3v1 - laser, 3d printer a cnc

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
610
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
no , stávajú sa aj horšie veci . život ide ďalej . nikto nie je je dokonalý .
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Ta dioda se nechá koupit a vyměnit a není drahá, prodává se. Vyhodit to by byla škoda.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Mám to rozobraté, ale netuším čo je to zač. Zajtra dám foto.
Jaký prosím máte ten vyhořelý laserový modul? Je to typ A nebo N40630? Ten mám taky a mohu ho případně poměřit. Mám ho v záloze jako náhradní, momentálně mám na práci A40640 (11W). V tom 5W modulu bude něco podobného jako tohle, zatím jsem to nerozdělával a přesný typ neznám. Vím jen že mám modrý laser s délkou vlny cca 450nm s výkonem přes 5W na 1 diodu.
 

rakato11

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
191
Reakčné skóre
243
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Koukám že ta samotná laserová dioda není zrovna "levný špás" :rolleyes:. Kolik peněz pak stojí ten samotný modul?
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Nový 5.5W laser včera dorazil. Testoval som "na stole" a musím povedať, že je to sila. Dnes úpravy na mašine a uvidíme. Snáď si zase nepomýlim napätia :rolleyes:.
Přál bych Vám vyzkoušet dvojnásobný výkon laseru, je to opravdu propastný rozdíl, když je 5,5W síla, tak 11W bude brutál. Vlastním oba typy a teď chci zase dvojnásobný výkon. Těch 22-24W už teprve bude brutál. Když jsem měl jen 5,5W tak jsem si výskal, pak jsem vyzkoušel 11W a šli na mě mdloby, překvapením bude, co budu říkat až zapnu 22-24W. Po Vaší zkušenosti už bych podruhé do 5,5W nešel, šel bych rovnou minimálně na 4 laserové diody-optický výkon 22-24W.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,367
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Sused má doma stroj s 80W plynovým laserom :D
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Sused má doma stroj s 80W plynovým laserom :D
To také plánuji, jdu postupně výš. Až otestuji ten 4 diodový 22W, tak objednám rovnou CO2 laser s výkonem minimálně 100W. Vzal bych z Číny samotnou CO2 trubici se zdrojem a zrcadly a vše bych implementoval na svůj rám. CO2 se zdrojem a zrcadly vyjde na pár korun. Až budu mít z Číny tu skleněnou trubici CO2 Laseru, tak zjistím a poměřím jak to je řešené a zkusím si vyrobit kopii svépomocí, vybavení na to mám, je to výzva.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,367
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Čínske trubice veľmi neodporúčam, nakoľko rýchlo odchádzajú. Konkrétne má tento typ, základ - konštrukcia a elektronika je čína, ale zrkadlá a trubica sú USA :

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

robertpavlik

Člen
Registrovaný člen
Člen od
2 Jan 2020
Príspevkov
153
Reakčné skóre
247
Bodov
33
Umiestnenie
Okres Nové Mesto nad Váhom
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Tak som dokončil upgrade, urobil som ovládač pre laser (OFF,SETUP,PWM) z Arduina Mini a hodiny a hodiny som testoval a hľadal tú správnu kryciu farbu, správne nastavenia výkonu a rýchlosti laseru, menil som dokonca optiku. A po všetkých týchto skladačkách, programovačkách, testovačkách a iných čkách som konečne dospel k pomerne slušnému výsledku DPS, ktorú som sa už odvážil aj odleptať. Posúďte sami. Nech sa páči.

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,367
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Výsledok je prinajmenšom excelentný pre THT komponenty. Vzhľadovo je to kvalita 90tych rokov (ale tá dobrá kvalita), kedy sa objednávali DPS z amara (Y) za trpezlivosť a aj za výsledok. Inak, čo tak spracovať to celé do článkovej podoby a dať to do blogu?
 

robertpavlik

Člen
Registrovaný člen
Člen od
2 Jan 2020
Príspevkov
153
Reakčné skóre
247
Bodov
33
Umiestnenie
Okres Nové Mesto nad Váhom
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Výsledok je prinajmenšom excelentný pre THT komponenty. Vzhľadovo je to kvalita 90tych rokov (ale tá dobrá kvalita), kedy sa objednávali DPS z amara (Y) za trpezlivosť a aj za výsledok. Inak, čo tak spracovať to celé do článkovej podoby a dať to do blogu?
Tak kvalita je primeraná tomu, koľko krát som plošák striekal farbou, vypaľoval, čistil a znova dokolečka. Otestoval som asi 5 druhov farieb, každá sa čistila iným čističom, takže plošáky, ktoré som používal na testovanie sú samozrejme dorasované. A článok by nemusel byť problém, len to všetko musím dať dohromady. Aj keď radšej robím videá.
 

robertpavlik

Člen
Registrovaný člen
Člen od
2 Jan 2020
Príspevkov
153
Reakčné skóre
247
Bodov
33
Umiestnenie
Okres Nové Mesto nad Váhom
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Tak článok to zrovna nie je, ale dal som dohromady kompletnú dokumentáciu (v rámci mojich časových možností). Ak to niekoho zaujíma, tak všetko nájde v priloženom pdf. Je tam kompletná schéma pre upgrade laseru, riadenie PWM pomocou Arduina a návod na naprogramovanie vrátane zdrojového kódu.
 

Prílohy

E-shop ElektroLab.eu
Top