Kde sa dá nájsť schéma zapojenia bezdôtového detektora pohybu?

Achiles

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
22 Feb 2023
Príspevkov
14
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Prestal mi fungovať PIR detektor - bezdrôtový detektor pohybu fungujúci na frekvencii 433 MHz. Rád by som ho opravil, ale chýba mi schéma zapojenia. Poradí niekto, kde by som ju našiel alebo kto by mi ju mohol poskytnúť?
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,367
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Veľmi málo údajov (respektíve žiadne) aby sa dalo dačo hľadať...
 

Achiles

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
22 Feb 2023
Príspevkov
14
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Je to bezdrôtový PIR senzor ku bezdrôtovému GSM alarmu Profipatrol. Zdrojom napätia sú dve 1,5 V batérie. Pracovná frekvencia senzoru a
alarmu je 433,92 MHz. Viac o ňom nevem. Prikladám foto. Mám poslať aj foto plošného spoja. Používa sa na detekovanie pohybu a je súčasťou skoro všetkých domových alarmov.
 

Prílohy

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,367
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Typové číslo, fotka vnútra - pokiaľ je možné tak detailná, rovnako popísať detailne závadu a poprípade ako k nej došlo....
 

Achiles

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
22 Feb 2023
Príspevkov
14
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
PIR detektor je model 3C,, VER 1, P/N B E MAINBOARD. V ľavom rohu má nalepené označenie A-G-26. Porucha nastala pri prevoze alarmu z chalupy do bytu, a to napriek tomu, že nespadol na zem. Mám ešte jeden takýto senzor, ktorý funguje. Rôzni odborníci mi radili, aby som vymenil rezonátor R433A, lebo to je najčastejšia chyba rúznych detektorov a ovládačov. Našťastie RF je v poriadku. Zistil som to jednoducho - naraz som stlačil gombík na kľúčenke k alarmu (ktorou sa zapína alebo vypína alarm) keď PIR detektor zistil pohyb a zablikal. Keďže sa alarm nevypol a nepípol, znamenalo to, že kmitočet z PIR detektora vyšiel a zmiešal sa s kmitočtom z kľúčenky, ktorý je tiež riadený kryštálovým rzonátorom R344A a pracujúci na frekvencii 433,92 MHz. Alarm takýto zmiečaný signál už nespoznal. Pri samotnom stlačení kľúčenky alarm pípne a vypne sa. Čiže chyba asi bude mimo RF.
 

Prílohy

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,367
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Prekontrolovali ste či sa na PCB nenachádzajú studené spoje / mikropraskliny? Niekedy stačí zmena teploty pre vznik praskliny, navyše je to spájkované bezolovom.
 

Achiles

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
22 Feb 2023
Príspevkov
14
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Kontroloval som spoje s lupou a žiadnu prasklinku som nenašiel. To som urobil ako prvé. Vyzerá to tak, že neprichádzajú data do oscilátora. Ale to by oscilátor nedostal napätie a nefungoval by pri zablikaní kontrolky PIR-ka.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,367
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Senzor bol používaný interier / exterier? Inak, doska má znaky oxidácie.

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Achiles

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
22 Feb 2023
Príspevkov
14
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Keď som sa dozvedel, že najčastejšou chybou je vadný rezonátor, tak som ho vybral, preskúšal v inom detektore a vrátil som ho späť. Tie znaky oxidácie sú stopy po mojom spájkovaní. Ten označený kontakt znova prespájkujem.
 

Achiles

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
22 Feb 2023
Príspevkov
14
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Kontakt na rezonátore som vylepšil spájkou a PIR detektor stále nevie naviazať kontakt s alarmom. RF funguje, lebo po súčasnom stlační kľúčenky keď detektor bliká, alarm sa nezapne ani nevypne.
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
364
Reakčné skóre
467
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Senzor bol používaný interier / exterier? Inak, doska má znaky oxidácie.

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Skor ma zarazil C37 - ako by bol zle zapajkovany. Zopar dalsich suciastok sa mi zdalo neistych. Hodilo by sa pretret tavidlom a prepajkovat. Alebo aspon kolofoniou rozpustenou v liehu.
@Achiles co je napisane na tych integracoch?
 

Achiles

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
22 Feb 2023
Príspevkov
14
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
C 37 asi má dobrý kontakt, lebo inak by RF nefungovala. Ale ho prespájkujem. Mne sa zdá, že R 43 chýba, akoby sa odparil.
Na IO v strede spoja je EM78P153SNJ. Nápis na druhom sa nedá prečítať. Potrebovali by sme schému zapojenia, ale kde ju nájsť? Písal som istému českému výrobcovi detektorov, doteraz mi neodpovedal.
 

Achiles

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
22 Feb 2023
Príspevkov
14
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Na podobnom dobrom detektore som nápis na IO identifikoval: HOLTEK HT9274. Tretí riadok sa ťažko dá prečítať. Je tam asi 10 miestne číslo.
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
364
Reakčné skóre
467
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
78P153 je 8-bit jednochipák. Na pine 6 by mohlo byť vidno clock (predpokladám 455kHz).
Ten druhý chip je 4-násobný operák.
Ta doska je 2-vrstvová. Teoreticky by mohlo ísť aspoň časť schémy prekresliť. Ak je problém v MCU, tak smola. Ostatné by malo ísť opraviť.

Ako som už písal - napatlať kolofóniou a prehriať každý spoj ktorý sa nevidí. A potom zistiť, či signál z PIR ide do MCU a pripadne ide aj dačo von.
Mohol odísť aj dáky kondík (keramika). Ale to sa bez schémy dá len tipnúť.
 

Prílohy

Achiles

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
22 Feb 2023
Príspevkov
14
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
V utorok idem na elektrotechnickú školu, kde mi premerajú modulačný kmitočet aj výstupnú frekvenciu oscilátora. Som zvedavý na výsledok.
 

Achiles

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
22 Feb 2023
Príspevkov
14
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Modulačný kmitočet som premeral osciloskopom a je rovnaký v dobrom aj v nefunkčnom detektore pohybu. Objaví sa, keď zabliká kontrolka PIR čidla. Meral som ho na tranzistore (Q2) 2TY, ktorý sa nachádza pod IO. Z neho potom ide na jeden z kontaktov rezonátora. Tam som ho tiež nameral. Keďže môj isciloskop meria iba do 10 kHz, vysokú frekvenciu preverím v elektrotechnickej škole na lepších merákoch.
 

Achiles

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
22 Feb 2023
Príspevkov
14
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
V elktrotechnickej škole mi premerali kmitočet oscilátora 433 MHz a bol v poriadku. Nepozdávala sa im modulácia 455 kHz, nezdal sa im tvar kmitov - boli obdĺžnikové. Enkodér mal na pinoch 1 a 2 plné napätie pri vyvolaní poplachu, nebol poškodený. Podozrivý môže byť jedine procesor EM78P153SNJ. Ako ho overiť meraním na pinoch?
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,367
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava

Achiles

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
22 Feb 2023
Príspevkov
14
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Mám niekde odložený malý jednoduchý logický analyzátor, ale neviem, na ktorých pinoch čo namerať. Pri meraní napätí nič nezistím?
 

Achiles

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
22 Feb 2023
Príspevkov
14
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Odpojil som enkodér v senzore pohybu a zapojil som mikroprocesor rovnako ako druhý senzor (bez enkodéra) cez odpor na modulačný tranzistor s oscilátorom. Po tomto jednoduchom úkone sa senzor spároval s alarmom a funguje. Z toho vyplýva, že kód sa netvorí v enkodéri ale v mikroprocesore.
 
E-shop ElektroLab.eu
Top