Zapojenie softstartu pripadne dc filtra

igi

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Máj 2021
Príspevkov
19
Reakčné skóre
11
Bodov
3
Paragraf (§)
Servisný technik
Dobry den.
Mam zosilnovac JPA100 a potreboval by som ho doplnit o softstart pripadne o dalsie funkcie. Neviem ktory modul softstartu by mohol byt vhodny. Tak isto mam problem s toroidnym trafom pri zapnuti "vrci" a tato frekvencia sa prenasa az do reproduktorov. Deje sa to aj pri odpojeni signalovych kablov cize zemnou sluckou to asi nebude. Nie je to pocutelne len ked je ticho alebo velmi blizko basoveho reproduktora. Na vyskach je absolutne ticho. Chcem sa opytat ci by pomohol modul od vas konkretne DC filter pre nizkofrekvencny zosilnovac. Dakujem velmi pekne vase vyrobky sa mi zdaju fakt dobre.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,800
Reakčné skóre
1,434
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Softstar zakoncipovať môžeš, jeden dobrý nájdeš tu :

DC filter - podľa uváženia, nakoľko sa jedná o usmerňovač a neviem ako máš riešené napájanie. Daj sem pár fotiek - budeme vedieť viac, často krát sa tak problém odhalí rýchlejšie.

K tomu brumu... Pomohlo by možno, keby si púzdra potenciometrov na vstupe (ak ich máš), spojil s GNG (hlavná zem zosilňovača), vtedy by sa mal brum na výstupe zosilňovača citeľne zmenšiť, ak by to nepomohlo, tak môžeš ešte skúsiť spojiť GNG s krabicou zosilňovača (predpokladám, že je kovová), teda vodičom PE a brum by mal zmiznúť, alebo skús dať ešte medzi GND a PE kondenzátor 100nF. Daj potom vedieť, či to pomohlo.
 

rakato11

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
194
Reakčné skóre
257
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Deje sa to aj pri odpojeni signalovych kablov cize zemnou sluckou to asi nebude. Nie je to pocutelne len ked je ticho alebo velmi blizko basoveho reproduktora. Na vyskach je absolutne ticho.
Něco podobného jsem opravoval sousedovi na "Subwoofer-KEY SYSTEMS CORP SW-5.1 HOME THEATER", taktéž i když byly odpojené káble tak v basovém reproduktoru bylo slyšet brum. Kontrola zdroje i veškerého uzemnění nepřinesla žádné výsledky, pomohla až výměna IO TDA7296 který je samostatný zesilovač pro ten basový reproduktor + má v sobě integrovaný obvod pro ztlumení a Standby režim.
Musím podotknout že soused mi prozradil že toto začalo dělat až po jedné bouřce kdy mu odešel satelitní přijímač, lednice a tento subwoofer to vzalo naštěstí pouze přes ten IO.
 

igi

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Máj 2021
Príspevkov
19
Reakčné skóre
11
Bodov
3
Paragraf (§)
Servisný technik
potenciometre tam zatial nemam ale chcem tam dat aby som mohol vybudit dac.
brum je pocut aj ked uplne odpojim od dosky zosilnovaca konektory na vstup.
PE teda zlto zeleny vodic mam primontovay na krabicu ktora je kovova.
Skusal som odpajat pripajat PE aj GND. Ale najmenej to pocut ked mam na krabici PE
a ostatne casti odizolovane od krabice. A ked som meral jednosmerne napatie na vystupe zosilnovaca hodnota bola -16mV
 

Prílohy

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,800
Reakčné skóre
1,434
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Napadá ma, skontrolovať spájkovanie, daj sem fotky nejaké.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,800
Reakčné skóre
1,434
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava

josek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Jan 2020
Príspevkov
53
Reakčné skóre
35
Bodov
23
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Tak isto mam problem s toroidnym trafom pri zapnuti "vrci" a tato frekvencia sa prenasa az do reproduktorov. Deje sa to aj pri odpojeni signalovych kablov cize zemnou sluckou to asi nebude.
- robia ti to obidva kanály zhodne?
- tie signálové káble máš na mysli tie tienené, čo idú na vstupné konektory?
- ak dobre vidím, máš tie káble uzemnené na oboch stranách...
- aké máš napájacie napätie?
- aké máš nastavené kľudové prúdy?
- tých -16mV by nemalo vadiť, To je na oboch kanáloch?

Žiadne doplňujúce DC filtre pre takéto koncové stupne obvykle nie sú treba. Už keď tak, modul zdroja by som doplnil o nejaké kondenzátory (desiatky nF) paralelne k usmerňovacím diódam.
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
419
Reakčné skóre
621
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
hľadajte . fotka je k dispozícii
 

Prílohy

igi

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Máj 2021
Príspevkov
19
Reakčné skóre
11
Bodov
3
Paragraf (§)
Servisný technik
- robia ti to obidva kanály zhodne?
ano robia to obidva kanaly ale zda sa mi ze jeden trosku menej

- tie signálové káble máš na mysli tie tienené, čo idú na vstupné konektory?
ano myslim tie tienene signalove

- ak dobre vidím, máš tie káble uzemnené na oboch stranách...
neviem ktore kable myslis? myslis tie tienene? a ako na obidvoch koncoch?
vsak na doske je konektor s dvoma vyvodmi na tie su napojene jeden tieneny a druhy zivy. tak isto je to na konektore rca s tym ze rca konektor je oddeleny od kovovej krabice plastovymi podlozkami,

- aké máš napájacie napätie?
napatie je +- 44V

- aké máš nastavené kľudové prúdy?
kludovy prud sa mi nastavoval tazko lebo nie kazdy merak mi to zmeral ale je tam asi 80mA

- tých -16mV by nemalo vadiť, To je na oboch kanáloch?
ano na obidvoch kanaolch
 

igi

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Máj 2021
Príspevkov
19
Reakčné skóre
11
Bodov
3
Paragraf (§)
Servisný technik
inak ochrany maju byt napajane striedavym napatim zo sekundarneho vinutia trafa jednym kablom
a to z krajnych kontaktov trafa? mam to dobre?
 

josek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Jan 2020
Príspevkov
53
Reakčné skóre
35
Bodov
23
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
na doske je konektor s dvoma vyvodmi na tie su napojene jeden tieneny a druhy zivy. tak isto je to na konektore rca s tym ze rca konektor je oddeleny od kovovej krabice plastovymi podlozkami,
Dobre, na fotke to nevidieť

- vrčí to aj keď skratuješ vstupy priamo na DPS?
- aké je zvlnenie priamo na tom zdroji ±44V?

kludovy prud sa mi nastavoval tazko lebo nie kazdy merak mi to zmeral ale je tam asi 80mA
Prečo sa ťažko meral, veď je to triviálne meranie?
 

igi

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Máj 2021
Príspevkov
19
Reakčné skóre
11
Bodov
3
Paragraf (§)
Servisný technik
- vrčí to aj keď skratuješ vstupy priamo na DPS?
- aké je zvlnenie priamo na tom zdroji ±44V?
skratovat vstupy na doske? a neodpalim tym nieco?
zvlnenie na zdroji znamena co? kolko voltov striedaveho napatia je na sekundarnych vinutiach? najprv som to mal zapojene tak ze na koncoch som nameral 0V.
Potom som jedno vinutie otocil voci druhemu a bolo tam okolo 64V.
To pisem o trafaku. Na zdroji ak mas na mysli uz usmernene napatie tak je tam tych +-44V

Prečo sa ťažko meral, veď je to triviálne meranie?
problem je v tom ze niektory merak mi to vobec nechcel odmerat a stalo sa ze ten co to vedel merat po viacerych pokusoch prestal merat.
mam tym na mysli ze prestal merat ampere. ked som ho rozobral bola odpalena poistka v meraku. no po vymene poistky uz ampere nemeral.

myslim si ze to bolo kvoli tomu ze som nedodrzal polaritu a preto merak odisiel.

meral som to podla navodu a to tak ze som v jednej vetve nechal poistku a z druhej vetvy som poistku vybral a namiesto poistky som to vlastne premostil merakom.
 
Naposledy upravené:

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
269
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
skratovat vstupy na doske? a neodpalim tym nieco?
zvlnenie na zdroji znamena co? kolko voltov striedaveho napatia je na sekundarnych vinutiach? najprv som to mal zapojene tak ze na koncoch som nameral 0V.
Potom som jedno vinutie otocil voci druhemu a bolo tam okolo 64V.
To pisem o trafaku. Na zdroji ak mas na mysli uz usmernene napatie tak je tam tych +-44V



problem je v tom ze niektory merak mi to vobec nechcel odmerat a stalo sa ze ten co to vedel merat po viacerych pokusoch prestal merat.
mam tym na mysli ze prestal merat ampere. ked som ho rozobral bola odpalena poistka v meraku. no po vymene poistky uz ampere nemeral.

myslim si ze to bolo kvoli tomu ze som nedodrzal polaritu a preto merak odisiel.

meral som to podla navodu a to tak ze som v jednej vetve nechal poistku a z druhej vetvy som poistku vybral a namiesto poistky som to vlastne premostil merakom.
No teda tu je neznalosti. Zvlnenie napájacieho napätia sa ľahko dá nájsť ak na PRIAMO FILTRAČNU KONDENZÁTOROVU BANKU pripojíš DMM (digital multimeter) a dáš ho do rozsah AC mV alebo ACV
Pozor ale nie každé DMM ti ukáže takto zvlnenie. Najrozumnejšie je to merať cez DC blok. Na osciloskope by sa to dalo aj vizuálne zistiť.

Vyskratovanie vstupov voči zemi (audio vstupov) nemôže nič zničiť. Zistenie či to bručí pri uzemnenom vstupe pomôže zistiť kde je konkrétnejšie chyba.

Všeobecne sú len 3 body chyby prečo môže zosík bručať. Zdroj, signálova kabeláž a zemné slučky. Ak zdroj má mostíkové zapojenie alebo dvojcestný usmerňovač a bzučí to nie 50Hz ale 100Hz tak je jasné ze je na vine zdroj. Ak 50Hz kabeláž alebo nesprávne zemnenie .

Dúfam že som pomohol
 

josek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Jan 2020
Príspevkov
53
Reakčné skóre
35
Bodov
23
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
... som to vzdal :(
 

josek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Jan 2020
Príspevkov
53
Reakčné skóre
35
Bodov
23
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Prečo? Ešte napríklad s tým môže byť spokojný. Alebo si k tomu niekoho zavolá...
 
ElektroLab.eu
Top