Hladanie pracovného bodu zosilovača

daniel111

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Apr 2024
Príspevkov
2
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
Študent
Zdravím, akurát robím zosilňovač triedy A, a potreboval by som nájsť pracovný bod no neviem ako na to. Niekto kto by mi vedel poradiť ?
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,804
Reakčné skóre
1,437
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Málo informácií. Aký typ tranzistorov bude použitý - BJT? MOSFET? Schéma zapojenia?
 

daniel111

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Apr 2024
Príspevkov
2
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
Študent
Simulujem to cez falstad čiže neviem či daný tranzistor mám nájsť/vybrať alebo sa to da nejako vypočítať, má to byť BJT.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,804
Reakčné skóre
1,437
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
V tvojom prípade by som sa zameral na štúdium niektorého funkčného riešenia. Budeš v ňom mať uvedené všetky hodnoty komponentov a aj vysvetlenie fungovania. Pracovný bod sa nastavuje na známom type tranzistora, čiže je potrebné zorientovať sa v datasheete tranzistora. Na výpočty pracovného existujú komplexné vzorce, ktoré sú založené na znalosti parametrov tranzistora, zapojení a na meraniach.
Nevylučujem, že vytvorím niekoľko kalkulačiek pre BJT tranzistory, ale chce to čas a vzorce.
 

105nu70

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
22 Dec 2023
Príspevkov
9
Reakčné skóre
27
Bodov
18
To je také typické učebnicové zapojenie, na ktorom sa učí princíp tranzistorového zosilňovača a potom sa dáva pracovný bod spočítať na písomku 🤭. Mohol by si napísať, na čo by si ten zosilňovač chcel použiť a k čomu ho chceš pripojiť. Prečo si si vybral práve toto zapojenie? Alebo chceš len doučiť ako sa počíta v tom zapojení pracovný bod?
 
ElektroLab.eu
Top