Vu metr s lm3915

vlasta_p

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
30 Jan 2022
Príspevkov
2
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Dobrý den,

postavil jsem si VU-metr s obvodem LM3915, zapojil jsem jej v základním zapojení podle katalogového listu. Referenční napětí pro interní komparátory jsem pomocí externího děliče (opět dle doporučení z katal. listu) nastavil na 10V.
Podle výrobce má LM3915 logaritmický průběh zobrazování vstupního napětí, čemuž má odpovídat zobrazovaný rozsah 30dB.
VU-metr funguje, ale nejsem si jist, zda zobrazuje správně.

Přivedu-li na vstup LM-3915 stejnosměrné napětí a měním jeho hodnotu v rozsahu 0 - 10V, rozsvěcují se mi jednotlivé LED diody na výstupech komparátorů takto:

0V --- nesvítí nic :)
1V --- 1. LED dioda
2V --- 2. LED dioda
3V --- 3. LED dioda

atd., až

9V --- 9. LED dioda
10V -- 10. LED dioda

Výsledek vidím takto:

1. Závislost rozsvěcení LED diod na přivedeném vstupním napětí se zdá být lineární, přitom dle katalogového listu má být závislost logaritmická, s krokem 3dB/LED diodu.

2. Při dB vyjádření poměru dvou napětí platí, že každých 6dB = přírůstek/úbytek o dvojnásobek/polovinu původní hodnoty. Aniž bych tedy přepočítával každý 3dB krok, je zřejmé, že každá změna vstupního napětí o dvojnásobek/polovinu by měla mít za následek rozsvícení/zhasnutí dvou LED diod.
Takže jsem očekával, že když přivedu na vstup napětí 10V a rozsvítí se mi všechny LED diody (což se opravdu stane), následně pak při snížení vstupního napětí o polovinu, tedy na 5V, zhasnou mi pouze dvě LED diody, což by odpovídalo poklesu o - 6dB. Mně však v tu chvíli zhasne 5 LED diod, jak vyplývá z uvedených naměřených hodnot - pokles je tedy lineární.

Koupil jsem celkem 6 ks těchto obvodů v všechny fungují stejně.

Vím, že existuje ještě lineární varianta tohoto LED budiče s označením LM3914. Jedna z možností tedy může být, že mi dodali součástku se špatným označením, ale současně nemohu vyloučit ani to, že je někde chyba ve mně a že špatně chápu funkci tohoto obvodu.

Prosím vás tedy o váš názor na to, zda jsou moje úvahy a závěry správné a jedná se o špatně označené kusy nebo zda někde opravdu dělám chybu v úvaze.

Děkuji za ochotu.

Vl.
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
369
Reakčné skóre
478
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
V datasheete jasne pisu nelinearnu charakteristiku:
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Ked je to linearne, tak to bude LM3914. Nebola by fotka chipu?
 

vlasta_p

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
30 Jan 2022
Príspevkov
2
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
V datasheete jasne pisu nelinearnu charakteristiku:
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Ked je to linearne, tak to bude LM3914. Nebola by fotka chipu?
Díky, taky to tak vidím. Přikládám fotku pouzdra.
Od stejného prodejce (v jedné zásilce) jsem kromě jednotlivých LM3915 koupil i dvě stavebnice VU-metru se stejným obvodem (naprosto stejné označení). Obvod z této stavebnice funguje správně - tedy nelineárně.
V životě jsem se s tím nesetkal, ale opravdu to vypadá, že někde v Korei nebo kde tyhle chipy vyrábějí, natiskli na pouzdro nesprávné označení. Což může být docela legrace, protože si dovedu představit, kolik kusů může takto označená série mít ... :)
 

Prílohy

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
369
Reakčné skóre
478
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
No to je problem nakupov suciastok z ciny respektive z volneho trhu. Vyrobca urobi seriu chipov a pri zaciatku vyroby respektive preklapani na iny chip tam moze byt barsco. To sa samozrejme odchyti v testoch, respektive uz aj vedia ze par sto chipov bude odpad. Chipi idu do mlynceka a k zakaznikovy sa nikdy nedostanu... teda okrem pripadu, ze to dakto corkne a preda za lacny peniaz na Aliexpresse a podobne.
 
ElektroLab.eu
Top