Zosilovač s tda7296

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
75
Reakčné skóre
85
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Tak už neviem lepšie vysvetliť, asi píšem jak vietnamec. Večer nakreslím čo ma trápi. Je to 2x 9V trafo, má to aj v popiske, vinutia rozoznávam. Ale sú dve možnosti ako spojiť "stred" z jednej vylieza 18, z druhej 18,2V, nie oproti stredu ale oproti sebe. Oproti stredu mi z toho lezie 9V do každej strany.

amater63

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
125
Reakčné skóre
121
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 Samostatný elektrotechnik
Můj názor je, že je to jedno.( 18V,18,2V ) Už jsem se dozvěděl že trafo vlastně je 2x 9V. Pokud nevíš začátky a konce vinutí ( původní tvůj dotaz ). Poznáš při zatížení (konce vinutí) třeba auto-žárovkou proti středu na 12V jestli poklesne napětí či nikoliv.

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
75
Reakčné skóre
85
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
@amater63 som narýchlo skreslil moju dilemu. Obe zapojenia dávajú 18V, jedno z nich 18,2V lenže neviem ktoré je ktoré v reále. Kam mám pripojiť žiarovku ?

Prílohy

amater63

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
125
Reakčné skóre
121
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 Samostatný elektrotechnik
Jak jsem psal, první i druhý obrázek je dobře a bude fungovat. Přednost bych dal 1. je zvykem že se tak i kreslí ve schématech. S žárovkou to ověříš tak, že jeden konec na 0 jak máš označeno a druhý na krajní vývod jak máš psáno 18V a 18V ( bude tam něco 9V, proto jsem psal 12V žárovku.) , změříš pokles napětí. Myslel jsem že řešíš tohle, prohození začátku a konce vinutí...

Prílohy

Naposledy upravené:

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
135
Reakčné skóre
145
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
K tomu odporu vinuti, ako metode rozlisenia primarnej a sekundarnej strany, by som dodal, ze to nie je spolahliva metoda. To, co zmeriate multimetrom, je jednosmerny odpor, ale vas zaujima striedavy pri 50 Hz - to sa vola impedancia. Tam vstupuje do hry aj indukcnost vinutia. Mam tu napriklad jedno vacsie trafo (nie je to toroid), a ten ma jednosmerny odpor primarneho vinutia 5 ohmov ak si dobre pamatam, a predsa to neurobi skrat :) Prave kvoli tomu, ze impedancia je dostatocne vysoka, vdaka vysokej indukcnosti vinutia.

E-shop ElektroLab.eu