Odsávanie pri spájkovaní

odaros

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Mar 2021
Príspevkov
13
Reakčné skóre
9
Bodov
3
Paragraf (§)
§24 (SK) / §8 (CZ)
Používate pri spájkovaní odsávanie pár, dymu, ak áno aký? Chcel by som niečo šikovné na stôl do izby, bývam v paneláku, dielničku mám z detskej izby :) .
Pozeral som toto:
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,790
Reakčné skóre
1,408
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Nie zlá voľba, plusom je uhlíkový filter a "skladnosť" - rameno, čiže ak nepoužívaš, tak jednoducho sklopíš (y)
 

robertpavlik

Člen
Registrovaný člen
Člen od
2 Jan 2020
Príspevkov
153
Reakčné skóre
249
Bodov
33
Umiestnenie
Okres Nové Mesto nad Váhom
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
42 rokov spájkujem skoro denne a v živote som odsávanie nemal. Ani doma a ani v práci (okrem obdobia, keď som robil pri cínovej vlne). Zdravie nemám poškodené, to som si istý, pretože pravidelne darujem krv a absolvujem preventívky. Občas stačí vyvetrať, ale nevidím význam v nákupe odsávania, ktoré, aj tak nie je vyústené mimo pracovný priestor
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,790
Reakčné skóre
1,408
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Tak ono problém nerobia výpary z tavenia cínu, ale skôr výpary, ktoré vznikajú pri "domácom spájkovaní" a pri zahorení tavidla, no a to si myslím v bytovke asi nechceš. Vlna používa tekutý flux, tam k zahoreniu tavidla nedochádza, jedine ak obsluha nastaví nesprávny teplotný profil, alebo nesprávne dávkovanie tavidla. Doska vo vlne ochladzovaná tekutým dusíkom a vlna má aktívne odsávanie - robil som pri veľkých vlnách, aspoň tam to tak bolo.
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: odaros

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,790
Reakčné skóre
1,408
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Inak, ak by si mal prístup k 3D tlačiarni, tak by sa to dalo spraviť ešte jednoduchšie, napríklad :
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: odaros

jopo166

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
6 Dec 2020
Príspevkov
12
Reakčné skóre
2
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Ani ja žiadne odsavanie par nepouživam a ani o nom neuvažujem.
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
369
Reakčné skóre
478
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Tak ono je to dost o tom, aky cin pouzivate. Rozdiel je hlavne v tavidle. Niektore je tavidla su na prd a este k tom usmrdia, druhe dobre pajkuju ale smrdia ze az. No a idealne najst si take, co nesmrdi a dobre sa s nim pajkuje. :) Ale to vobec nie je jednoduche.
Vacsinou staci obycajny 12V ventilator ktory taha tie vypary prec od tvare. Najdi si tichy ventilator a napajkujes si k nemu power jack konektor (idealne 5.5/2.1) a hocijakym 12V adapterom ho napajas. Ten potom len polozis na stol pred seba a je to.
Ten link co si tam dal - to je daco, co len bude hrcat ako stary diesel. Dobry odsavac si domov nekupis, lebo je prilis drahy.
 
ElektroLab.eu

Reklama

Paul's Electronics

Podporte nás

Vyhľadaj komponenty

Nové príspevky

Reklamný blok

Hľadáte lacný multimeter?
Top