Moja konštrukcia GM counter sbm19 / sts-6

zdenoeddie

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Feb 2020
Príspevkov
102
Reakčné skóre
239
Bodov
58
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
GM counter sbm19 / sts-6

Kamarat Jakub ma inspiroval k tvorbe GM citaca, tak som sa inspiroval na jeho strankach.


Cely vyrobok sa sklada z 2 casti, a to je samotny detektor a pocitadlo.
Detektor pouziva trubicu sts-6 alebo sbm19 (ale funguje aj s vela inymi typmi, len je potrebna redukcia). Mal som kupenu uz davnejsie sts-6, ale ukazalo sa, ze je nefunkcna (padla za obet rozborke), tak som kupil sbm19, co by mal byt ekvivalent, ale novsej vyroby.
Detektor pouziva zdroj 400V (aliexpress) a 5V SMPS modul (aliexpress). Povodna myslienka bola navrh vlastneho 400V menica, ale za tu cenu by som to nedal, nehovoriac o case atd. 5V SMPS modul som takisto pouzil kvoli cene, funguje skvele, naviac vie zobrazit aj vstupne napatie, co je uzitocne ak chceme aspon orientacne poznat stav baterii. Cele je to napajane z 2x LiIon 18650 baterii. Je pouzity NE556, v podstate v rovnakom zapojeni ako na stranke, akurat som mal problem pri niektorych trubiciach, tak som musel doplnit "pull down" rezistor pre vybijanie vazobneho kondenzatora 150pF.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Pocitadlo pouziva stare zname 4026 s LED displejmi. Je moznost pocas prevadzky displej zhasnut (setrenie baterie), zatial co pocitadlo funguje aj nadalej. Ak by bolo malo 6 miest, je mozne pocitadla radit za seba.
Je mozne pouzit 2 rozne typy displejov (na foto videu su tie, ktore som mal doma, ale je moznost pouzit aj iny typ, ktory sa da bezne kupit napr. TME).
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Cele to pekne funguje.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
No... a teraz scintilačný detektor a potom neutrónový detektor.. :LOL:
 

zdenoeddie

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Feb 2020
Príspevkov
102
Reakčné skóre
239
Bodov
58
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Vsetko bude len postupne ☺
 
E-shop ElektroLab.eu
Top