Aký led pás, na čo najlepšie osvetlenie ?

RPA

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
8 Nov 2020
Príspevkov
14
Reakčné skóre
7
Bodov
3
Umiestnenie
Kremnica
Paragraf (§)
§20 (SK) / §4 (CZ)
Všetkým prajem peknú slnečnú sobotu,

chcel by som sa poradiť so skúsenejšími užívateľmi v danej oblasti, LED pásov. Už nejakú dobu hľadám LED pás na osvetlenie garáže, bez EE - čakáme na to kým sa všetko vybaví a pripoja nás, čo už trvá pol roka a ešte určite nejaký čas potrvá. Fungujeme cez solár, MPPT regulátor, trakčný AKU 230Ah, menič 12VDC -> 230VAC/3000W, ktorým sa napája LED trubica + rádio oboje na 230VAC, tieto dve veci idú stále, keď sme v garáži - odber z akumulátora 15A - 20A... a toto by som chcel znížiť a menič používať len keď bude treba, napr. nabiť kompresor, AKU náradie a pod.

Toľko ku tomu prečo.

Potrebujem osvetliť viac menej pracovný stôl, šírka stola necelé 3m ( nad stôl by išiel pás o dĺžke 2m ), LED pás by bol vo výške cca 2,2m - 2,3m nad týmto stolom. Plus by som ešte použil 2m -3m, na prisvetlenie garáže v prvej štvrtine od pracovného stola.

Je mi jasné, že ešte budem potrebovať meniče pre stabilizáciu U pre LED pásy a aj chladenie, to už mám viac menej doriešené. Čo ale nemám, je to aké LED pásy kúpiť, aké čipy sú lepšie, aká hustota LED na 1m je lepšia, bude treba aj difúzor a pod.

Potrebujem napájanie 12V, CRI nad 90 a farbu studenú bielu.
Niečo som našiel, ale rád by som si nechal poradiť, nech nevyhodím 50€ za blbosť, s ktorou nebudem spokojný, poskytnem linky.

Ak by niekto vedel o niečom lepšom alebo o niečom overenom, som samé oko, nevadil by ani ALIexpress, či iné zahraničné "shopy".

To čo som objavil:

1-

2-

3-

4-

Ďakujem za prečítanie a konštruktívne rady ;).
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
419
Reakčné skóre
621
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
do garáže sa hodia vodotesne led

stačí si vybrať
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
194
Bodov
58
Čo ale nemám, je to aké LED pásy kúpiť, aké čipy sú lepšie, aká hustota LED na 1m je lepšia, bude treba aj difúzor a pod.
Neprekračoval by som 4000K na vyššie hodnoty a jednoznačne dobrý difúzor je nutnosť. Oči sa neskôr poďakujú :)
 

RPA

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
8 Nov 2020
Príspevkov
14
Reakčné skóre
7
Bodov
3
Umiestnenie
Kremnica
Paragraf (§)
§20 (SK) / §4 (CZ)
Vodotesné mi práveže do garáže netreba, nie je tam vlhko a ani tam nič neumývam či podobne, kvôli čomu by mali byť vodotesné ?

Prečo by si neprekračoval 4000K, aký je na to dôvod ?
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
419
Reakčné skóre
621
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
postačí dokúpiť led controler .
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,794
Reakčné skóre
1,409
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: RPA

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
194
Bodov
58
Prečo by si neprekračoval 4000K, aký je na to dôvod ?
Ako som už spomínal, kvôli očiam... do 4000K je to príjemnejšie svetlo pre oči + s kvalitnými difúzormi. Inak ide až príliš do biela až takmer modra. Difúzor pre zamedzenie ostrých tieňov, viacnásobných tieňov, odleskov a oslneniu od prostredia a materiálov.
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
419
Reakčné skóre
621
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
tento mám doma , len je bez usb koncovky , už 3 roky . nemá žiadne efekty .
 

Zzdenda

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Nov 2020
Príspevkov
62
Reakčné skóre
61
Bodov
23
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Já doporučují LED 2835. Dřív jsem používal LED 5050, ale jeho svítivost nebyla nic moc. Pak jsem koupil LED 2835 sice je to CCT LED pásek, což znamená, že to má 3 odstíny bílé barvy - (studená bílá, teplá bílá a neutrální - obě barvy dohromady), ale svítivost je o hodně lepší než byla u LED 5050, navíc si můžeš zvolit odstín bílé dle tvých potřeb. Každý odstín bílé má jinou hodnotu kelvínu, jak už ti tady někdo psal o kelvínech.
Tady máš odkaz, kde jsou popsány LED čipy.

 
Naposledy upravené:

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
369
Reakčné skóre
478
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Ja by som tak povedal, ze tie LED pasy by som dal rovno na tu 12V bateriu, naco robit konverziu hore a potom zasa dole. Staci dat len dostatocne hrube kable aby nevznikali zbytocne straty na privodoch. Bateria (pocitam ze olovena) moze mat 14.4V, takze asi bude vhodne predradit step-down konvertor. On by mal fungovat tak, ze ked poklesne napatie pod 12V proste len preposle vstupne napajanie na vystup. Samozrejme treba pocitat s pozadovanym prudom. Radsej by som dal dva-tri konvertory na nizke napatie ako robit to cez tych 230V.

K tym LED pasom: NIKDY nekupujte vodotesne pasy. Tie su vhodne akurat tak do kosa. Urcite typy LED by mohli takto fungovat, ale 90% LED v tych pasoch je tvorena tak, ze vrch nie je plastove sklicko ale taka gelova hmota. No a ta vodotesna uprava LED pasu znamena, ze zaleju cely ten pas dakou gumou. Mozno sa daju kupit take, ktore budu mat kvalitnu hmotu, ale vacsina tych pasov aj v nasich obchdoch su made in China. A to su samodestrukcne pasy. Ta hmota ako starne zacne pracovat a utrhne cast LEDky. To potom len pozerate, ako vam postupne vypadavaju jednotlive segmenty na LED pase. Ak ma niekto problemy s vlhkostou, tak radsej dat pas do hlinikoveho profilu a zakryt. Aj pripadna vodna para je mensi problem ako ta hnusna gebuzina na vodotesnych pasoch. Ved tie LEDky hreju, voda sa odpari. ;-)
 

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
K těm vodotěsným Led pásům ještě dodám můj poznatek. Pokud nejsou nalepené na něčem co dostatečně odvádí teplo, tak se postupem času upečou. Jinak souhlas co napsal @Rami6711
 
ElektroLab.eu
Top