10 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred kúpou stolného digitálneho multimetra

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,794
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Nový článok v blogu, tentokrát na tému stolný multimeter.

Odkaz na článok :

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 
Naposledy upravené:

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
369
Reakčné skóre
478
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Celkom fajn, ale mam par poznamok :)

Snad by sa hodilo spomenut, ze vacina lepsich prenosnych merakov vyhovuje CAT III/600V alebo aj CAT IV/600V. Lenze bezny benchtop ma CAT II/300V. Nepredpoklada sa totiz meranie na sieti.

Myslim, ze Triggering je skor funkcia pre synchronizovanie viacerych merakov. :cool:

Bezne maju benchtop meraky aj zadne svorky. Niektore meraky dokazu dynamicky prepinat medzi prednymi a zadnymi svorkami a robit porovnavania prednych a zadnych svoriek. Urcite to ma Fluke 8508A. Samozrejme toto nie je mozne pri merakoch,ktore maju mechanicke prepinanie medzi prednymi a zadnymi svorkami (ako napriklad Agilent 34401A ci 34410A).

Taka celkom zaujimava funkcia - pri dialkovom ovladani sa casto z merakov vycitava hodnota ale nezobrazuje sa na displeji. Pocitac spracuje udaje a na displeji zobrazuje cokolvek ine. Bud to moze byt daky vypocitany udaj, alebo stav typu DOBRE/ZLE.

A este jeden dost velky rozdiel medzi beznym multimetrom a benchtopom ma napada. Ked pripojim rucny merak pri manualnom rozsahu na 10.00V zdroj, tak prvy udaj zvykne byt daco medzi 0V a 10V (povedzme 5V) a az dalsiahodnota je tych 10.00V. Benchtop hned prvu hodnotu ukaze 10.0V, dalsia hodnota len zpresni posledne 2 ci 3 miesta. Benchtop v tomto pripade bezi s autonomnym trigrovanim. Na rozdiel od standardnych merakov ma benchtop v sebe pomerne vykonne FPGA a/alebo DSP a prevodniky bezia na 10-tkach az 100-vkach MHz. Vysokym oversamplingom sa dosahuju velke presnosti ale aj rychlost merania. A pri skoku z 0 na cokolvek akoby zahodia predchadzajucu cast merania a vyhodnotia len tu novu cast. Preto je dalsie meranie len s vyssou presnostou, ale udaj je prakticky rovnaky.
 
ElektroLab.eu
Top