Anketa vo vlákne Aký máte zdroj, alebo čím napájate svoje zariadenia?

Aký máte regulovateľný zdroj? (Nezabudnite aj na komentár, alebo foto)

  • Mám komerčné riešenie

  • Mám zdroj z "druhej ruky"

  • Mám vlastnú konštrukciu zdroja

  • Mám zdroj postavený zo stavebnice


Výsledky sú viditeľné až po hlasovaní.

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,367
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Regulovateľný zdroj - alfa a omega každého amatéra, či profesionála, jednoducho kus techniky bez ktorej sa nezaobídete či už pri svojom koníčku, alebo v práci. Ich konštrukcia a parametre sú rôznorodé. Veľa z nás ich má ako komerčné výrobky, no rovnako veľa z nás si ich aj vlastnoručne postavilo.

Preto by som ocenil, pokiaľ máte vlastnú konštrukciu, aby ste sa ňou pochválili fotografiami a krátkym popisom jeho parametrov. Rovnako vás poprosím aj o zahlasovanie v priloženej ankete.

Ďakujem.
 

miroslav.pivovarsky

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Sep 2020
Príspevkov
34
Reakčné skóre
43
Bodov
23
Umiestnenie
Zilina
Paragraf (§)
Programátor
Ja som si poskladal matlaninu z cinskych modulov, kde som pridal pulzny zdroj od mean well :)

 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Ja som si poriadny zdroj kúpil až po troch osciloskopoch :D .. teda je to stále Čína zdroj KORAD, ale lineár 2x 30V 5A + 5V 3A .. jeden lacný spínaný z aliexpress 30V 10A a stará školská klasika TESLA BS525 a TESLA BK127 no výkonovo to už bolo málo.
 

dominik.palo

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
11 Jan 2021
Príspevkov
1
Reakčné skóre
3
Bodov
3
Umiestnenie
Bratislava
Paragraf (§)
Programátor
Pred par rokmi som zacinal na vlastnej konstrukcii 24V cca 2A max (modifikovane zapojenie z amaterskeho radia), no momentale pouzivam:

- KORAD KA3005P 0-30V 5A (poctivy linearny, maximalna spokojnost)
- "Miniaturní symetrický zdroj +/-5V, +/-12V s ochranou proti zkratu" - postaveny podla
Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať
(PCB som si dal vyrobit v JLCPCB, ak by niekto mal zaujem, mam este nejake zvysne, mozem poslat), pouzivam ho hlavne na breadboardy a operacne zosilnovace
- pokukujem ale aj po RIDEN RD6012 - ako sekundarny zdroj, v poslednej dobe je celkom popularny, len pren musim najst miesto na stole, co je trosku problem... :)

Co sa tyka toho symetrickeho zdroja, tu su 2 fotky z vystavby (este tam neboli osadene regulatory), finalne je umiestneny v 3D tlacenej krabicke. Neskor mozem nazdielat aj fotku vysledku, len ho teraz nemam poblizku :)

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 
Naposledy upravené:

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,367
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava

risototh

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
11 Jan 2021
Príspevkov
16
Reakčné skóre
16
Bodov
3
Umiestnenie
Zilina, Slovakia
Paragraf (§)
Programátor
Kedysi som mal postaveny z MAA723, ale kto vie, kde teraz hrdzavie :D
 

SMITH

Člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
18 Jún 2020
Príspevkov
145
Reakčné skóre
197
Bodov
33
Umiestnenie
Púchov
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Podľa hesla : "Zdrojov nikdy nie je dosť" Som si najprv spravil 2x30V/1A z ARA niekedy okolo roku 1990 , potom MESIT MN40V/10A , TESLA BS554 2x , BK 127 , rôzne , skôr jednoúčelové zdroje s LM317 a L200 , a niekoľko čínskych modulov a stavebníc ... už mi chýba len programovateľný zdroj :)
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,367
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: SMITH

josek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Jan 2020
Príspevkov
53
Reakčné skóre
35
Bodov
23
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Začínal som s tranzistorovými regulovateľnými zdrojmi, neskôr niekoľkými verziami s MAA723H, ktoré odchádzali jedna radosť...

Neskôr trochu zložitejšie s regulátormi s plávajúcou zemou OZ, a samostatným referenčným napätím, aby chodili od nuly. Pri týchto som zväčša riešil hrubé prepínanie jednou sekciou prepínača výstupného napätia. To už vychádzalo už ako malé monštrum, na sieťovom trafe niekoľko samostatných vinutí, odbočky na hlavnom vinutí, veľa drôtovačky...
Nasledovali také zvláštne "hybridy" 0÷24V / 0,02 A ÷ 5 A, s jedným výkonovým vinutím bez odbočiek a triakovou predreguláciou s MAA436. Zostali pravdaže ostatné vinutia pre napájanie OZ atď.
Tu bolo dosť problémov s riešením prúdových špičiek do filtračného kondenzátora. Samotná regulácia bola klasicky s OZ, ďalšieho OZ na zosilnenie snímaného prúdu a oddeleným referenčným napätím. Samozrejme všetko so súčiastkami Tesla, iných nebolo.
Postaviť slušný zdroj po roku 1990už bola hračka:giggle:
 

Wolfsk

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Sep 2020
Príspevkov
25
Reakčné skóre
25
Bodov
18
Umiestnenie
Bratislava
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Ja používam Owon P4305, mám ešte 0-15V 3A so stavebnice.
 

rakato11

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
191
Reakčné skóre
243
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Já se musím přiznat na ty svoje roky že nemám žádný pořádný zdroj. Někdy dávno když jsem ještě odebíral Amatérské rádio tak myslím v jeho příloze (tuším Elektus) vyšel návod na stavbu stabilizovaného zdroje s MAA723 . Tento zdroj se mi celkem zamlouval tak jsem jej začal stavět ale Bohužel jsem jej nedokončil, někde mám osazené PCB a chce to už jenom trafo které jsem časem nějaké vhodné také sehnal. Nyní to hlavně najít, po zapojovat, oživit a nakonec to nejdůležitější co je pro mnohých ten největší problém zabudovat to do hezké skříňky.
 

drobek

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
14 Jan 2021
Príspevkov
1
Reakčné skóre
1
Bodov
3
Paragraf (§)
§20 (SK) / §4 (CZ)
První zdroje byly jednoúčeláky, většinou jen se zenerkou, co na obeznámení s elektronikou stačilo. Pak došel čas na něco lepšího, stabilizátory maa 78xx, za nedlouho to byl zdroj podle amára ( A7/1982 ). Následoval jednoduchý tranzistorový zdroj už i s omezením proudu, ale stabilita jak se říká plus mínus autobus. Dál nějaké zdroje s LM317 a teď jsem sehnal 2 stavebnice od " pinponga " a ještě nebyl čas je dát dokupy.

Hezký den všem ...
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
186
Reakčné skóre
213
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Postavil som si G400 podla paja-trb, s drobnymi vylepseniami (2xKD502 na konci s chladicom z CPU a ochranne diody, lebo ho pouzivam aj na nabijanie maleho oloveneho akumulatora). Kupovat som musel iba trafo, krabicku, zdierky, a V/A meracik digitalny od cinana.
Zdroj presnostou nevynika, no mne staci, a zriedkavo z neho potrebujem tahat viac ako 1 A, trafo je do 5 A, napatie klasicky max. 30 V. Ventilator som si dal na vypinac, nech ma nerusi stalym behom. Na automaticku regulaciu podla teploty tam uz moc miesta nie je. Zatial mi to stacilo na vsetky predstavitelne ucely :)
 

Jenda

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
14 Apr 2020
Príspevkov
26
Reakčné skóre
14
Bodov
3
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Já jsem si už kdysi dělal zdroje ze stavebnice podobné G400, tedy 0-30V 0-3A, byly s tí problémy, klasika 24V stř na napájení a zdroj to samozřejmě neutáhnul. Jeden je udělaný jako dvojitý, použil jsem tehdy nějakou bednu z přístroje už ani nevím co to bylo. Uvnitř díky místu jsou dvě napájecí trafa, zdroje jsou na sobě nezávislé, ale jeden má na sobě závislé zapnutí i zdrojů 5V, -/+15V a 12V. Vcelku jsem s tím spokojen. Další stejného typu jsem udělal později a musel si k němu obmalovat podle podkladů co k tomu byly k púvodní stavebnici a udělat si DPSku a pak nabastlit do jiné měnší krabice, kde mám uvnitř ventilátor s termoregulací na chlazení výkonového tranzistoru. Ještě mám malý pulzní, čínu. Také je na foto vidě t zdroj Diametral, ten jsem dostal, ale asi bude potřebovat seřízení proudové pojistky.
Další je univerzální VN zdroj pro opravy lampových přístrojů udělaný podle pana inženýra Cingela, ale použil jsem jeho schéma, nápad jak řešit rozmístění na panelu, zbytek podle sebe, čímž mu velmi děkuji za inspiraci. Tento zdroj mi také funguje ku spokojenosti.
Dávám sem fota, kde je to vidět co je který zač.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Jenda

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
14 Apr 2020
Príspevkov
26
Reakčné skóre
14
Bodov
3
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Ale jak se říká, zdrojů není nikdy dost, jsou chvíle, že zaměstnám skoro všechny na různé účely. Nejvíc využiju ten dvojitý a pak ten menší 0-30V současně při opravách malých tranzistoráků.
 

zdenoeddie

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Feb 2020
Príspevkov
102
Reakčné skóre
239
Bodov
58
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Ale jak se říká, zdrojů není nikdy dost, jsou chvíle, že zaměstnám skoro všechny na různé účely. Nejvíc využiju ten dvojitý a pak ten menší 0-30V současně při opravách malých tranzistoráků.
Nebol by odkaz na ten VN zdroj? Dakujem
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Tak dám sem aj ja foto mojej vežičky zdrojov :D .. inak pozerám sa na ten "VN zdroj", ale vidím tam rozsah len do 400-500V max .. ja že aké kV tam budú :D .. ale vyzerá fajne

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 
E-shop ElektroLab.eu
Top