Meranie vinutia

olu

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
6 Jan 2021
Príspevkov
22
Reakčné skóre
31
Bodov
18
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Kedysi moj starsi byvaly kolega mi povedal ze aby som zapojil napriklad vrtacku do serie so ziarovkou a ked bude blikat tak je zly rotor.
Dalsi kamarat pustil do cievok male napetie a sledoval prud ci je rovnaky.
Raz sme riesili karbobrusku, tam pustil mensie U a sledoval ako sa U rozdelil na cievkach. Kedze na statorovych cievkach bolo rozdielne tak bol medzizavitovy skrat v jednej.
Mozno Ti to pomoze.
 

odaros

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Mar 2021
Príspevkov
13
Reakčné skóre
9
Bodov
3
Paragraf (§)
§24 (SK) / §8 (CZ)
V pořádku a děkuji za vysvětlení, vždyť jsem psal jak myslím svou připomínku a přímo jsem Vás žádal abyste to bral BEZ URÁŽKY. Neřešil jsem to, že nevíte jak proměřit motor, ale připomínkoval jsem hlavně používání měřících přístrojů, jejichž použití se probírá již v prvním ročníku jakéhokoliv oboru elektro, proto jsem napsal do připomínky že byste to měl ovládat. Nesmíte být uražený, nemyslel jsem to zle a zřejmě jste mě nepochopil. Mějte se a hezké velikonoce.
Nie celkom :) v r.1982 keď som nastúpil na SOU Tatramat Poprad nám v prvom roku na praxi dali do rúk akurát pílku a pilník, v treťom sme chodili vypomáhať na pás, tiež som vyšiel zo školy sprostý ako buk. Takmer 30 rokov som robil údržbu VO a k iným veciam ako opravy svietidiel som sa veľmi nedostával, až teraz po 50-ke sa začínam venovať iným oblastiam elektrotechniky: je to naozaj široké spektrum, od mikroelektroniky až po ZVN. Pred 3 rokmi som si spravil revízaka, ale o spínaných zdrojoch, mikrokontroléroch atď. viem prd, normy a predpisy je jedna vec, mikropájka druhá. :) To len tak na okraj. Ďakujem.
 

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Čo tak niečo takéto síce to nemerá kapacitu ale má veľmý malý rozsah merania odporu a taktiež to meria izolačný odpor s napetím do 600V. Rozsah merania izolačného odporu 200M ohm......Samozrejme sú tam iné značky s napetím aj do 1500V a izolačným odporom aj 20Gohm.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Nie celkom :) v r.1982 keď som nastúpil na SOU Tatramat Poprad nám v prvom roku na praxi dali do rúk akurát pílku a pilník, v treťom sme chodili vypomáhať na pás, tiež som vyšiel zo školy sprostý ako buk. Takmer 30 rokov som robil údržbu VO a k iným veciam ako opravy svietidiel som sa veľmi nedostával, až teraz po 50-ke sa začínam venovať iným oblastiam elektrotechniky: je to naozaj široké spektrum, od mikroelektroniky až po ZVN. Pred 3 rokmi som si spravil revízaka, ale o spínaných zdrojoch, mikrokontroléroch atď. viem prd, normy a predpisy je jedna vec, mikropájka druhá. :) To len tak na okraj. Ďakujem.
Zdravím, tak to se nedivým, podle nastudované historie výše uvedené školy se vyučovali v roce 1982 až do roku 1994 pouze obory (soustružník, frézař, nástrojař, strojní zámečník a smaltér), obor elektro se začal připravovat až v roce 1994. Vašemu příspěvku tedy vůbec nerozumím a nechápu souvislost s mým příspěvkem, protože v roce 1982 na SOU Tatramat Poprad jste formou výuky s oborem elektro nemohl přijít vůbec do styku. Já jsem svůj příspěvek na který jste reagoval posuzoval podle skutečnosti jak to na učebních oborech elektro funguje teď a fungovalo za mě. I elektrikář silnoproud se v prvním ročníku učí stejné věci jako elektrikář slaboproud anebo elektrotechnik. Tématy jsou točivé elektrické stroje, zesilovače, oscilátory, přijímače, vysílače, rozvody elektřiny v budovách a venku, a stovky dalších věcí. Veškerá teorie a odborný výcvik v prvním ročníku je u těchto oborů shodný a obsahuje opravdu teoreticky a prakticky široké spektrum od mikroelektroniky až po ZVZ a klade se důraz na používání měřících přístrojů na veškeré elektrotechnické veličiny. Shrnutí: pokud se tedy kdokoli vyučil v elektrotechnickém oboru, musí znát !!! teorii a principy zapojení například transformátorů, motorů, zesilovačů a mnoha dalších stovek věcí a tyto umět z hlediska funkčnosti posoudit a provést na nich měření.
To jen tak na okraj a také děkuji.
 

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Zdravím, tak to se nedivým, podle nastudované historie výše uvedené školy se vyučovali v roce 1982 až do roku 1994 pouze obory (soustružník, frézař, nástrojař, strojní zámečník a smaltér), obor elektro se začal připravovat až v roce 1994. Vašemu příspěvku tedy vůbec nerozumím a nechápu souvislost s mým příspěvkem, protože v roce 1982 na SOU Tatramat Poprad jste formou výuky s oborem elektro nemohl přijít vůbec do styku. Já jsem svůj příspěvek na který jste reagoval posuzoval podle skutečnosti jak to na učebních oborech elektro funguje teď a fungovalo za mě. I elektrikář silnoproud se v prvním ročníku učí stejné věci jako elektrikář slaboproud anebo elektrotechnik. Tématy jsou točivé elektrické stroje, zesilovače, oscilátory, přijímače, vysílače, rozvody elektřiny v budovách a venku, a stovky dalších věcí. Veškerá teorie a odborný výcvik v prvním ročníku je u těchto oborů shodný a obsahuje opravdu teoreticky a prakticky široké spektrum od mikroelektroniky až po ZVZ a klade se důraz na používání měřících přístrojů na veškeré elektrotechnické veličiny. Shrnutí: pokud se tedy kdokoli vyučil v elektrotechnickém oboru, musí znát !!! teorii a principy zapojení například transformátorů, motorů, zesilovačů a mnoha dalších stovek věcí a tyto umět z hlediska funkčnosti posoudit a provést na nich měření.
To jen tak na okraj a také děkuji.
Už som sa ti to snažil vysvetliť že dnes ludia nemajú záujem sa niečo učiť v skole česť vínimkám. Ja som bol taký istý keď som prišiel domov hodil som tašku do kúta. V škole som všetko odpísal a nemal som vobec záujem sa niečo učiť. Chlast cigarety karty to bolo čo ma vtedy zaujímalo. A keď som dostal rozum oženil sa tak som začal pracovať 7 rokov so strojmy ako nadstavovač. Až teraz som začal elektrikou kde to všetko doháňam.

Malý príklad teta ma vodičák cca 10 rokov ale nejazdí. Nevie ani zaradiť rýchlosť.

Čo hovoríš na ten merák vyššie? Meranie izolačného odporu+klasický odpor
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Zdravím
McSmekac
Měřák je to dobrý, ale podle mě zbytečně drahý, sežeň si kličkový megmet na 1000 V nebo alespoň na 500 V a splní to účel taky a vyjde to mnohem levněji, dále nebudeš potřebovat řešit baterie. Případně levný použitý měřák řady PU, například PU 187, PU 590, anebo řady UNI, například UNI T UT501A
 

odaros

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Mar 2021
Príspevkov
13
Reakčné skóre
9
Bodov
3
Paragraf (§)
§24 (SK) / §8 (CZ)
Zdravím, tak to se nedivým, podle nastudované historie výše uvedené školy se vyučovali v roce 1982 až do roku 1994 pouze obory (soustružník, frézař, nástrojař, strojní zámečník a smaltér), obor elektro se začal připravovat až v roce 1994. Vašemu příspěvku tedy vůbec nerozumím a nechápu souvislost s mým příspěvkem, protože v roce 1982 na SOU Tatramat Poprad jste formou výuky s oborem elektro nemohl přijít vůbec do styku. Já jsem svůj příspěvek na který jste reagoval posuzoval podle skutečnosti jak to na učebních oborech elektro funguje teď a fungovalo za mě. I elektrikář silnoproud se v prvním ročníku učí stejné věci jako elektrikář slaboproud anebo elektrotechnik. Tématy jsou točivé elektrické stroje, zesilovače, oscilátory, přijímače, vysílače, rozvody elektřiny v budovách a venku, a stovky dalších věcí. Veškerá teorie a odborný výcvik v prvním ročníku je u těchto oborů shodný a obsahuje opravdu teoreticky a prakticky široké spektrum od mikroelektroniky až po ZVZ a klade se důraz na používání měřících přístrojů na veškeré elektrotechnické veličiny. Shrnutí: pokud se tedy kdokoli vyučil v elektrotechnickém oboru, musí znát !!! teorii a principy zapojení například transformátorů, motorů, zesilovačů a mnoha dalších stovek věcí a tyto umět z hlediska funkčnosti posoudit a provést na nich měření.
To jen tak na okraj a také děkuji.
Neviem kde ste hľadali tie informácie, ale na tej škole som vyštudoval odbor" elektromechanik pre stroje a zariadenia" vtedy 3,5 ročné štúdium bez maturity, nezdá sa vám čudné aby fabrika, kde sa vyrábali elektrické spotrebiče a mala vlastnú školu aby nemala odbor elektro? Dokonca niekoľko, a aký dôvod by som mal si vymýšľať? Ak aj teraz máte pochyby, môžem vám poslať foto výučného listu.
 
  • Súhlasím
Reakcie - hodnotenie obsahu: Marian

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Neviem kde ste hľadali tie informácie, ale na tej škole som vyštudoval odbor" elektromechanik pre stroje a zariadenia" vtedy 3,5 ročné štúdium bez maturity, nezdá sa vám čudné aby fabrika, kde sa vyrábali elektrické spotrebiče a mala vlastnú školu aby nemala odbor elektro? Dokonca niekoľko, a aký dôvod by som mal si vymýšľať? Ak aj teraz máte pochyby, môžem vám poslať foto výučného listu.
Nepolemizuji o Vašem vystudovaném oboru elektro, navíc jste Vámi vystudovaný obor vůbec neuvedl, uvedl jste pouze že jste v roce 1982 nastoupil na SOU Tatramat Poprad (studijní obor bohužel ne) a to jsem si vzal jako základ pro hledání informací. Nepotřebuji výuční list, věřím Vám a možná jsem čerpal informace o jiné škole, kdybyste ale uvedl více informací, nemuselo dojít k sepsání mé reakce. Informace jsem načerpal zde:
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,367
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Páni, debatujme konštruktívne, nie emotívne. Ďakujem
 

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Áno sú tam aj lacne
Zdravím
McSmekac
Měřák je to dobrý, ale podle mě zbytečně drahý, sežeň si kličkový megmet na 1000 V nebo alespoň na 500 V a splní to účel taky a vyjde to mnohem levněji, dále nebudeš potřebovat řešit baterie. Případně levný použitý měřák řady PU, například PU 187, PU 590, anebo řady UNI, například UNI T UT501A
Práve tento som minule pozeral na YouTube ako recenziu a nebolo to moc dobré hodnotenie. Ale na TME je viac aj lacnejších. Fluke je dosť kvalitná značka. Preto je drahá. Ináč aké parametre by mal mať. Napríklad napätie koľko 1000V?
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Zdravím, stačí napětí 500 V, to je nutné minimum, více informací kolem problematiky měření izolačních stavů je uvedeno zde:
A ještě třeba tady:
 
E-shop ElektroLab.eu
Top