• UPOZORNENIE ! Nachádzate sa v časti fóra, kde je vyžadovaná určitá kvalifikácia, a odbornosť. V žiadnom prípade sa preto nesnažte poskytovať rady a riešenia dopytujúcim pri ktorých si nieste istý ich správnosťou v súlade s platnými nariadeniami a normami. Majte na pamäti najmä bezpečnosť a odbornosť a vystríhajte sa nabádaniu k manipulácii s nebezpečným napätím neznalou, alebo nepoučenou osobou ! Stránky fóra a ich vedenie nepreberajú žiadnu zodpovednosť za škody vzniknuté zverejnenými chybnými a nebezpečnými zapojeniami a za prípadnú ujmu na zdraví, spôsobenú úrazom elektrickým prúdom alebo spôsobenú neodbornou manipuláciou s elektrickými zariadeniami.

Čerpadlo na 2 rýchlosti

Mardzi

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
11 Dec 2021
Príspevkov
4
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Zdravím. Hľadám vodné čerpadlo 230V na bazén a našiel som, že sú jedno a dvoj rýchlostné. Našiel som jedno za dobrú cenu ktoré je jedno rýchlostné. Otázka je, či by sa dalo teoreticky nejak dodatočne docieliť aby malo rýchlosti dve. Myslím nejakým "udelátkom". alebo tak. Ďakujem
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Zdravím, odpoveďou by mohol byť triakový regulátor, kde by sa dal výkon regulovať v rozumných medziach, samozrejme treba vyberať s ohľadom na odber samotného čerpadla.
Len tak spraviť druhú rýchlosť - myslím skokovito nie je možné, nakoľko by bolo potrebné previnúť motor.
 

Mardzi

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
11 Dec 2021
Príspevkov
4
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Dik za odpoveď. Skokovo by to nemuselo byť, keby sa to dalo regulovať nejak plynule bolo by to ešte lepšie. Konkrétne to čerpadlo má 2,2KW 2900 otáčok/m, kondenzátor 50mF. Tak ak som dobre pochopil, mám hľadať ten "triak" na tieto hodnoty, je tak?
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Pri takomto výkone neviem či bude triakový regulátor vhodným riešením, skôr by som sa poobzeral po niečom inom. Ak by bol motor čerpadla na 3 fázy pripadal by v úvahu frekvenčný menič, ale takto ťažko.
Ak budeš hľadať, tak nie triak, ale triakový regulátor a pozerať treba podľa výkonu, v tvojom prípade je 2.2kW minimom, čiže 3 a 4 kW (3000 / 4000 W)
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: Mardzi

rakato11

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
191
Reakčné skóre
245
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania

josek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Jan 2020
Príspevkov
53
Reakčné skóre
35
Bodov
23
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Obávam sa že žiadne "udelátko" alebo tak k takému čerpadlu nenájdeš. Správne si podotkol, že k prerobeniu na dve rýchlosti by bolo treba previnúť motor.

Na triakový regulátor rovno zabudni, je vhodný na komutátorový motor - vŕtačka atď. Tiež frekvenčný menič musí napájať motor, ktorý je na tento účel vyrobený.
Čo sa týka toho motora 2,2 kW s pomocnou fázou, tak hodnotu 50mF si asi zle odpísal, asi najskôr to bude 50µF.

Myslím že Ti zostáva iba zainvestovať do dvojrýchlostného motora, alebo súpravy frekvenčného meniča a príslušného motora, čo je ale už cenovo niekde inde.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: olu

Mardzi

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
11 Dec 2021
Príspevkov
4
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Jasné. Už som to pochopil. Predstavoval som si to ako Hurvínek válku.To s tým previnutím písal Admin, ja viem o tom guľové :) Dik za rady a objasnenie.
 

SMITH

Člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
18 Jún 2020
Príspevkov
145
Reakčné skóre
197
Bodov
33
Umiestnenie
Púchov
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Áno viem, len sa mi nechcelo hľadať kde mám na klávesnici znak mikro
Len taká faktická : Keď sa nedá z nejakého dôvodu napísať znak µ , tak sa píše u ( je to pozostatok z mechanických písacích strojov kde µ nebolo ) (y)
 
E-shop ElektroLab.eu
Top