Něco málo o mně maxwell

Maxwell

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Okt 2023
Príspevkov
11
Reakčné skóre
29
Bodov
18
Co o sobě napsat. Už od mala mě fascinovala matematika, fyzika, chemie. To co mě nasměrovalo do elektroniky bylo rozebírání starých elektronkových rádií u prarodičů. Jak to tak ze začátku bastlení bývá, moje první konstrukce byla laboratorní zdroj, posléze zesilovač. Při nástupu na střední školu jsem se elektronice už věnoval naplno, hlavně opravováním audiotechniky. Vždy mě lákala především elektronika spojená s bezdrátovou komunikací (proto taky nick Maxwell). Další směřování po SŠ bylo jasné, studium VŠ se zaměřením na radioelektroniku. Nyní pokračuji v doktorantském studiu v projektu na oblast rádiové komunikace kolem 80GHz a částěčně spolupracuji na projektu výzkumu signálů vhodných pro armádní radiolokaci rychle se pohybujících cílů.
Pokud jde o "bastlení" mám na to dost vysoké nároky. Bez dostatečných teoretických poznatků prostě elektronika dělat nejde. Bohužel občas mám pocit, že míra vyloženě blbých dozatů (mám tranzistor xy čím ho mám nahradit?), neustále se opakujících se konstrukcí (zdroje, zesilovače, čínské moduly...) je čím dál tím větší. Tenhle stav bohužel ze spousty fór vyhnal skutečné odborníky se znalostmi, protože je už nebavilo odpovídat na ty samé otázky pořád dokola.

Snad jsem někoho nenaštval, nebo neodradil a rád porádím v záležitostech VF techniky :)

P.S. radioamatér nejsem. Fakt nechci být spojován s touto sourtou lidí, která do nekonečna řeší který koax a od jakého výrobce je lepší.
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
419
Reakčné skóre
621
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
vitaj tu na fóre a aj medzi nami .
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,804
Reakčné skóre
1,436
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Potom je najvyšší čas to zvrátiť :)
On je hlavně problém v tom, že jedna věc je probíraná na stejném fóru několikrát stále dokola a další tazatel místo aby hledal a našel odpověď, položí dotaz znovu a tak se to opakuje stále dokola. Nedivím se tedy tomu že už na to někteří nemají náladu. Zásada číslo jedna je, nejprve hledat a číst, když nenajdu co hledám, až potom položím dotaz.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,804
Reakčné skóre
1,436
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
On je hlavně problém v tom, že jedna věc je probíraná na stejném fóru několikrát stále dokola a další tazatel místo aby hledal a našel odpověď, položí dotaz znovu a tak se to opakuje stále dokola. Nedivím se tedy tomu že už na to někteří nemají náladu. Zásada číslo jedna je, nejprve hledat a číst, když nenajdu co hledám, až potom položím dotaz.
Súhlasím, ale je tu niekoľko "ale". V dnešnej dobe sa často aj skupina na FB berie ako fórum, čo je chyba nakoľko FB skupina nikdy neposkytne také možnosti ako klasické fórum. Tu vieme témy zlúčiť, či rozdeliť, je u prepracované vyhľadávanie, ktoré poskytuje relevantné výsledka - skús si niečo vyhľadať v nejakej skupine, kde si videl nejaký zaujímavý príspevok - smola, nenájdeš ho - tu áno. Poskytujeme myslím si oveľa lepšie a modernejšie zázemie než je na FB a podobne. Práve preto dbám aj ja, nech užívateľ hľadá a pýta sa v téme, ak aj novú tému založí a je duplicitná - zlúčim ju, ale viem ho usmerniť notifikáciou nech používa vyhľadávanie,
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
@Elektro Lab Naprosto souhlasím. Tazatel se musí nejprve pokusit hledat a věřím že tady u nás odpověď najde pokud byla už diskutovaná, souhlasím že nikde jinde tohle neexistuje, osobní zkušenost. Dále tu jsou moderátoři a rozumný admin, kteří se starají aby vše fungovalo jak má oproti jiným fórům a tak to má být.
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
419
Reakčné skóre
621
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
sú aj iné prípady , keď jedna osoba pod jedným nickom napíše na dve fóra a čaká na odpoveď . za 48 hodín sa ani neozve .no a na treťom fóre už rozdáva rozum. doba sa zmenila .
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,804
Reakčné skóre
1,436
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
sú aj iné prípady , keď jedna osoba pod jedným nickom napíše na dve fóra a čaká na odpoveď . za 48 hodín sa ani neozve .no a na treťom fóre už rozdáva rozum. doba sa zmenila .
Tu sa to nedá, nakoľko tu platí, že 1 užívateľ má 1 účet. Je to automaticky kontrolované a ak by sa niekto pokúsil vytvoriť duplicitný účet, hneď by som o tom vedel a takýto účet by som zablokoval.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
@oneeeeee Anebo nějaký lenoch se nejprve zeptá na něco obecného aniž by nejprve hledal, na to mu hned někdo odpoví a doslova cituje text z wikipedie a vydává ho za svá moudra.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,804
Reakčné skóre
1,436
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Tu sa to nedá, nakoľko tu platí, že 1 užívateľ má 1 účet. Je to automaticky kontrolované a ak by sa niekto pokúsil vytvoriť duplicitný účet, hneď by som o tom vedel a takýto účet by som zablokoval.
On to ale asi Oneeeeee myslel tak, že jeden stejný nick používá na více fórech (ne na jednom a tom samém). Já sám jsem měl stejný nick na dalších 2 fórech už z principu.
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
419
Reakčné skóre
621
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
ja mám nick oneeeee na všetkých fórach (asi 30) . tu som sa pomýlil a jedno e som pridal .
podobne to majú aj poniektorý . na ab foru a na parabole ,ten istý nick . ak majú problém napíšu to iste na na dvoch fórach a čakajú na odpoveď . a na treťom fóre už rozdávajú rozum. za 17 rokov na parabole to už mám prekuknuté .
 
Naposledy upravené:

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
369
Reakčné skóre
478
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
@Maxwell, tak to som rad, ze je tu dakto aj s vf znalostami. S tymto je trosku vacsi problem kvoli pristrojom a uz aj daku komoru je hodne mat... co sa doma velmi neda.

Inak k tym hlupim opakujucim sa otazkam - ja teda osobne dufam, ze daco z toho by mohol zachytit prave ChatGPT, aj ked neverim, ze aktualna verzia. Ale casom by sa ludia mohli naucit tam sa dotazovat. Ale teda nemyslite si, ze som naivka - viem ze ani googlu sa nepytaju. Skor dufam, ze sa to stane dakym pluginom vo forach a budu tym padom tieto otazky odfiltrovane.
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
269
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
... rád porádím v záležitostech VF techniky :)

P.S. radioamatér nejsem. Fakt nechci být spojován s touto sourtou lidí, která do nekonečna řeší který koax a od jakého výrobce je lepší.
Koax ako koax. Bez strachu, tiež navrhujem ozvučovacie systémy a rôzne mikrofóny zosilňovače vysokej akosti. Akurát to nenazývam HiFi lebo by to znamenalo že počujem rozdiel ktorý je nemerateľný viac tisíc eurovými prístrojmi medzi káblom z Nayu a káblom za 10tisíc eur :D

VF technika ako taká ma celko obchádzala, je to kategória sama o seme, nová mačka vo vreci. Stačilo mi sa hrabať hĺbkovo v elektroakustike a NF technike ako takej :D

Ale antény môžu byť zaujímaviou tematikou.

Dodnes opravujem a prevádzkujem staré AM FM elektronkové rádiá. Furt teda hladám nejakú anténu ktorá by mohla mať skutočne vysokú citlivosť. Dipól je bežnou cestou pre rádiá s 300ohm vstupom ale ten je celkom smerový. Nedávno som narazil na "quadrifilar helicoidal" anténu. Tá by mohla byť zaujimavá.
 

Maxwell

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Okt 2023
Príspevkov
11
Reakčné skóre
29
Bodov
18
Ramena dipólu můžete ohnout tak, aby tvořili kruh. Tím získáte všesměrovost, ale zhoršíte zisk. Ten můžete dohnat vhodným zesilovačem. Já takovou anténou se zesilovačem chytám v Brně slovenská rádia.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,804
Reakčné skóre
1,436
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Ramena dipólu můžete ohnout tak, aby tvořili kruh. Tím získáte všesměrovost, ale zhoršíte zisk. Ten můžete dohnat vhodným zesilovačem. Já takovou anténou se zesilovačem chytám v Brně slovenská rádia.
Ak bude času, spravím na tento typ antény kalkulačku. Inak kalkulačky (a aj na niektoré typy antén) sú tu :

Antény :

Vf techniky :

A všetky :
 
ElektroLab.eu
Top