Ako jednoducho a efektívne obnoviť zmáčavosť spájkovacieho hrotu

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,804
Reakčné skóre
1,437
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Spájkovacie stanice sa zvyčajne dodávajú so špongiou a/alebo mosadznou vlnou. Účelom je odstrániť prebytočné tavidlo a spájku z hrotu. Ak sa na spájkovacom hrote nahromadí príliš veľa tavidla a spáli sa, hrot sa nakoniec navlhčí a bude nepoužiteľný (ale nie nevyhnutne neobnoviteľný). Spájkovanie je základnou zručnosťou, ktorú musí dokonale zvládnuť nie len každý elektrotechnik, ale aj amatér, pre ktorého je elektronika iba hobby. Často sa môže stať, že spájkovací hrot vašej spájkovacej stanice stratí schopnosť udržať na svojom povrchu spájku buď kvôli jeho opotrebeniu alebo oxidácii. Dobrý spájkovací hrot spolu so znalosťou vhodného nastavenia spájkovacej stanice a aj teploty spájkovacieho hrotu je základom úspechu v podobe kvalitne vykonaného spájkovaného spoja.

 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
@Elektro Lab U pájky mám kromě kalafuny, nerezové vlny a olovnatého cínu i krabičku se Salmiakem, ten mi očistí hrot hned a spolehlivě. Když pájím, tak už většinou systémem: nahřát hrot, smočit v salmiaku, pak kalafuna a pak cín a jedu..
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,804
Reakčné skóre
1,437
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Odporúčam mosadznú vlnu, je o niečo šetrnejšia voči hrotu. Čím tvrdší kov - tým je viac abrazívny.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Odporúčam mosadznú vlnu, je o niečo šetrnejšia voči hrotu. Čím tvrdší kov - tým viac abrazívna.
Souhlasím, ale já si dělám vlnu sám na soustruhu. Mosaz je drahá a nerezové kulatiny mám dost. Občas natočím i měděnou vlnu když je z čeho. Mosaz jsem zkoušel ze starých vodo-baterií a fitinek, ale není to ono, je to křehké a láme se to, spíše to práší, asi to už má v sobě málo zinku stářím. Hroty do své ERS50 používám měděné z kabelu CYKY 10mm2. Tak že opotřebování hrotu vůbec neřeším tvrdším materiálem na čištění. Mám nastříhané náhradní hroty v krabici do zásoby (sadu plocha a sadu špička).
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,804
Reakčné skóre
1,437
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Aj tie hroty k ERS nejako pokovuješ? Originál má totižto ešte povrchovú úpravu.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Aj tie hroty k ERS nejako pokovuješ? Originál má totižto ešte povrchovú úpravu.
Vůbec ne, ustřihnu Cu 10mm2, smočím v Salmiaku a pak v kalafuně a pak hned pájím, občas mimo Salmiaku otřu hrot nerezovou vlnou. Úbytek hrotu je znát, ale to vůbec neřeším, mědi z kabelů je všude plno. Myslím že originál hroty jsou poniklované, to by šlo i řešit pokovováním v domácích podmínkách, ale tím jsem se nikdy nezabýval. Na trafopájku používám smyčku z vodiče CYKY 1,5mm2 v délce cca 4cm (myšleno 4cm v délce drátu, smyčka samotná má cca necelých 20mm plus ohyb na šroubky)
 
Naposledy upravené:

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,804
Reakčné skóre
1,437
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
A neskúšal si meď, ktorá je z vrutu? Je tvrdšia, ale mala by dlhšie vydržať.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
A neskúšal si meď, ktorá je z vrutu? Je tvrdšia, ale mala by dlhšie vydržať.
Ještě ne. Ale možná by šla vyzkoučet slitina CuCrZr určená na hroty bodových svářeček. Prodávají kulatinu už od pár mm. Na své bodovce jsem nejprve zkoušel klasickou měď z kabelu 25mm2 a pak tu slitinu na bodovky a byl v tom sakra rozdíl. Ten přidaný chrom a zirkonium asi dělá divy v odolnosti.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,804
Reakčné skóre
1,437
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Súhlas, trvácnosť tam musí byť, pri bodovom zváraní sa vytvára krátkodobo plazma, teda otázka výdrže je na mieste. Inak, dalo by sa povedať, že takýto hrot, je niečo také ako "večný" hrot u pištoľovej spájkovačky.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Súhlas, trvácnosť tam musí byť, pri bodovom zváraní sa vytvára krátkodobo plazma, teda otázka výdrže je na mieste. Inak, dalo by sa povedať, že takýto hrot, je niečo také ako "večný" hrot u pištoľovej spájkovačky.
Nevím jak by šlo pájet v trafopájce čistým Niklem. Mohu zkusit zítra. Mám dráty čistého niklu o průřezu 1,0 až 1,5 mm2. Možná by to stálo za zkoušku. Nikl 99,995. Eventuelně zkusit ještě nerezový drát mohu.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,804
Reakčné skóre
1,437
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Ak máme drôt, ktorý má hrúbku 2 mm a dĺžku 1m, tak merný odpor pre nikel by bol približne 0.022 Ω a pre meď približne 0.005 Ω.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Ak máme drôt, ktorý má hrúbku 2 mm a dĺžku 1m, tak merný odpor pre nikel by bol približne 0.022 Ω a pre meď približne 0.005 Ω.
Nikl má tedy horší vodivost, ale otestuji to hned zítra, dám poloviční délku smyčky. Myslím že za pokus to stojí, i ten nerez vyzkouším.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,804
Reakčné skóre
1,437
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Som zvedavý na výsledok.
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
85
Reakčné skóre
153
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Na čistenie hrotu som používal salmiak, ale ten účinkuje až pri vyšších teplotách. Posledných pár rokov to robím tak, že hrot mechanicky očistím v oceľovej vlne, potom na silikónovú podložku kvapnem zmes kyseliny chlórovodíkovej, chloridu zinočnatého a tekutého tavidla. Rovnako dobre funguje aj "prevarená" kyselina. Tá sa vyrába tak, že sa do kyseliny chlórovodíkovej vhodí zinok a nechá sa "prevariť". Je to starý recept klampiarov (badogárov), aby kyselina pri spájkovaní pozinkovaných plechov "neprežrala" celú vrstvu zinku na plechu. Funguje to aj pri teplote do 300°C. Do prevarenej kyseliny stačí priliať tekuté tavidlo. Funguje to výborne aj na spájkovanie nerezu a niklu a pod. Ja mám skôr opačný problém. Nový hrot 900M-T-K má pocínované len predné plochy a koniec hrotu. Telo hrotu je chómované a cín sa na ňom nedrží. Po nejakom čase ale cín začne držať na celom hrote a je problém s tým, že mám na hrote veľa cínu a maličké súčiastky napr (R0402, R0201) začínajú byť problém. Myslel som si, že je to tým že používam kyselinu, ale keď som ju prestal používať pri ďalšom hrote, nič sa nezmenilo, takže tým to nie je. hrot čistím raz za týždeň, spájkovačka beží 6-8h denne.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,804
Reakčné skóre
1,437
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Predpokladám, že hrot po takejto kúre ešte ide na kompletné vymytie zbytkov kyseliny.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
@Vlado159 To jsem také zkoušel. Jelikož dělám i klempířinu a pájení mědi je standart, tak HCl nasycená zinkem je základní tavidlo klempířů, na pozink stačí samotná HCl. Zítra budu testovat Nikl a Nerez místo Cu v trafopájce a tak jsem zvědav na výsledek. Jen u té HCl a převaření bych upřesnil pro ostatní tu přípravu a tu matoucí definici převařování. Nic se nepřevařuje, jen se do koncentrované HCl vkládá zinek tak dlouho, dokud HCl bublá-zdánlivě vaří, až přestane vařit, je roztok zinkem nasycen a další zinek už se nerozpustí a roztok je připraven k použití. Tohle jsem asi v 15letech dělal poprvé sám v kuchyni podle návodu v časopisu ABC. Návod zněl: připravte si převařenou HCl, nasycenou zinkovými ústřižky z obalu tužkových baterií. Tak já: vezmu vařič, dám hrnec, naleji HCl, vařím asi 10 minut, měřím teplotu na 100 stupňů, pak dávám zinek, nakonec mi to z hrnce vyšumělo a přeteklo, potom kašel a asi týden chrapot a škrábání v krku.
 
Naposledy upravené:

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,804
Reakčné skóre
1,437
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
@plavec11 akurát pripravujem kód kalkulačky pre výpočet merného odporu : Nikel, Meď, Železo, Hliník, Zlato, Striebro, Platina, Chróm, Wolfrám, Cín, Olovo, Zinok s možnosťou voľby dĺžky drôtu (max. 1m v kroku po 1mm) a hrúbky drôtu (max. 50mm v kroku po 1mm)
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
85
Reakčné skóre
153
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Jasné, otriem ho vo vlhkej špongii. Tá kyselina sa ale okamžite odparí, čiže len zo slušnosti ...
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,804
Reakčné skóre
1,437
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
@plavec11 testujem :)
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 
ElektroLab.eu
Top