Meranie vinutia

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Zdravím

Pomaličky sa dostávam do opravy strojkov (flexa, zbíjačka,.....). Boli to len také malé opravy ako ložisko, uhlíky, prehorený kábel. Do ruky som dostal zbýjačku bosh s prehoreným káblom a zhoreným statorom (prikladám foto). Otec to doniesol že mu to dali zadarmo :D Opravil som to kúpením nového statoru za 53 eur (nová zbíjačka tohot typu cca 300 eur) a výmenou kábla. Ide o to že aj keď je vidno ako je zhorený stator tak keď som to napojil na multimer Aneng neukazoval nič. V práci máme nejaký multimeter Extech za cca 200 eur kde samozrejme sme videli rozdielne hodnoty odporu na statore.

No ale moja otázka znie aký merak by som potreboval aby som identifikoval zlé vinutie statoru/rotoru keď vizuálne nič nevidieť? Nejaký drahší multimeter (Fluke,....)? Alebo nejaký miliohmeter? Ide o to že ak sa mi dostane do ruky stroj aby som meraním hneď zistil či kdesi není skrat na vinutiach.

Díki
 

Prílohy

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Zameraj sa na multimeter schopný merať v rozsahu mΩ , "bežné multimetre" s tak malou hodnotou odporu majú problémy.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Ohmetrem lze zjistit přerušené vinutí, mezizávitový zkrat (třeba jen dva závity vedle sebe) ale neukáže žádný ohmetr, tak malou změnu odporu lze těžko změřit. Délka drátů každého vinutí také není naprosto stejná a vývody z cívky můžou být různě dlouhé u dvou shodných cívek.
Já bych mezizávitový zkrat zkusil zjistit měřením indukčnosti všech cívek (u špatné cívky bude znatelný a měřitelný rozdíl poklesu indukčnosti) anebo měřením proudu cívkou při napojení cívky na DC napětí (provést u všech cívek a porovnat hodnoty). Dále bych změřil například pomocí kličkového megmetu odpor mezi cívkou a jádrem, protože existuje pravděpodobnost u vadné cívky zhoršený izolační stav na jádro-kostru rotoru-statoru.
 

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Nejaký takýto merak na indukčnosť? meranie odporu je dosť veľká. Stolný merak čo som pozeral to je pre mňa pálka 1500 eur hľadám max do 300 eur.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Tím to půjde také změřit, indukčnost má v dobrém rozsahu, já vlastním tento:
 

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Takže možem merať rovnake hodnoty odporu, Indukčnosť alebo aj izolačný odpor? Ako to prebieha?
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Takže možem merať rovnake hodnoty odporu, Indukčnosť alebo aj izolačný odpor? Ako to prebieha?
Zdravím, podle Vaší kvalifikace viz toto Vaše vlákno (https://forum.elektrolab.eu/threads/mcsmekac.706/
předpokládám u Vás minimálně základní vědomosti z oboru elektro které byste měl mít a s paragrafem který máte se to dá předpokládat na 100 procent. Tímto neshazuji Vaše znalosti a ani o nich nepochybuji, berte to jen jako můj názor a bez urážky prosím, ale takové otázky bych spíše očekával od amatéra bez elektrotechnické kvalifikace, proto jsem byl také nucen toto napsat.
Teď k Vašemu dotazu: rozdíl odporu s tím nezměříte pokud není znatelně odlišný (nějakých řádově pár jednotek mOhmů)-viz má první odpověď v tomto vlákně. Měřte indukčnost cívek a porovnejte hodnoty-viz také má odpověď nahoře. Opravdový izolační odpor tímto nezměříte, je to jen ohmetr s malým napětím v systému podle použité baterie a úbytku na děličích, na izolační odpor je nutné použít například kličkový Megmet minimálně 500 V, lépe 1000 V.
 

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Nazdar ako som písal pracujem na NN, VN,VVN sieťach to že neviem moc o vinutiach motoru je len preto že s tím nepracujem. Viem zase iné veci napríklad spraviť spojky koncovky na VN kábly. Zoberiem plošinu a dokážem prerobiť verejnú sieť podľa plánu. Máte paragraf 22 viete to? Není paragraf ako paragraf. To že niekto vie zapojiť 3fazy, PE, N ešte neznamená nič.

Ako píšem to že neviem niečo ako funguje aj teóriu je len preto že sa v tom šprtám doma nepracujem s tím v práci. A odbor elektro je široký pojem vedieť teóriu je jedna vec ale prax je druhá. Poznám ľudi čo vedia málo teórie ale pozru na plány a zpoja všetko.

Takže ešte raz neni paragraf ako paragraf a to čo tu riešim je len hobby.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
V pořádku a děkuji za vysvětlení, vždyť jsem psal jak myslím svou připomínku a přímo jsem Vás žádal abyste to bral BEZ URÁŽKY. Neřešil jsem to, že nevíte jak proměřit motor, ale připomínkoval jsem hlavně používání měřících přístrojů, jejichž použití se probírá již v prvním ročníku jakéhokoliv oboru elektro, proto jsem napsal do připomínky že byste to měl ovládat. Nesmíte být uražený, nemyslel jsem to zle a zřejmě jste mě nepochopil. Mějte se a hezké velikonoce.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
@plavec11 a @McSmekac , nemyslím si, že je tu nejaký dôvod na urážanie sa. Základom je správne formulovať otázky, inak je na ne ťažko odpovedať. Podajte si ruky 🤝 pekné sviatky
 

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Dobre ja to tu vysvetlím a uzavriem to.
Viem isto že to nemyslel zle ale moj príbeh je asi taký že paragraf 21 mám len vďaka škole. Školu som prešiel s odretými ušamy a zmaturoval som ani neviem ako. Proste bol som lajdák a priznám si to. Už som aj písal že 7 rokov som pracoval v niečom inom (nadstavovač strojov). Teraz aktuálne už 1,5 roka na NN,VN,VVN. Doma sa zaujímam o opravy el zariadení a mikroelektrotechniku. Viem že sa nedá byť v všetkom dobrý a preto uprednosťujem NN,VN. Pred 1,5 roka som ani zásuvku nevedel spraviť a teraz som kamarátový spravil inštaláciu. A za ďalšie keď prišiel chalan zo školy ku mne a nevel zašróbovať zemniacu svorku som si povedal že niesom natom tak zle.

Prosím pochopte že je to pre mňa omnoho ťahšie sa učiť sám bez nejakého učiteľa ako v škole. Preto niekedy tie primitívne otázky. Kto nechce nemusí písať, ale odpovede typu to si mal vedieť zo školy mi pripadá ako na fórum SE a práve preto chcem radšej byť tu.

Takže ešte raz musíte ma chápať som tu aby som nabral čo najviac vedomostí od skúsenejších ľudí a preto som vďačný za každú dobrú radu.

A teraz k téme kedže na meranie vinutia potrebujem najlepšie miliohmeter a merak indukčnosti. Čo som pozeral tak merak čo má oboje ma ale dosť vysokú minimálnu hodnotu odporu. Hlavne si musím naštudovať tie vinutia pretože tiež nechápem že ked meriam rotor konkrétne komutátor tie lamely nech priložím k hociakím dvom tak pípajú. Som myslel že sú oproti sebe.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Na úvod - nie sme na SE, ak sú problémom znalosti, tak vedz, že nikto múdry z neba nespadol. Niekomu trvá pochopenie danej problematiky kratšie a niekomu dlhšie. Treba sa pýtať a pokúsiť sa správne formulovať otázky, ak ti nie je niečo jasné - číslo a e-mail na mňa máš ak je potreba a pokiaľ viem, tak som ťa ani raz neodmietol :) Tému neuzatváraj, nakoľko sa vždy dá dopracovať k rozumnému riešeniu, niekedy skôr a niekedy neskôr.
 

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Beriem na vedomie.Tému som neuzatvoril len ten menší spor.

Ale k téme takže napríklad tento LCR meter má síce malí rozsah indukčnosti ( aspoň si myslím) ale zase veľkú minimálnu hodnotu odporu či není lepšie kúpiť zvlášť merak na odpor a indukčnosť ak teda vlastne také niečo je.​
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
"20Ω - 200MΩ " - je to dosť, čo tak miliohmeter? ale je to "Iba" miliohmeter :
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Teorie vinutí motorů a transformátorů a návod na jejich převíjení.

Metody měření mezizávitových zkratů, začíná to od strany 19.
 
Naposledy upravené:

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
pozri v prilohe
 

Prílohy

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Celá problematika vinutí motorů a jejich převíjení je popsaná v této knize (není skladem, posílám jen jako ilustraci knihy ze které jsem se učil převíjet), sám jsem si jí totiž v roce 2005 sehnal za účelem svépomocného převinutí triodiny kterou jsem za pár stovek koupil v kovošrotu, byl spálený stator hnacího motoru. Po sehnání drátu jsem to nakonec úspěšně převinul a triodina šla do světa, byl to můj první a zatím poslední převinutý motor.
 

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Tak ja prevíjať nechcem len zistiť poruchu.....teraz sa dajú zohnať statory aj rotory u značkových mašín v pohode (makita, bosh,...). Horšie to je u neznámych značiek.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Tak ja prevíjať nechcem len zistiť poruchu.....teraz sa dajú zohnať statory aj rotory u značkových mašín v pohode (makita, bosh,...). Horšie to je u neznámych značiek.
To vím, že nejde o převíjení, odkaz na tu knihu jsem vložil proto, protože v té knize jsou popsané všechny motory a princip a příklad jejich vinutí statorů a rotorů. Právě díky té knize se totiž dá krásně pochopit rozložení cívek, kam vedou jejich vývody na lamelách a ve svorkovnici a po pochopení této problematiky se lépe určují závady, protože má člověk přehled jak je vinutí konkrétního motoru principálně řešeno. V té knize jsou cenné informace a tyto knihy se dnes už netisknou.
 
E-shop ElektroLab.eu
Top