Oprava zosilovača sal bta 240

Peter810

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
5 Jan 2024
Príspevkov
9
Reakčné skóre
4
Bodov
1
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Zdravim chcem sa spýtať nestretol sa už niekto s týmto problémom zosilovač "zhorel" bol preťažený je rozdelený na dva kanály jeden sa mi podarilo opraviť no ten drúhý ide stále do skratu a horia rezistory netuším prečo vie niekto pomôcť?
Prikladám foto
 

Prílohy

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,802
Reakčné skóre
1,436
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Zdraví, ten pohľad na dosku plošných spojov, odporúčam skontrolovať spájkovanie a vyčistiť dosku v mieste spájkovania, nakoľko je tam niekoľko problémov - studené spoje a skraty (asi)
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
84
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Najprv treba odstrániť, resp. uistiť sa že tam naozaj nie sú skraty, potom odletovať koncové tranzistory a premerať, či nie je napätie naprázdno na B-E koncových tranzistorov bez vstupného signálu. Ak áno, treba zistiť prečo. a samozrejme odstrániť čo tam nepatrí, napr ten rezistor zo spodnej strany nevyzerá "origoš" a na vrchnej strane vpravo tiež vidno nejaký zlepšovák ...
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,802
Reakčné skóre
1,436
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Na doske so ti označil možné problémy
 

Prílohy

Peter810

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
5 Jan 2024
Príspevkov
9
Reakčné skóre
4
Bodov
1
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Skraty tam niesú aje ked to tak možno vyzerá lebo je to napajkované ako je lebo sa tam tým spalením odtrhli cesty ide o to že ak tam niesu na tej jednej (nefunkčnej časty tie 2tranzistory tak doska je v poho akonahle ich tam osadim už to ide do skratu a dymí sa. Už som menil rezistory vykonove tranzistory aj 5501 tran. a stale to ide do skratu ked tam tranzistory sú aj kedn tam nie je zaťaž na výstupe,pokiaľ tranzistory vyberiem von a tak z dosky sa nedymí pokiaľ nepripojim reproduktor na vystup hned ako pripojím začne sa dymiť aj bez tranzistorov
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
84
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Potom je jasné, že na bázu niektorého z koncových tranzistorov prichádza jednosmerné napätie. Treba premerať rezistory, malé tranzistory. diódy a kondenzátory, hlavne elektrolytické, aj tie najmenšie. A keď to zhorelo, a odišiel koncový tranzistor do skratu, mohla niekde prehorieť cesta od bázy ale odísť rezistor a preto sa tranzistor otvára ... po odletovaní koncových tranzistorov je aké napätie na B-E ?
 

Peter810

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
5 Jan 2024
Príspevkov
9
Reakčné skóre
4
Bodov
1
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Male tranzistory su dobré všetky už som ich mal vonku a meral a tak isto aj všetky elektrolyty su ok,zajtra to preskumam podrobnejšie pomeriam to napetie atd.. rad by som to opravil
 

Peter810

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
5 Jan 2024
Príspevkov
9
Reakčné skóre
4
Bodov
1
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Potom je jasné, že na bázu niektorého z koncových tranzistorov prichádza jednosmerné napätie. Treba premerať rezistory, malé tranzistory. diódy a kondenzátory, hlavne elektrolytické, aj tie najmenšie. A keď to zhorelo, a odišiel koncový tranzistor do skratu, mohla niekde prehorieť cesta od bázy ale odísť rezistor a preto sa tranzistor otvára ... po odletovaní koncových tranzistorov je aké napätie na B-E ?
Tak teraz som to zmeral a na jeden z tranzistorov medzi B-E ide 65V jednosmerných.
 

Peter810

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
5 Jan 2024
Príspevkov
9
Reakčné skóre
4
Bodov
1
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Tak neviem ako pokračovať ďalej všetko vyzera na doske OK ale dostáva sa tam 65V medi bázu a emitor tak neviem v čom je chyba
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
84
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Jediná možnosť je merať odkiaľ sa tam napätie dostáva. Raz som kdesi čítal "Měřit znamená vědět". Začínam mať chuť pozrieť sa na to sám ...
 

Peter810

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
5 Jan 2024
Príspevkov
9
Reakčné skóre
4
Bodov
1
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Jediná možnosť je merať odkiaľ sa tam napätie dostáva. Raz som kdesi čítal "Měřit znamená vědět". Začínam mať chuť pozrieť sa na to sám ...
Problém je v tom že skoro všetko je premerané a je to ok a pohľadom na súčiastku taktiež nevyzerá aby bolo niečo spalené
 

Peter810

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
5 Jan 2024
Príspevkov
9
Reakčné skóre
4
Bodov
1
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
84
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Ja tu nerobím kšefty, maximálne poštovné ...
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
84
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Chcel som na to mrknúť cez víkend, ale nevydržal som. Bola vadná dióda 1N4148, horšie boli tie pretrhané spoje. Mám to pripravené na poskladanie, len ešte preverím koncové tranzistory.
 

Peter810

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
5 Jan 2024
Príspevkov
9
Reakčné skóre
4
Bodov
1
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Chcel som na to mrknúť cez víkend, ale nevydržal som. Bola vadná dióda 1N4148, horšie boli tie pretrhané spoje. Mám to pripravené na poskladanie, len ešte preverím koncové tranzistory.
Ďaukejm krásne,čiže ktorá dióda usmerňovacia? ta hneď na vstupe od trafa?
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
84
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Nie, malá sklenená.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
84
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Takto to prišlo
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Po odletovaní koncových tranzistorov
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Vyčistené, vidno chýbajúce spoje
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Doplnené spoje, opravená maska. Kde bolo veľké poškodenie som musel urobiť prekovenie. Všetky súčiastky som preletoval.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Finito
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Vadná bola iba jedna dióda 1N4148. Boli ale nesprávne 2 rezistory. Na doske je nápis 0R25, čiže 1/4 ohmu. V jednom kanáli to tak bolo, v tom nefunkčnom boli ale použité 0R91. V zásade by to fungovalo, ale pri vyšších výkonoch už by sa odpor prejavoval poklesom výkonu na tomto kanáli. nemám originál schému, prekreslil som ju, v nej bola vadná dióda na pozícii D5. Bežne diódy odchádzajú tak, že majú skrat alebo zvod. Táto bola prerušená. Jeden z dvojice 220 ohm rezistorov pri koncových tranzistoroch bol zložený z dvoch (100+120) a druhý bol na opačnej strane dosky. Zároveň na pozícii jedného z nich bola pretrhnutá cesta. Zosilovač funguje ako má, bežal v režime rádio 2 hodiny. prekreslenú schému dám do zdrojov, možno sa niekomu zíde.
 
Naposledy upravené:

Peter810

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
5 Jan 2024
Príspevkov
9
Reakčné skóre
4
Bodov
1
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Tak klobúk dole pred Vami, tomu ja hovorím profi práca ako dať si námahu prekresliť tu schému tak to teda...Chcem sa tak na margo spýtať máte vyštudovanú elektrotechniku alebo samouk?
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
84
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
No vyštudovaný mám odbor 33-55-2 (stolár) 🙃 , elektroniku som mal ako koníčka od detstva.
Ale už som čo to opravil ... asi 10 rokov som robil opravára spotrebnej elektroniky (hlavne TV) a posledných skoro 20 robím programátora. Trochu som šľapol vedľa, no ... A tu schému ? To sa dá, keď myšou pretiahnem tranzistor na iné miesto, popresúvam súčiastky ... pred 30 rokmi sme to robili ceruzou na baliacom papieri, gumovali a prekresľovali ... to bola prácička ...
 
Naposledy upravené:

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
84
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Zosilovaču sa u mňa páčilo, tak sa ešte vrátil, tentoraz s druhým kanálom...
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Na doske chýbajú rezistory koncových tranzistorov, predpokladám, že odišiel tranzistor a rezistory zhoreli. Mne to prišlo už s novými tranzistormi, ale na napájaní bol skrat.

Hádanka : Čo chýba na obrázku, okrem dvoch rezistorov ?
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Už opäť funguje ako má ...
 
ElektroLab.eu
Top