Moja konštrukcia Návod na výrobu digitronů

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
15.Díl
*Čerpání digitronu, vypékání systému, aktivace getru a plnění vzácným plynem.


Ještě za horka po stavení patice s baňkou jde digitron ihned na vývěvu. Prskavkou prověřím sváry a hodnotu vakua a pokud je vše v pořádku, nasadím násuvnou pec a za stálého čerpání vypékám při teplotě 200 stupňů Celsia po dobu 15 minut. Po sundání pece opět zkontroluji prskavkou těsnost zda něco neprasklo a pokud je vše v pořádku, aktivuji getr a nahřeji systém digitronu, čerpání je stále v provozu!!! Používám getry DF (zirkonium/hliník) a postupuji s aktivací podle pokynů výrobce. Plnění vzácným plynem provádím až po úplném vychladnutí baňky a vnitřního systému digitronu, pokud by se napustil plyn za horka, po vychladnutí by byly rozdílné elektrické parametry, plnit by se mělo při pokojové teplotě a to platí i pro celkovou teplotu digitronu.
Pokud používám sadu 10 číslovek v mém digitronu JP47, tak před plněním nastavím na zdroji napětí 270V DC a připojím rezistor 5kOhm/1W. Plnění provádím za neustálého čerpání po uzavření ventilu mezi vývěvou a digitronem. Při výše uvedeném napětí pomaličku pouštím vzácný plyn a pozoruji výboj a odebíraný proud (na manometru už mám udělanou značku), pokud je výboj a odebíraný proud při uvedených elektrických parametrech vyhovující, odtavím čerpací trubičku a je hotovo. Elektrické parametry jsem nijak nepočítal a nenavrhoval, použil jsem parametry od digitronu shodné velikosti a předpokládal jsem, že při použití stejných průřezů materiálů katod musejí být elektrické parametry shodné a po pár pokusech se můj předpoklad ukázal jako správný. Není tedy třeba nic složitě počítat. Každý digitron plním při shodně nastavených elektrických parametrech, při stejné teplotě digitronu a okolí a na stanovený odebíraný proud. Značka na manometru naprosto souhlasí při opakované výrobě s hodnotou napětí, s hodnotou anodového rezistoru, s hodnotou odebíraného proudu a se vzhledem výboje. Toto je sled parametrů, které když budou v souladu a podle kterých když se bude dávkovat vzácný plyn, bude digitron jeden jako druhý bez znatelného rozdílu elektrických parametrů.
Při výrobě nestandardní katody je postup plnění podobný, je nutné posoudit délku rozvinu katody a její průřez, rezpektive celkovou plochu katody, odhad proudu a napětí se již odvodí pomocí násobení a dělení. Jistě jste si všimli že na fotografiích nejsou číslovky ale nějaký zvláštní znak. Nejde ale o nic zvláštního, jde o katodu ve tvaru názvu tohoto webu, kterou jsem si dovolil vytvořit a digitron s touto katodou věnovat adminu tohoto webu. Tímto jsem zde pro ostatní chtěl názorně předvést, že tvar katody může být jakýkoliv a že fantazii se meze nekladou. Pro naplnění digitronu jsem v tomto případě použil plyn Argon, výboj je šafránově modrý a jedinečný a jednou to jistě bude sběratelský kousek a časem bude mít vysokou hodnotu.
Elektrické parametry katody ve tvaru Elektrolab jsou patrné z fotografie.
Na dvou fotkách je ukázka výboje při naplnění Neonem, v konečném výsledku je ale použit Argon.

V digitronech se dříve používala rtuť a i dnes jí někteří výrobci digitronů používají. Je to z důvodu oddálení degradace katod. Při provozu, při zapáleném doutnavém výboji, dochází k rozprašování katod do okolí a rtuť tomuto efektu nepřímo zabraňuje, ve skutečnosti ale jen oddaluje proces rozprašování. Rtuť když se ve vakuu odpaří, tak se usadí na vnitřním systému a na katodách a tím při zapáleném výboji jsou katody chráněny, protože doutnavý výboj hoří na povrchu vrstvy rtuti, teplem se ale za krátko usazená rtuť stejně odpaří a výboj hoří na čistém kovu.
Rtuť se do digitronu dávkuje buď samostatně před čerpáním ve formě malé kapky, anebo ve formě getru, ve kterém je již rtuť obsažena. Vzhledem k nebezpečnosti rtuti a k omezování jejího používání ze strany EU, jsem se rozhodl ve svých digitronech rtuť nepoužívat. Po pozorování a testech při provozu digitronu bez rtuti a se rtutí jsem nezpozoroval žádný zásadní rozdíl v degradaci katod. V digitronu JP47 je na katody použit kvalitní nerezový leštěný a hutný drát bez pórů a škrábanců, který tolik netrpí na degradaci jako třeba leptané katody z plechu, které mají v sobě hlavně z boku póry od leptací lázně a celkově jsou z mnohem slabšího materiálu.

Konec 15.dílu.
 

Prílohy

Naposledy upravené moderátorom:

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,795
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Nádhera, najmä ten nápis v digitrone 😌
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
16.Díl
*Výroba patice.

Poslední operací je výroba a montáž patice. Zde se budu zabývat výrobou patice, montáž patice bude popsána v dalším, to je v 17. a posledním díle tohoto seriálu.

Patice jsem dříve vyráběl z Al trubky o vnitřním průměru 75 mm, na signovačce jsem zaválcovaný dolní ohyb, který jsem na soustruhu začistil a vlepil jsem do něho destičku z Textitu s nalisovanými piny. Tato metoda byla po kvalitativní stránce vyhovující, byla ovšem časově náročná.
Přešel jsem tedy na jiný systém a patice zhotovuji odléváním z Dentacrylu. Na fotografiích je vidět dvoudílná forma.
Středové jádro je vysoustruženo z teflonu do kužele 0,5 stupňů (aby šel odlitek sundat) a má na vrcholu jádro pro otvor pro nabodovánání wolframových drátků na piny patice. Dále má prostřední díl formy na vrcholu otvory pro vložení pinů, ve kterých jsou zaletované nerezové drátky, na které potom středovým otvorem budou neletovány wolframové vývody z vakuového zátavu. Druhý díl formy je vyroben z Lukoprenu. Výška patice je ve výsledku 80 mm, tloušťka boční stěny je 3 mm a tloušťka dna, ve kterém jsou zality přívodní pyny je 10 mm.
Výroba patice tímto postupem je rychlejší a levnější. Patici je možné potom ve výsledku nastříkat na jakýkoliv odstín akrylátovým sprejem.

Konec 16.dílu.
 

Prílohy

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
269
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Všimol som si že ste poukazovali na dĺžku drôtu číslic a ako to ovplyvňuje elektrické parametre. Ak by aj došlo k drastickejšiemu rozdielu , mohol by som použiť zdroj konštantného prúdu na anóde? Znie to trocha komplikovane ale poznám jedno jednoduché riešenie. Moja otázka je ako by to ovplyvnilo životnosť a celkovo vizuálne či by rovnakým prúdom dlhšie katódy svietili menej intenzívne a katódy kratšie svietili intenzívnejšie?
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Pro @Adam Varga
Zdravím, zdroj konstantního proudu je možné použít místo nastavení proudu pomocí rezistoru, musí být ale vztažen ke správné velikosti zápalného napětí (JP47-250V DC/max.30 mA). Katoda s menší plochou oproti katodě s podstatně větší plochou by zářila intenzivněji. Životnost při napájení konstantním proudem nebude nižší, proud se nastaví na nějakou vhodnou střední hodnotu a bude to bez problémů. Při snižování proudu dochází k útlumu svitu a k rozostření výboje, výboj se rozšiřuje a je méně výrazný a neostrý, dalším snižováním proudu dojde k výpadku výboje na několika částech katody až výboj zhasne úplně. Při použitém drátu o průměru kolem 0,9 mm (JP47), je bezpečný proud na katodu max. 30 mA, pak dochází k přehřívání katody a k úbytku drátu, katoda se postupně vypařuje na baňku, ostatní katody a na anodu. Proces degradace ale není rychlý, při stálém svitu jedné katody by trval měsíce až léta až do poruchy celé katody). Při konstantním proudu se musí vzít v úvahu i zápalné napětí, aby výboj vůbec nastartoval a hořel po celé katodě, Musí se najít kompromis mezi minimálním napětím a správným konstantním proudem, to se ale nemusí nijak počítat, jako vodítko poslouží již vyrobené digitrony a jejich technické údaje. Proud katody malého a velkého digitronu je téměř podobný (rozdíl v řádu mA), ovšem v zápalném napětí už jsou velké rozdíly a dosahují kolem 200V. Digitron Z568 funguje už při 5mA a napětí 170V DC a Rodan CD47 při 12mA a 250V DC.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Byl jsem soukromou zprávou dotázán jedním členem fóra, zda je možné naplnit digitron nějakým plynem aby svítil třeba zeleně anebo bíle. V podstatě to možné je a nabízí se řada možných plynů. Například Xenon, ten dává výboj podobný ruským Itronům a určitě ho vyzkouším v digitronech, byla by to příjemná změna oproti běžnému standartu. Vše bude otázkou testů a nalezení správné hodnoty tlaku plynu. Další možností je Krypton.
Objednám si 1 lahvičku Xenonu z Itálie pro zkoušku a hned jak to bude možné, provedu testování, výsledek potom uveřejním zde.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
17.Díl
Montáž patice na baňku a metoda připojení vývodů z vakuového zátavu na piny patic
e.

Závěrečná část tohoto seriálu popisuje mou metodu připojení patice.

Piny s naletovanými nerezovými drátky jsou zality v patici současně při odlévání, drátky jsou dlouhé 20 mm a ohnuté do pravého úhlu. Patice se jako celek přilepí na skleněnou baňku vhodným lepidlem, používám dvousložkovou pryskyřici s tuhnutím do jedné hodiny. Otvorem v patici, který slouží jako manipulační otvor, se po přilepení a vystředění patice wolframové vývody ze zátavu nabodují na nerezové vývody pinů. Tato montážní operace dále nevyžaduje podrobného popisu, vše je patrné z fotografií. Na fotkách je ještě starý typ patice, princip bodování a montáže je ale stejný jako u odlévané patice.

Konec 17.Dílu.

Seriál Návod na výrobu digitronů je tímto u konce a k uvedenému tématu otevírám diskuzi. Pokud Vás zajímá cokoliv kolem tohoto tématu a v seriálu jste nenašli odpověď, vložte dotaz do diskuze a já Vám odpovím. Snažil jsem se popsat úplně vše, téma je rozsáhlé a tak jsem mohl zapomenout na nějakou drobnost. Za Vaše dotazy, připomínky a případné návrhy budu moc rád.
Děkuji Vám všem za Váš čas při čtení tohoto seriálu, jsem přesvědčen, že si toto téma najde své zájemce i v dnešní moderní době.

Pokud se Vám téma líbilo, můžete to dát najevo kliknutím na ikonku Ďakujem.

Mějte se a Digitronům zdar.
 

Prílohy

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,795
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Tak a tu je fotografia funkčného prototypu, Ďakujeme za darček 🤝

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Do měsíce budu objednávat od SIADu jednu láhev Xenonu a tak vyzkouším jeden JP47 naplnit tímto plynem, samotného mě to zajímá, mělo by to mít barvu podobnou ruským itronům řady ИВ. Děkuji za nakopnutí udělat krok vpřed.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,795
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Tak to by zaujímalo aj mňa ako by to vyzeralo v reále (y)
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Přináším jedno doplnění k návodu na výrobu digitronů.
Přešel jsem ve výrobě na nový proces čištění vnitřního systému digitronu. Nově používám tento postup a tyto chemikálie:
*1 nabodovaný systém kompletní klece v ultrazvuku nejprve odmastím v čistém acetonu s čistou vodou v poměru 1:1
*2 další krok je oplach v čisté vodě v ultrazvuku
*3 další krok je odstranění okují od bodování v roztoku peroxidu vodíku 30% a HCl v poměru 1:5 v ultrazvuku
*4 posledním krokem je oplach v čisté vodě v ultrazvuku a potom sušení v horkovzdušné troubě
Baňky čistím pouze zevnitř čistým lihem s oplachem v ultrazvuku v čisté vodě a dám je potom také sušit.

Tento nový proces je mnohem lepší a kvalitnější.
Abych zbytečně neplácal čistou vodu, vše čistím v nádobkách ve kterých je sytém digitronu vložen a jako celek vše vložím do ultrazvuku ve kterém může být jen obyčejná voda. Čistou vodu mám v zásobě v plastových barelech ze kterých si odebírám vždy jen potřebné množství čisté vody.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,795
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Pro zdenoeddie:
Děkuji za pochvalu mého úsilí. K otázce zakázkové výroby odpovídám že to je možné, Elektrolab už to napsal, má ode mě jeden zakázkový kus. Nedávno jsem dělal na zakázku jednu specialitu pro naší hospodu a je o tom pojednáno v sekci Moje konstrukce a název vlákna je Reklamní digitron. Pokud by byl zájem, můžeme se dohodnout, předem ale říkám že to není levná záležitost.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Nechci zakládat nové vlákno a tak to vkládám sem. Do sériové výroby připravuji ke svému digitronu JP47 dvojtečku, která se bude vyrábět pod názvem JP47/1.
Rozměry a vzhled je patrný z přiložené dokumentace. Dvojtečka bude mít pouze 2 přívodní piny, jeden na Anodu a druhý na Katodu-tečky.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Velmi pekne a ziram na to usilie.
Otazka, je mozne vyrobit nieco aj na zakazku? Mal by som zaujem. Dakujem.
Dobrý den, @zdenoeddie
děkuji Vám za like a za zájem. Ano, na zakázku je možné vyrobit digitron, stačí jen specifikovat rozměry a motiv. Pokud máte zájem, stačí napsat na můj email plavec (@) nixieproducer.com .
 

miroslav.pivovarsky

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Sep 2020
Príspevkov
34
Reakčné skóre
43
Bodov
23
Umiestnenie
Zilina
Paragraf (§)
Programátor
Vyrabate pekne digitrony :)

Iba pre zaujimavost, ak by ste zhanali elektroniku pre riadenie digitronov pre digitronove hodinky, mozeme sa spojit. Pracujem na elektronike pre digitronove hodinky. Sice je to dlhodoby projekt (pracujem na tom uz asi 4-5 rokov), Ale konecne som sa donutil, a dokoncil som to do prvej verzie. Zatial je to iba navrh PCB, a je to skupina planov a funkcii ktore tam mozu byt. Samotne castu su funkcne, a uz to potrebujem iba cele spojit dohromady a otestovat ako celok.

- Obsahuje atmega328P pre riadenie
- DC-DC menic, ktory vyraba z 12V -> 200V pre napajanie digitronov
- WI-FI modul pre synchronizaciu casu, a ovladanie hodin
- Podsvietenie digitronov pomocou RGB LED
- viem menit svietivost digitronov priamo z MCU
- Ovladanie hodin pomocou dialkoveho ovladaca, ako intenzitu svietivosti digitronu, tak podsvietenie hodin
- foto rezistor pre automaticke nastavenie svietivosti
- teplotny senzor (len tak)
- Wi-FI modul a IR dialkove nemusi byt pouzite, kedze tam su tlacidla pre manualne nastavenie celych hodin.

Pridam vam priblizny 3D render elektroniky. PCB chcem trosku doladit, a v blizkej buducnosti ju dat vyrobit, osadit, otestovat, ozivit.

V principe, ak bude vsetko funkcne, dosku mozem trosku modifikovat, a mozeme z toho spravit univerzalny riadiaci modul pre digitronove hodiny. Kde si budete moct pripojit digitron taky, ako chcete. Predradnym rezistorom mu obmmedzite prud, a trimrom nastavite zakladne napetie na vystupe. Cez MCU potom budete vediet dalej nastavovat napajacie napetie.

Napriklad by som spravil vystup pre kazdy digitron, cez svorkovnicu, a vase digitorny by sme vedeli osadit do plosneho spoja. Uzivatel by si iba prepojil moju elektroniku s PCB, kde bude uz vas digitron. V takomto pripade vieme pouzit digitrony o hociakej velkosti. Ak sa nemyllim, moj DC-DC menic vie ist az do vykonu 24W. Ale to viem este overit. Aj jeho maximalne vystupne napetie.
 

Prílohy

Elektron

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
25 Nov 2020
Príspevkov
20
Reakčné skóre
25
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Jsem fanoušek digitronů a všeho v čem hoří doutnavý výboj, tento návod na výrobu digitronů si pečlivě pročtu, je to velmi zajímavé, vypadá to jednoduše ale zřejmě zdání klame a není to ve skutečnosti určitě žádná sranda.
 
ElektroLab.eu
Top