• UPOZORNENIE ! Nachádzate sa v časti fóra, kde je vyžadovaná určitá kvalifikácia, a odbornosť. V žiadnom prípade sa preto nesnažte poskytovať rady a riešenia dopytujúcim pri ktorých si nieste istý ich správnosťou v súlade s platnými nariadeniami a normami. Majte na pamäti najmä bezpečnosť a odbornosť a vystríhajte sa nabádaniu k manipulácii s nebezpečným napätím neznalou, alebo nepoučenou osobou ! Stránky fóra a ich vedenie nepreberajú žiadnu zodpovednosť za škody vzniknuté zverejnenými chybnými a nebezpečnými zapojeniami a za prípadnú ujmu na zdraví, spôsobenú úrazom elektrickým prúdom alebo spôsobenú neodbornou manipuláciou s elektrickými zariadeniami.

Zosilnenie Elektrického ohradníka

michal869

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Máj 2020
Príspevkov
6
Reakčné skóre
3
Bodov
3
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Zdravím

V nedavnej dobe sa tu objavil článok s elektricky ohradníkom :

Obdobný som si postavil a chcel by som zvýšiť jeho vykon bez nejakej zasadnej vymeny sučiastok. Znami spomínal že na vystupe zo zapalovacej cevky pripojiť ešte nejaku cievku do serie. Aky mate nato názor? Alebo ako by ste to odporučili upraviť ? Vystup zo zapalovacej cievky sa pohyboval medzi 2000-4000 V. Ked som meral susedov ktorý už ma komerčnu verziu tak mal 8000 V

Ďakujem
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,770
Reakčné skóre
1,364
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Zdravím, ohradník, respektíve jeho účinnosť je možné zvýšiť zmenou kapacity C1. Prepočet podľa vzorca : 12V x 0,0022F = 0,0264J - napätie x kapacita = výkon.

Účinnosť tohoto ohradníka je podľa výpočtu : 12V x 0,0022F = 0,0264J, s tým, že zariadenie bolo testované na ploche 100 x 100m.
 

michal869

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Máj 2020
Príspevkov
6
Reakčné skóre
3
Bodov
3
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Zmena hodnoty C1 sa prejaví aj na výstupom napeti? Ci sa iba zvetši impulzny prúd?
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,770
Reakčné skóre
1,364
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Jedná sa o "zálohovací" kondenzátor, čo znamená, že akumuluje napätie, pokiaľ je výstup aktívny, čo sa môže pri nízkej kapacite prejaviť nižšou energiou pulzu a aj "dosahom". Ale rovnako je dôležité dobré uzemnenie a primeraná vlhkosť pôdy.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,770
Reakčné skóre
1,364
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Zabudol som dopísať, ale je to zrejme predpokladám, že čím vyššia kapacita, tým vyššia výstupná energia v jouloch
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
IRF640 je úplne nevhodný mosfet ! ... musíš tam mať tranzistor s Uds aspoň 500V. Elyt s nízkym ESR a zvitok MKP na napájanie. Pohrať sa s časom šírky pulzu (do 4ms). Neviem teda, aký tam máš mosfet, na druhom fóre bola iná schéma s iným mosfetom s Uds 500V. Na toto bacha, vzniká tam špička vysoká blízko k 500V až nad.. veď meraj na osciloskope. Mosfet sa správa aj ako zenerka a takto krátky pulz oreže, teda ak tam je len 200V mosfet, sekne to povedzme niekde na 210-220V a nikdy nedosiahneš vyššie výstupné napätie. Pri tranzistore sa udáva aj energia v mJ, koľko dokáže takto pohltiť, v DS je to údaj Ear.
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
IRF640 je úplne nevhodný mosfet ! ... musíš tam mať tranzistor s Uds aspoň 500V. Elyt s nízkym ESR a zvitok MKP na napájanie. Pohrať sa s časom šírky pulzu (do 4ms). Neviem teda, aký tam máš mosfet, na druhom fóre bola iná schéma s iným mosfetom s Uds 500V. Na toto bacha, vzniká tam špička vysoká blízko k 500V až nad.. veď meraj na osciloskope. Mosfet sa správa aj ako zenerka a takto krátky pulz oreže, teda ak tam je len 200V mosfet, sekne to povedzme niekde na 210-220V a nikdy nedosiahneš vyššie výstupné napätie. Pri tranzistore sa udáva aj energia v mJ, koľko dokáže takto pohltiť, v DS je to údaj Ear.
Bože môj len to nemeraj na osciloskope lebo zneho vyjdu spirity duchov svätých.

Keď ani nevieš čo sa tam deje radšej nič ani nemeraj osciloskopom veľmy rýchlo sa stane z toho drahý omyl
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Bože môj len to nemeraj na osciloskope lebo zneho vyjdu spirity duchov svätých.

Keď ani nevieš čo sa tam deje radšej nič ani nemeraj osciloskopom veľmy rýchlo sa stane z toho drahý omyl
A to už prečo ? Viem, čo sa tam deje, no netuším, prečo by som to nemohol merať osciloskopom. Tiež viem aj bez merania do koľko cca max bude napäťová špička na draine. V pohode to zvládne 600Vpk sonda, no mám tu aj 2,5kVpk VN sondu. Normálne som meral tie špičky bez problémov... tiež pekne vidieť, ako mosfet osekne špičku a správa sa ako zenerka.
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
A to už prečo ? Viem, čo sa tam deje, no netuším, prečo by som to nemohol merať osciloskopom. Tiež viem aj bez merania do koľko cca max bude napäťová špička na draine. V pohode to zvládne 600Vpk sonda, no mám tu aj 2,5kVpk VN sondu. Normálne som meral tie špičky bez problémov... tiež pekne vidieť, ako mosfet osekne špičku a správa sa ako zenerka.
Vy možno ano ale zakladateľ vlákna možno nevie. Nikdy nemôžme považovať veci za samozrejmé.

Ja som inak jednu vec nepochopil a to je to že o čo tu vlastne ide. Autor vraví zvýšiť výkon pričom namerané napätie vôbec nereprezentuje výkon zariadenia. Nehovoriac o tom že komerčná verzia má podstatne iné zapojenie.

Obvod ktorý je pripnutý je klasika zapalovací trafák a ide sa. Vec je v tom že obvod síce dodá 2kV-4kV ale rovnako sa treba pozerať aj na prúd. A ten by som rozhodne nemeral na výstupe v skrate.

Ak by sme z elektrickej ohradky chceli spraviť pascu na medvede (onuchá a opeče sa na mieste) tak namiesto 555 obvodu treba kúpiť ZVS driver. 555 dodáva fixnutú frekvenciu kím ZVS driver upravuje frekvenciu a všetko okolo podla rezonancie obvodu. Teda indukčnosť primárneho vinutia a kondenzátora C7 (na schéme na tom odkaze) a indukčnosti sekundáru (ktorá je podstatne vyššia) a jej parazitnej kapacity voči okoliu.

ZVSkom by už bolo počuť podstatne desivé sršanie z ohradky a mali by sme jonizér vzduchu. Jedná sa o aktívny obvod ktorý upravuje operačné podmienky podľa záťaže. Takže keby to to očuchal medveď tak by tam buď ostal alebo by utekal až do polska.

ako okamžité riešenie by som zväčšil C7 470nF alebo viac (preferovane WIMA kondenzátor na aspoň 250V). Tým by sa znížila rezonančná frekvencia a faktor bolesti by bol podstatne vyšší. Teda aspoň pre človeka. Nepýtajte sa ako to viem. Zmena sa neodrazí priamo v napätí na výstupe ale v jeho výkone a frekvencií.

Okrem toho vymenil by som zapalovacie trafo za TV trafo. Tam keď už aj frekvencia bude 15kHz alebo 40kHz moc natom nezáleží lebo sa to v podstate bude správať ako teslova cievka a susedovy môžete povedať že vám z elektrického plotu obhorela zeleň. Teda okolo 50kV


Tu je modul. Len jeho výstupy napojíte napriamo na transformátor (je jedno aký) bez nejakého kondenzátora a samorezonancia sa postará o všetko ostatné. Sused bude zelenieť závisťou že vo vašom plote je vyššie napätie ako v najrozsiahlejšej distribučnej sieti (25kV RMS) :D .
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
ZVS Driver a indukčná cievka mi nejako nejdú dokopy, fungovať to síce bude, len čo nato indukčná cievka. Ta potrebuje úplne iné budenie a nie dvojčinné sínusové. Na ohradník taktiež nechceme trvalé kontinuálne napätie, aby chytilo oblúk, ale kopanec.. impulz o nejakej energii.

Tiež s tým TV trafom.. tam by už šlo použiť ZVS Driver, ale znova rovnaká situácia, potrebujeme impulz o nejakej energii a nie aby chytilo oblúk a už vôbec tam nechceme VF na výstupe. To len popáli kožu a nespraví nič... individuálne nakope podľa zvieraťa a človeka, ale tade cesta nevedie. Musí do byť impulz. Čiže skôr by som to videl, ak nie indukčná cievka s pulzovaním na Hz tak usmernené TV trafo a nabíjať kondenzátor. Vyrátať to na nejakú rozumnú energiu a nech to dáva kopance z C.

Celá ta teória okolo TV trafa a ZVS nie je správna ak sa má jednať o ohradník. VF na ohradník je taktiež blbosť, musí sa to usmerniť a ideálne nabíjať C, potom je tam ďalší problém a to DC výstup a dvojčinné budenie, takže buď iný jednočinný budič alebo mostíkové usmernenie VN trafa.

Ohradník s indučkou je OK, len to chce vhodne nastaviť pulzovanie v Hz a dĺžku pulzu, potom sa pohrať so spomínaným kondikom na indučke a prípadne zvýšiť napájacie napätie, nech sa pretlačí cievkou väčší prúd.

kirk: aký je zmysel tých dvoch tranzistorov na budenie ? o budiaci prúd nejde ak tu máme len mosfet na Hz, no malo by sa zrýchliť rise a fall time. Podstatný tu bude fall time, aby bol strmší, no bude to robiť zásadný rozdiel ? .. netestoval som to. Ja som dával priamo z NE555 na mosfet a dosiahol som až cca 85kV v pulzoch proti sebe medzi dvoma indukčnými cievkami pri 18V napájaní. Aj IGBT som tam testoval pre jeho vysoké Uce.
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
SOm si vedomý problematiky okolo VF . Ja som len dal rovnako absurdnú odpoveď aká bola otázka. Pokial sa človek neudrží ohradníka tak ho netreba zosilniť..

Ako konkrétne plánujete plánujete usmerniť TV trafo??????. Neexistuje žiadna komerčne dostupná dióda na takýto účel až na DY86
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Ja mám iný nápad. Keďže potrebujeme momentku z kondenzátorov: zmeniť pomer vinutia transformátora na 800V (+/-) a použiť diodovú kaskádu. Z toho máme priamo DC výstup a ako kondenzátor "Leiden Jar"
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Stále je to absurdné zosilňovať elektrický ohradník ale toto je tiež monžnosť
 

kirk

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
15 Jún 2020
Príspevkov
2
Reakčné skóre
4
Bodov
3
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Vdaka tým tranzistorom sa zdvihlo napetie pajovho ohradnika z 4000v na 10000v.A konečne mi prestali svine liesť do zahrady.
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Pravda, že položená otázka je dosť nešťastne... dotyčný sa na toto pýtal aj na inom fóre, tak už som vedel o čom reč a čo to chce vlastne. No tu nám už asi neodpíše.

Usmerniť VN trafo z TV predsa nie je žiadny problém. Už ak chceme niečo starého tak sú bežnejšie selénové VN usmerňovačky alebo lacná a jednoduchá varianta je vyskladanie VN diódy z X kusov BA159 do série. Bežne takto skladám VN diódy a túto z jedného VN trafa z TV nebude tak vysoké napätie, aby bol problém s dimenzovaním. Napr. 40ks do série, celé do zmršťovačky a hadičky, natočiť na rúru napríklad a dobre izolovať od prostredia. (pripadne niečo na ebay/aliexpress)

Kaskádny násobič by tiež bolo riešenie, avšak určite nie leydenské fľaše, veď máme aj keramické VN kondenzátory či čokoľvek iného a malého. Všetko to aj tak stojí na tom, aby to bolo ešte aj bezpečné v primeranej energii.

Absurdné zosilňovať nie no, ak dotyčný ma niekde problém v zapojení a ma prinízku energiu, že fakt to stojí za prd. To nevieme... ja som do svojich indukčných cievok skúšal aj prst pchať

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


...prdel začala byť, až keď som jednu ruku dal na PE kolík a druhu do indukčnej cievky :D .. ktovie, ako by sa toto správalo na plote pre zvieratá a iných ľudí...
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
No veď práve to :D. Leidenské fľaše ma napadli ako prvé keďže neviem presne o aké napätie sa jedná (predpokladal som že dotyčný chce NAJVIAC V ako to len ide :p ). Pri tej fľaši je limit izolačná pevnosť skla čo si myslím že celkom dostačujúca na niekoľko desiatok tisíc V. Samozrejme existujú vrstvové keramické kondenzátory ano. Určite niesu lacné na tak vysoké napätie a predpokladal som že dotyčný keďže nekúpil komerčné zariadenie, nebude hodlať viac investovať do toho zariadenia.

Diódy v sérií... Tiež nie naj lepšie riešenie. Určite by DY86tka zvládla všetko v jednej sklenenej vákuovej banke :) .

Ja by som sa rozhodol pre diodovu kaskádu. Naložiť to do PVC potrubia a komplet vyplniť olejom. Napájať to s VF a bada bum DC VN je na svete. Bez nejakého ZVS nezmyslu a pokus omyl experimentov..

Otázka je akým olejom. Transformátorový olej je celkom drahý a jednoduchý raciol z jednoty dlho nevydrží. Nalej to s OTHP-32 a vybavené. Ja to používam hlavne ako olej do hydrostatického riadenia môjho zetora (servo). Stále to nieje trafo olej ale podstatne lepšie ako raciol alebo motorový olej. Alternatívne hocičo do hydrauliky je akceptovateľné. Prevodové ani nie a vonkoncom syntetické. Aspoň to je moja skúsenosť. Nerobil som skúšky vodivosti.
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Vdaka tým tranzistorom sa zdvihlo napetie pajovho ohradnika z 4000v na 10000v.A konečne mi prestali svine liesť do zahrady.
Čím si to meral ? alebo je to len odhad podľa vzdialenosti preskosku a tabuliek/grafov ? Bolo by zaujímavé vedieť zmenu fall time na gejte tranzistora.

Adam Varga: Pivová fľaša znesie asi 50kV
Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať

OTHP-32 .. čo to je ? Ja som používal istý čas len originál trafo olej a je to celkom svinstvo :D .. potom kamarát robil merania na škole vo VN labaku olejov a porovnával trafo olej so slnečnicovým a repkovým... najlepšiu dielektricku pevnosť mal slnečnicový olej. Problém viskozita a čas no... ja som ho zatiaľ neskúšal, olejom sa vyhýbam.

hmm.. no vracať sa k DY86 ma nikdy nenapadlo, neviem teraz z hlavy ani aký ma max U a I.. ja už automaticky používam hadov z BA159.
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
OTHP-32 je bežne dostupný olej. Má menšiu viskozitu. A to hlavne preto lebo sa používa v hydrostatickom riadení v zetoroch. Teda z vlastnej skúsenosti. Pre hydrostatické riadenie je celkom podstatné mať "redší" (v kuchinskom zmysle slova) olej aby sa lahšie prečerpával. Hydrostatické riadenie - servo riadenie - posilovač volantu. To kúpiš všademožne v mototechne.

Myslím že to farbivo použité v skle je vinníkom zlihania. Ja by som to možno skúsil s kolovou sklenennou flašou. Ajtak 50kV nieje málo :D

DY86 - 27kV 70mA. Samozrejme to je špičkový prúd v priepustnom smere. To 70mA nikdy nedá len skorej okolo 5-10 pri Umax. Treba počítať so stratovým výkonom tej diódy. Ja ich zopár tích DYnov mám a neviem čo s nimi
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
No najbližšie budem nato myslieť ak budem mať chuť na použitie slnečnicového oleja... :D

Čo sa týka toho skla netuším, ako je natom nejaké to farbivo v skle a pod. znesie samotné sklo dosť veľa, ale nejaké presné merania a testy som nerobil... zdroj som mal do cca 100kVp 50Hz.

Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 
E-shop ElektroLab.eu

Reklama

Paul's Electronics

Podporte nás

Vyhľadaj komponenty

Nové príspevky

Reklamný blok

Hľadáte lacný multimeter?
Top