, ktoré sa používa na chladenie zváracích horákov - TIG, MIG
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Já už vodní chlazení mám, objednal jsem si ho z Polska, je to toto chlazení:
Vývoj vodního chlazení a jeho výroba by zabrala čas a ten momentálně nemám. Jen chci k tomu ohřevu doplnit jednu zásadní věc, je nutné použít v chlazení destilovanou anebo dejonizovanou vodu, je potřeba aby byla chladící kapalina elektricky nevodivá, jinak ohřev nebude fungovat správně, je to uvedeno i v manuálu od Číňana. Před výstupem z kondenzátorové baterie jsou propojovací trubičky (je to vidět na vložené fotce) kvůli zvětšení průtoku a ty v případě použití vodivé kapaliny zkratují oba dva výstupní póly indukční smyčky a ochrana stroje by omezila výkon na minimum-osobně vyzkoušeno obyčejnou vodou z kohoutku a je to tak.
 
Naposledy upravené:

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,795
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Takže "zváračkové" myslel som si. Najjednoduchšie riešenie. S tým skadaním je to pravda, onoho času som tiež jedno chcel postaviť k zváračke, ale kopa nakupovaných dielov.... a more času, takže som tiež od toho upustil
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Přesně tak. Už jsem chvilku uvažoval o stavbě, ale shánět díly, smontovat to a zadeklovat, to by vyšlo časově nepříznivě a cenově s časem možná ještě dráž. Chlazení je to univerzální a má dobré parametry a myslím si že cena je slušná. Stejné chlazení jsem našel na českém eshopu (tahají to z Polska) a prodávají to za 15.000,- Korun českých, to je hrozná levota. Ještě že máme internet a můžeme porovnat ceny. Stejné to bylo i s tím ohřevem.
 

Elektron

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
25 Nov 2020
Príspevkov
20
Reakčné skóre
25
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Šikovný přístroj, do toho bych taky šel až ušetřím, děkuji za recenzi, hodí se ukázat vnitřek. Vypadá to docela dobře provedené, Číňan se tady snažil.
 
ElektroLab.eu
Top