Pomoc se stavebnicí digitálních led hodin

sprocha

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Dec 2021
Príspevkov
301
Reakčné skóre
71
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania

sprocha

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Dec 2021
Príspevkov
301
Reakčné skóre
71
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
No, to neviem zistit :unsure:
Mozno je len U2 zla, ale moc sa mi to nevidi. Skor by som hladal chybu v PCB alebo pajkovani. Uz viac krat som sa stretol s tym, ze praskli via (prechody) na PCB. Skraty alebo studene spoje su tiez bezne. Nie je bezne, ze je chip od vyroby zly. Ale moze odist statikou.

Malo by sa to takto spravat:
1kOhm mezdi +5V a U2.2
V(U2.2) = +3 .. +5V
V(U2.3) = 0V .. 0.8V

1kOhm mezdi GND a U2.2
V(U2.2) = 0.0 .. 0.4V
V(U2.3) = 2V .. 5V

Ale nie je to tak. Takze bud je dakde chyba alebo je chyba v merani.
Niekedy sa hodi merania ktore davaju 0V skusit aj oproti +5V aby si videl, ci to mas pripojene.
jdu to znovu přeměřit, třeba je chyba mezi židlí a klávesnicí
 

sprocha

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Dec 2021
Príspevkov
301
Reakčné skóre
71
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
1kOhm mezi +5V a U2.2
V(U2.2) = 46mV
V(U2.3) = 3,3V

1kOhm mezi GND a U2.2
V(U2.2) = 7,8mV
V(U2.3) = 130mV
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
369
Reakčné skóre
478
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
No vysledky su ine ako v predchadzajucom merani. Sam vidis. Normalne mi to pripomina moju situaciu ktoru som mal pred casom. Volaco som meral a dakedy som meral ocakavane vysledky a dakedy upne somariny. Najprv som si myslel, ze uz mam vylamane snury na meraku, tak som si dal kupit nove. Ale nepomohlo to. No a nakoniec som prisiel k tomu, ze mi blbne samotny merak. Obcas meral spravne a obcas hluposti. Inak som bol s nim dlhe roky spokojny, ale proste bol cas aby sa presunul do kosa.
Odporucam Ti vzdy pred meranim a pripadne aj pocas neho si kontrolovat voci dacomu znamemu - povedzme tych +5V. A celkom dobre je robit si kontrolu. Povedzme namerias bod X voci zemi 0V, tak potom by si mal namerat X voci +5V prave 5V. Takto si zakazdym overis, ze mas dobre zobodnute snury, ze nemerias na zoxidovanej ploske bez kontaktu. Lebo 0V je aj ked meraku odpojis snury. :) Na taketo merania je celkom fajn logicka sonda, co si drzi na hrote makkych 1/2 Vcc a tym padom aj Lo aj Hi merias na istotu.

Skusal si prepipat ten plosak - kazdu cesticku pin chipu U2 voci inym pinom na U1 a napajani (cize aj GND, aj +5V)? Lebo teraz uz fakt neviem. 🙃
 

sprocha

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Dec 2021
Príspevkov
301
Reakčné skóre
71
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Měřil jsem novým multimetrem, chyba na mé straně, ale +5V jsem si kontroloval.

Poprosím o upřesnění proměření U1 vůči U2 a celé U1 proti zemi a +5V?
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
369
Reakčné skóre
478
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
1) skontrolovat PCB cesticky s ktorymi si nie si isty, ze su 100% ok (chytat vyvody, nie cin na PCB)
2) ked robis akekolvek meranie, tak ak namerias 0V (povedzme cokolvek mensie ako 0.1V) tak skusis zmerat ten isty bod aj voci +5V ako kontrolu (a musis tych 5V aj namerat). Obvykle to robim tak, ze cierny hrot mam na GND a presuniem ho na +5V, takze musim namerat -5V.

Ono by to malo byt tak, ze ten U2.2 by mal byt vstup a mal by mat vysoku impedanciu. Cize ak tam budes tlacit cez 1k odpor GND mal by klesnut a ak tlacis +5V mal by stupnut. Moze byt, ze z nejakeho dovodu naprazdno tam bude daco medzi 0V a 5V. Ale mal by byt vyrazny rozdiel medzi pripojenim pull-up a pull-down rezistora. Tebe to stale ukazuje prakticky 0V. Takze treba najst dovod preco je to tak. Bud je to skrat alebo prerusenie a to sa da opravit. Este to moze byt vadny chip. Ak si budes isty, ze si vsetky skraty ci prerusenia vylucil, tak je cas na vymenu U2. U2 ma 8 noziciek, tak to nie je az tak vela prace to este raz vsetko prekontrolovat. Lebo kym Ti dojde zasielka s novym chipom mas casu dost. A ked uz budes objednavat U2, tak pre istotu aj novy krystal - ved to nestoji vela.
 

sprocha

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Dec 2021
Príspevkov
301
Reakčné skóre
71
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
U2 jsem zatím nový nesehnal
krystal mám nový, ale výsledek stejný, žádná frekvence,
U2.2 2,35V GND a 2,42V +5V
U2.3 360mV GND a 4,52V +5V
U2.5,6,7 20mV GND a 4,82V +5V
U1.5,6,7 20mV GND a 4,82V +5V
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
369
Reakčné skóre
478
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
U2.2 2,35V GND a 2,42V +5V
U2.3 360mV GND a 4,52V +5V
to vyzera tak, ze U2.2 je v Hi a vystup je logicky v Lo. Ak ho tym 1k stiahnes ku GND mal by U2.3 vybehnut na 3 az 5V. Mas tam take meranie, aj ked pises, ze si mal pripojene 1k ku +5V.

1kOhm mezi +5V a U2.2
V(U2.2) = 46mV
V(U2.3) = 3,3V
Pin U2.5 v datasheete oznaceny ako CE (chip enable) ale na scheme je to reset. Divne, ale dobre. Mal by byt standardne v Hi ale tazko povedat, preco je dole. Na funkciu oscilatora by to nemalo mat vplyv.
 

sprocha

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Dec 2021
Príspevkov
301
Reakčné skóre
71
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Jak z toho tedy ven?
 

sprocha

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Dec 2021
Príspevkov
301
Reakčné skóre
71
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
OK, koupím, jak to pak s tím odzkouším?
 

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Pájet umíš jak je vidět, tak propojit 5 vodičů tenkým lankem zvládneš. Může být klidně chyba na DPS někde jak je prokov nebo vadný samotný IO. Ten jsem někde viděl za 7Kč, ale ne smd. Rozložení pinů je shodné, určitě by tam šel použít pokud je teda vadný....
 

Prílohy

sprocha

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Dec 2021
Príspevkov
301
Reakčné skóre
71
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Už rozumím, děkuji, jdu to objednat.
 

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Poptej - objednej jestli mají i samotný IO, viděl jsem ho tuším v Hadexu a ten modul RTC tam měli taky. Posílám i datasheet v CZ. Může se ti hodit.
 

Prílohy

sprocha

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Dec 2021
Príspevkov
301
Reakčné skóre
71
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
V Hadexu je za 6Kč plus zásilkovna, tady jsem našel v místě bydliště.
V pondělí se pro něj stavím a prohodím za původní
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
369
Reakčné skóre
478
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
No ved jasne, ked vsetky merania na chipe zlyhavaju tak je vadny chip. To som uz pisal. Takze ho treba vymenit. A napisal som aj ze mas si hned aj krystal k tomu chipu pridat.
Ale stale plati ze necitas poriadne. 🤔
 

sprocha

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Dec 2021
Príspevkov
301
Reakčné skóre
71
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania

sprocha

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Dec 2021
Príspevkov
301
Reakčné skóre
71
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
RTC modul jsem koupil, připájel jej kablíky místo U2 na desku, vynechán pin 2,3,8, minutovka se posunuje, za mě velký úspěch, děkuji.
DS1302 můžu tedy z modulu vyndat a přepájet na desku? 1302S neměli na prodejně.

Zajímavý je, že sekundovka blikne 65x na přeskočení minuty, ale minuta trvá minutu, tohle neodladili....
 
ElektroLab.eu
Top