Elektrobicykel

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
186
Reakčné skóre
213
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Caute,
uvazujem nad kupou elektrobicykla, a rad by som sa poradil tu na fore, aby som nekupil nejaku ocividnu hlupost. Ide mi o jazdenie do kopca (okolie Ziliny /
Mala Fatra), na co moja kondicka nestaci. Par rokov mam obycajny bicykel, uvazoval som aj nad iba konverznou sadou, ale rozmyslel som si, ze kupa celeho bicykla bude lepsia volba.
Cosi som si o tom uz studoval, mal by som aj zopar otazok:
1. aky dojazd maju tieto elektrobicykle?
2. ak dojde bateria, da sa bicyklovat vlastnou silou bez odporu?
3. vydrzi aj dazd/sneh/sol?
4. aka je ochrana proti ukradnutiu? (a da sa nieco rychlo odmontovat a zobrat so sebou pri odchode od bicykla, nech to tak nelaka zlodejov?)
5. da sa pri kupe zistit, kedy bol bicykel vyrobeny, resp. jeho bateria, aby som nekupil leziak?
6. aku bateriu, aby sa dala vymenit a v buducnosti bola dostupna? Aku znacku ano, aku nie? Cital som, ze existuju aj baterie, ktore obsahuju clanky 18650, to by bolo asi najlepsie kvoli lahkej vymene, ci?
7. pri brzdeni sa bateria dobija, alebo nie?
8. aka je dostupnost elektrobicyklov, teraz ked je korona, neboli ani obycajne bicykle, asi by bolo vhodne to riesit uz teraz v januari, skor nez pride jar a budu chciet kupovat vsetci.
9. akym znackam/modelom/parametrom sa radsej vyhnut a na co si dat pozor? Asi je to vsetko aj tak made in china, ale nerad by som vyhorel od baterie.
Moj terajsi bicykel, ktory mi plne vyhovuje (ale nie je elektro) ma tieto parametre - v bicykloch sa moc nevyznam, preto neviem, co je podstatne, pisem, ako je:
- na rafiku nalepka: ETRTO 622x19c - ERD603 Alloy 6063T6
- na rafiku napis: 250 DISC
- na rame napis: Frame size L 20 Al 6061T6 DEMA CUSTOM TUBES
Fotky som dal aj do prilohy.
Toz co sa tyka velkosti ramu atd., nieco take, iba elektrizovane :)
Za prispevky vopred dakujem.
 

Prílohy

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
611
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
sú dva druhy elektro bicyklov
1. stredový pohon
2 . zadný pohon.
u stredového pohonu je nutné meniť reťaz každých 2000 km. to je jedna sezóna .
keď neťaháš neťahá ani motor . motor má 3 planetárne ozubené kolieska . pri poriadnej záťaži sa zoderú aj v záruke . prípad roznášača pizze . aj vyreklamovaný motor zničil do roka.
všetky bike , majú baterie 18650
tu dostupné bike , nemajú rekuperáciu (čína ano) . nemajú ani svetlo . čína ano ( iba predné ).
motor je iba 250 W a je na 36 V - 3 x 36 striedavý.
elektro bike majú funkciu tlačenie do kopca - výpomoc asi 2 km / h .
podľa ceny ebiku sú brzdy hydraulické alebo klasické na lanko .
ceny sa pohybujú od 1900 € až do 9999 €.

ja mám fat ebike z číny a je super . motor brushles , 500 W 48 V - 3 x 48 V striedavý . ťahá aj bez výpomoci mojich chodidiel . pár krát som pobehal aj žilinu , vranie a hlavne strečno a vodné dielo. má rekuperáciu .
vydrží dážd , sneh blato a kadečo . do motora sa však nesmie dostať voda .

čo sa týka krádeži . . . treba zamykať . demontáž sa dá spraviť za pár minút . bateria je uzamykateľná .
ja mám podobný , ale tiež je to skladačka
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
186
Reakčné skóre
213
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Vdaka,
a ake su rozdiely (pre a proti) stredoveho a zadneho pohonu? Cital som, ze na zadnom praska vyplet, teda stredovy je lepsi? A brzdy, hydraulicke vs lankove?
Svetlo nemam ani teraz, to by mi ani nevadilo. Rekuperacia by bola dobra.
Ten bike na aliexpresse vyzera fajn aj ma dobre hodnotenia, ale aka je potom zaruka? Roznasac pizze, o ktorom pises, ze znicil aj vyreklamovany motor, mal tento konkretny bicykel? Ako sa to reklamovalo?
Zabudol som napisat, ze podla zakona o cestnej premavke, aby elektrobicykel bol brany ako bicykel a nie ako motorove vozidlo (motorka), musi mat zdvihovy objem valcov do 50 cm3, max rychlost 25 km/h, a tusim som cital, ze musis stale tahat (aj ked minimalne), inak by to uz bola motorka. Do tychto limitov sa teda musim vojst podla legislativy :)
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
611
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
na . zase legislativa . kamarát si urobil z obyčajnej kostry elektro bicykel . motor má 3500 W , bateria je 62 A . z martina do BB a nazad bez ťahania a s max rýchlosťou 60 km . má ho dva roky a ešte ho nikto nezastavil .
ten môj dá 40 km/h . nastavené to je na 26 km/h . musím krútiť pedálmi aby to ťahalo . to je na každom ebiku . čínsky má ešte tak zvaný rýchlopal na tlačenie , ako že do kopca
výplety praskajú na každom kolese , lebo sú ráfiky hliníkové - duralové , plus dokonalá tuhosť výpletu ,agresívna jazda a preťaženie .
pri roztrhnutí retiazky ťahá zadný pohon . pri stredovom motore ťaháš ty vedľa bicykla .
až sa to časom pokazí , výmena zadného motora je do 400 € , stredového 1000 € .
vyťahaná reťaz narobí tiež dosť starostí.
má to svoje pre aj proti . ak sa teda chceš zmestiť do limitov . musíš si pozrieť e bike na slovensku . podnikatelia potrebujú zarobiť a tak sú predražené aj o 1000 € a viac . aspoň tak o tpm vieme .
prečítaj si servis - opravy , aby si bol v obraze .
 
Naposledy upravené:
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: Mek
E-shop ElektroLab.eu
Top