Olovnatý cín

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
S týmto mám veľmi dobré skúsenosti a rovnako aj s jeho bezolovnatým bratom, základ je správna teplota, výsledky sú v oboch prípadoch veľmi dobré (pokiaľ sa dodrží teplota "Melting point")
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: Zzdenda

Zzdenda

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Nov 2020
Príspevkov
62
Reakčné skóre
60
Bodov
23
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Tak to je fajn, že s tou přísadou mědi je to taky dobré, já jsem měl dřív taky Fluitin, sice měl jen 60%Sn/40%Pb, ale neměl přísadu mědi a pájení s ním bylo úžasné, tak proto jsem se chtěl zeptat, abych s tou cínou nedopadl jako se Solder z Číny, to byla sračka na pájení. Zítra ho půjdu koupit do Hadexu. Děkuji za pozitivní info.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
abych s tou cínou nedopadl jako se Solder z Číny
Čínsky cín sa vyrába recykláciou "bordelu" - preto má aj tak lákavú cenu. Má vyšší melting point (bod tavenia) a plno "bordelu" v sebe. Alfou nič nepokazíš nakoľko sa používa aj v priemysle a ver, že tam sú požiadavky na kvalitu veľmi vysoké. Ja používam bezolovnatú verziu od nich a som nad mieru spokojný.
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: Zzdenda

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Každá "prísada" v spájke je tak povediac jej "zušľachtením", a znamená aj zlepšenie jej vlastností. Sú spájky s viacerými prímesami - striebro, meď... Prímes určuje jej použitie, napríklad zo striebrom používa NASA na zníženie prechodových odporov spojov. Meď je zas dobrým tepelným vodičom a jej použitie je vhodné napríklad na výkonových prvkoch, kde vzniká stratové teplo.
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: Zzdenda

Zzdenda

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Nov 2020
Príspevkov
62
Reakčné skóre
60
Bodov
23
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Máš pravdu, v těch Čínských je hodně bordelu, aby to trochu pájelo, tak musím nastavit na pájce pomalu 320 °C a pájet se s tím musí velmi rychle, protože jinak se ten cín okamžitě přepálí a je to pak nanic. Když jsem nastavil na 280°C ta ten cín byl takový tuhý, nerozléval se a nevzlínal po drátu. Zkoušel jsem, že bych ten Čínský bordel používal aspoň na pájení trafopájkou, abych ty zásoby nějakým způsobem vypotřeboval, ale zjistil jsem, že ten cín se na trafopájku vůbec nechytá. Nevím sice jaká teplota je na očku trafopájky, ale bylo to stále takové, jak bych rozmazával po drátu tuhou vazelinu. Už nechci ten Čínský šmejd ani vidět, výrobce byl KAINA a název SOLDER.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Poviem na rovinu, čínsky cín je hnoj - a to doslova, mal som jednu cievku zdarma od mojej salles agenty z bangoodu, že či nespravím recenziu... mám 3 spájkovačky, jedine teplota na 400 °C ho dokázala roztopiť - nemusím hovoriť, že spájkovací hrot dostal zabrať, ale s nižšou teplotou sa to jednocho nedalonakoľko v "lázni" boli hrudky, takže som odmietol spraviť recenziu, tá spájka bola relatívne OK, ale iba na spájkovanie plameňom, kde sa kladú iné požiadavky na spoj - nie pre spájkovačku. Aj pri prehriati s vysokou teplotou vznikalo značné množstvo reziduí, ktoré bolo problém vyčistiť, takže čínska spájka pre elektroniku jednoznačne nie,
 
  • Súhlasím
Reakcie - hodnotenie obsahu: Zzdenda

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
168
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
btw. ak by niekto mal vacsie mnozstvo cinu (aspon kilove) z odsavaciek za srotovu cenu mam zaujem.
 

josek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Jan 2020
Príspevkov
53
Reakčné skóre
35
Bodov
23
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
2 mm cín frčal tak pred 50-rokmi. Už keď vo veľkom prišli súčiastky so vzdialenosťami pinov 2,54 mm, bolo treba niečo jemnejšie.
 

fery66

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
3 Jún 2021
Príspevkov
6
Reakčné skóre
15
Bodov
3
Ja používam dlhé roky tento:
Síce iná značka ale to isté zloženie. Je veľmi dobrý.(y)
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: Zzdenda

Zzdenda

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Nov 2020
Príspevkov
62
Reakčné skóre
60
Bodov
23
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
O Cynelu jsem taky slyšel samou chválu, taktéž na Stannol a Fluitin. Myslím si, že ty 3 značky jsou top v pájkách. No já už včera zakoupil ten Fluitin 0,75mm tak se už těším na pájení. Dřív jsem používal taky Fluitin, přesné označení si nepamatuji, ale bylo to na červené špulce a byl opravdu hodně dobrý, mnozí z vás si určitě na ten cín ještě pamatují.
 
E-shop ElektroLab.eu
Top