• UPOZORNENIE ! Nachádzate sa v časti fóra, kde je vyžadovaná určitá kvalifikácia, a odbornosť. V žiadnom prípade sa preto nesnažte poskytovať rady a riešenia dopytujúcim pri ktorých si nieste istý ich správnosťou v súlade s platnými nariadeniami a normami. Majte na pamäti najmä bezpečnosť a odbornosť a vystríhajte sa nabádaniu k manipulácii s nebezpečným napätím neznalou, alebo nepoučenou osobou ! Stránky fóra a ich vedenie nepreberajú žiadnu zodpovednosť za škody vzniknuté zverejnenými chybnými a nebezpečnými zapojeniami a za prípadnú ujmu na zdraví, spôsobenú úrazom elektrickým prúdom alebo spôsobenú neodbornou manipuláciou s elektrickými zariadeniami.

Irobot roomba 5xx-9xx li-ion batéria

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
83
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
LI-ION batérie pre roomba vysávač s článkami z notebooku. Bežné články z notebooku nie sú vhodné do aku náradia, pretože nie sú stavané na veľké prúdy, zato ale majú väčšiu kapacitu. V tomto prípade budú články po dva paralelne a roomba má odber prúdu cca 1-2A, s čím tieto články problém mať nebudú, a navyše batéria bude mať kapacitu okolo 6000mAh, čo je dvojnásobok originálnej. Originálna batéria obsahuje 12 "C" článkov NiCd, čiže pri plnom nabití (1,4V na článok) má okolo 16,8V. Pri použití 4 článkov 18650 bude mať batéria pri plnom nabití (4,2V na článok) rovnako 16,8V.
BMS som použil vlastný s chipom BM3451-T28TNDC s funkciou balancing. Články som vybral zo starých notebookových batérií, premeral kapacitu a vytriedil kusy s najpodobnejšou kapacitou a ESR. Typ som zvolil Sanyo, pretože ich mám dosť a s radosťou som sa ich zbavil (nemám ich rád). Články sanyo UR18650A po nejakom čase začnú robiť problémy s tým, že sa začnu samé vybíjať keď stoja dlhšie nepoužívané a pri nabíjaní sa často zahrievajú hlavne pri konci nabíjacieho cyklu. Túto vlastnosť som "využil", pretože roomba detekuje nabitie batérie tým, že meria teplotu pomocou NTC v batérii. BMS pre vysávač roomba musí obsahovať obvod, ktorý na konci nabíjania pripojí k NTC paralelne rezistor cca 2Kohm, pretože keď BMS odpojí nabíjanie, roomba to zaznamená a pokiaľ nenastala zmena odporu NTC, zahlási chybu nabíjania. Ak má roomba nastavené upratovanie podľa časovača, tak pokiaľ nabíjanie skončilo chybou, upratovací program sa nesputí. Na BMS som použil dva tranzistory N-FET typu MMBT7002, z ktorých prvý má "gate" ovládaný chipom BM3451 spolu s "charge" tranzistorom BMS a druhý má "gate" ovládaný puul-up rezistorom z plus batérie a "drain" prvého tranzistora voči zemi. Pokiaľ BMS ukončí nabíjanie, uzavrie sa prvý tranzistor, a "pool-up" rezistorom sa na druhý tranzistor dostané kladné napätie a ten sa otvorí, čím pripojí rezistor 2K2 paralelne k NTC. Romba zaznamená zvýšenie teploty batérie, a nabíjanie ukončí, čo zignalizuje zelený symbol batérie. Na BMS treba použiť NTC s odporom 10K, kľudne z pôvodnej batérie, ja som použil z notebookovej, s rovnakým odporom. BMS obsahuje ďalší NTC, pre vlastné potreby aby odpojil batériu v prípade prehriatia, ten som použil v púzdre R0805 (SMD).


Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Kontakty pre pripojenie článkov v strednej časti BMS
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Stred batérie
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Pocínované niklové kontakty
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Na batérie som použil obojstarannú pásku pre prilepenie k BMS.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Súčiastky sé na BMS umiestnené tak, aby neprekážali článkom
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

NTC som prilepil teplovodivým tmelom a zaistil kapton páskou.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Na povodnej batérii bol použitý plastový kryt kontaktov, ale bol tvarovaný presne na NiCD články, tak som si vytlačil vlastný.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Zmršťovací obal zabezpečí batériu pred prachom
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

na vyberanie batérie sú na originálnej batérii "uši" z plátenej pásky, použil som autopásku.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Nabíjanie
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Nabité
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Schéma zapojenia BMS
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Medzičasom som sa stretol s batériou, ktorú si niekto zbastlil pomocou BMS z aliexpress-u. Prekvapilo ma to, pretože donedávna sa taký BMS nepredával. Prekúmal som ho, a zistil, že číňan dostal rovnaký nápad s rezistorom a NTC, akurát namiesto tranzistorov použil programovateľný chip, ktorý plní aj funkciu BMS, balancing ale neobsahuje. Neskôr sa už objavili nové BMS, ktoré sú už riešené tranzistormi, ale balancing stále nie. Už som doobjednal ďalšie DPS z jlcpcb (minuli sa), takže ak by mal niekto záujem, môžem poskytnúť.

Odkaz na čínsky BMS
 

Prílohy

Naposledy upravené:
ElektroLab.eu
Top