Komponenty oz z činy

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
116
Reakčné skóre
29
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Zdravim potebujem poradit,či su tieto operačne zosilnovače dobré,alebo je to len kópia ktora nestoji za kvalitu,Našiel som na ebay za nizku sumu,neviem ci si mam priplatit a objednat z LCSC napriklad,alebo bude stačit mi tento OZ.Pripajam link na OZ

 

rakato11

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
200
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Těžko říct, cena je to lákavá a zároveň podezřele nízká za 10ks pouhých 2,03€ a jak se tam píše "Nový".
Například jej prodává za 1,50€ za 1ks. za 1,01€ za 1ks a na 0,59€ "Nový originál".
Já kdysi sháněl IO do vertikálu v TV Thomson, nikde jej nešlo sehnat a na Ali jsem jej objevil tak jsem koupil. Přišlo myslím 6ks za "hezkou cenu", po rozbalení balíčka stejné pouzdro ale jiné označení. No objednal jsem u jiného prodejce (ty první jsem nestačil reklamovat, otevřít spor). Přišel balíček, pouzdro i označení souhlasilo ale po podrobném zkoumání podle datashetu jsem zjistil že to jsou fake ale ani ty jsem nestihnul reklamovat neboť jsem byl v nemocnici takže v obou případech si na mně prodejci "namastili kapsu" :cry:.
Mám je ještě schované tak mě napadlo že bych je zkusil "rozlousknout" a podívat se zda tam je vůbec nějaký číp. Ono jsem i četl že tam byl pouze plíšek se zalitými vývody, číňan je prostě koumák umělec. 🥵
Ale možná že někdo jiný má jiný názor a zkušenosti.
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
432
Reakčné skóre
634
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
v poslednej dobe sa množia čínsky podvodníci . u polovodičoch majú zlatú baňu , alebo lepšie povedané u elektroniky .
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
116
Reakčné skóre
193
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
OZ z aliexpress sú 100,0% falošné. Všetky bez výnimky sú jednoduché OZ typu LM358, LM324. Je jedno aký typ objednáte, príde vám vždy to isté, len s iným značením. Dostal som aj dvojkanálový OZ v púzdre DIP8 s označením NE5534. Chip pre dvojkanálový OZ má cca 1,3x1mm, hravo im vojde aj do SMD ... Niekoľko som ich opálil a dal pod mikroskop. Našiel som tuším 3-4 typy (1kanál,2kanál, 4kanál) u cca 300 kusov a cca 30 typov, teda nápisov aby som bol presný. Toto je moja fotka.

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Lepšie a viac foto majú tu ...

Prestal som to riešiť, kupujem u LCSC. Už som kúpil falošné OZ aj na slovensku ...
Výkonové tranzistory detto ... začal som robiť databázu, ale mám na to málo času
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
116
Reakčné skóre
193
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Na testovanie OZ mám takúto blbosť. Je to vlastne len stabilizátor a jeden dvojitý OZ, ktorého jeden kanál slúži na vytvorenie umelého stredu napájania pre testované OZ a druhý je oscilátor, ktorý generuje sínus na transformátor 100:2. Výstup transformátora je zdroj signálu na vstupy testovaných OZ cez potenciometer "GAIN" a výstupy idú k osciloskopu. Pre jednokanálové OZ tam je ešte potenciometer na test "offset". Keď sa na výstupe objaví "cross distortion", je jasné že je to FAKE. Samozrejme ak sa nejedná o LM358, LM2904 a podobné OZ, ktoré tento efekt na výstupe majú kvôli svojej jednoduchosti.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
195
Reakčné skóre
230
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Vlado159, velmi pekny pripravok. Su podklady na vyrobu verejne? (na tvojej stranke som to nenasiel)
Akekolvek IO z aliexpressu == fake. Oni ti aj obycajny 7805 predaju v preznacenom puzdre. Tiez som sa popalil, ked som si objednal TEF6686 (nie modul, iba cip), pre istotu dva kusy a ani jeden nefungoval. Na spravu mi Cinanec reagoval, ze vsetko co predava je 100% original. Az na to, ze o par dni uz ten jeho "obchod" neexistoval. Oni to takto robia, ze popredavaju fejky, a potom zavru obchod a pokracuju pod novym menom. Budovanie dovery u zakaznikov im nic nehovori.
 

rakato11

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
200
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Abych neházel všechny Číňany do jednoho pytle, jsou mezi ními i poctiví prodejci kteří prodávají skutečné funkční elektrosoučástky. Například jsem potřeboval do TV Samsung do T-Con IO AS19-HG tak jsem jej objednal z Ali, měl jsem obavy ale fungoval a funguje dodnes, již 3 roky.
Do autorádia Columbus do navigace kde někdo neodborným zásahem doslova zlikvidoval tento IO který absolutně nebyl k sehnání ani u Mouser-a kde jsem komunikoval s jejich pobočkou v Brně až na Ali jej objevil syn. Po osazení fungoval správně a bez závad. Jenom Číňan se ukázal jako "koumák" když se jej syn dotazoval zda bude tato variante fungovat (měl v nabídce mírně odlišný a to vývodama) tak mu odepsal že určitě ano ale okamžitě zvýšil cenu na dvojnásobek.
Takže jak jsem psal výše, jsou i poctiví prodejci pouze si je potřeba vybírat což sice není 100% úspěch ale je. Já většinou sleduji jejich hodnocení a kolik mají prodaných výrobků atd.
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
116
Reakčné skóre
193
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Abych neházel všechny Číňany do jednoho pytle,
Bavíme sa o OZ. Číňania majú 99% súčiastok pravých, nie však z toho dôvodu, aby boli poctiví, ale majú zásoby. Súčiastky, ktoré majú vyrobené roky, sú OK, problém falšovania pozorujem cca 7-8 rokov. Dokonca som pred 8 rokmi kupoval na ali tranzistory IRLB3034 a boli OK. Nefalšujú ani súčiastky, ktorých obrat nie je dosť veľký na to, aby sa im to oplatilo. OZ sa predáva veľké množstvo a 90% kupujúcich nikdy nepríde na to, že kúpili FAKE. Ak si niekto kúpi TL082 a použije ho na nejaké zapojenie s ledkami, nemá šancu zistiť, že nie je pravý ... Rezistory, diódy, TTL, časovače a pod stále nakupujem na ali a sú OK.
 
Naposledy upravené:

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
116
Reakčné skóre
193
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Vlado159, velmi pekny pripravok. Su podklady na vyrobu verejne? (na tvojej stranke som to nenasiel)
Nezverejňoval som to iba z toho dôvodu, že ma nenapadlo, že by to niekto chcel. Je to predsa len taká blbosť, čo som si v núdzi vymyslel ... Mám myslím 4 kusy DPS dakde pohodené. Keď budem mať čas, hodím niekde schému ...
 

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
116
Reakčné skóre
29
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Super odpovede chlapi :) takže OZ jedine s LCSC a mam istotu ako Vlado.
 
ElektroLab.eu
Top