• UPOZORNENIE ! Nachádzate sa v časti fóra, kde je vyžadovaná určitá kvalifikácia, a odbornosť. V žiadnom prípade sa preto nesnažte poskytovať rady a riešenia dopytujúcim pri ktorých si nieste istý ich správnosťou v súlade s platnými nariadeniami a normami. Majte na pamäti najmä bezpečnosť a odbornosť a vystríhajte sa nabádaniu k manipulácii s nebezpečným napätím neznalou, alebo nepoučenou osobou ! Stránky fóra a ich vedenie nepreberajú žiadnu zodpovednosť za škody vzniknuté zverejnenými chybnými a nebezpečnými zapojeniami a za prípadnú ujmu na zdraví, spôsobenú úrazom elektrickým prúdom alebo spôsobenú neodbornou manipuláciou s elektrickými zariadeniami.

Pračka so sušičkou aeg l7wbg47w

robertpavlik

Člen
Registrovaný člen
Člen od
2 Jan 2020
Príspevkov
153
Reakčné skóre
249
Bodov
33
Umiestnenie
Okres Nové Mesto nad Váhom
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Dobrý deň.
Pred asi dvoma až troma mesiacmi sa na 4 roky starej pračke začal prejavovať takýto problém:
  • pračka po naplnení prádlom a po zapnutí začne vážiť hmotnosť a nastaví dĺžku programu (napríklad 2hod. a 50min.)
  • začne prať
  • asi po 20 minútach pračka vypne
  • dvierka sa nedajú otvoriť
  • po znovazapnutí pračka pokračuje v programe
  • po čase sa znova vypne
  • znova treba zapnúť (opakuje sa asi 3-4 krát), kým sa program celý ukončí
  • servisný technik navrhol výmenu elektroniky (2 dosky cca 360 €, cena pračky 550 €)
  • pri testovaní naprázdno (bez prádla), program vždy prejde celý do konca bez problémov
  • elektroniku som mal vonku, pozeral som pod mikroskopom, nenašiel som nič
  • pre istotu som prespájkoval to, čo sa mi zdalo studené
  • nepomohlo nič, chová sa to stále rovnako - bez prádla funguje, s prádlom sa vypína
Ak by ste mi niekto dokázal poradiť, budem rád, poprípade by mi pomohol aj servisný manuál so schémou. Je mi ľúto vyhodiť 360 € za elektroniku (čo ak je to nejaký senzor?), keď pračka stojí 550 € a je 4 roky stará.
Vopred ďakujem za konštruktívne podnety.
 

rakato11

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
194
Reakčné skóre
257
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
V pračkách se nevyznám ale pročítávám na fórech různé příspěvky, poruchy bílé techniky. Při pročtení Tvých příznaků mě také napadnul chybný senzor možná právě co se týče toho vážení prádla na začátku praní.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,802
Reakčné skóre
1,436
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
A pozeral si aj senzory / spínače na kabeláži? Myslím tie, ktoré sú v priestore práčky. Nenastalo nejaké zatečenie?
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,802
Reakčné skóre
1,436
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
V poriadku, možno som sa nevyjadril presne. Mal som na mysli senzory / spínače.... nie sú na nich studené spoje / oxidácia?
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Také si myslím že bude problém v senzoru vážení jak už psal @rakato11 . Je to logické když bez prádla vše funguje. Dále jak psal @Elektro Lab senzor váhy nemusí být vadný ale jen jeho připojení bude nedokonalé - zoxidované anebo volné kontakty.
 

robertpavlik

Člen
Registrovaný člen
Člen od
2 Jan 2020
Príspevkov
153
Reakčné skóre
249
Bodov
33
Umiestnenie
Okres Nové Mesto nad Váhom
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
A práve preto by mi pomohol servisný manuál. Nie som servisák bielej techniky. Vôbec netuším kde mám ten senzor hľadať.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
A práve preto by mi pomohol servisný manuál. Nie som servisák bielej techniky. Vôbec netuším kde mám ten senzor hľadať.
Jak jsem teď hledal na netu, tak ten senzor (tenzometr) bude buď na bubnu na uložení-hřídeli anebo úplně na spodku na některé z nožiček. Buď se hmotnost sejme ze zatížení bubnu nebo z celkové váhy pračky u podlahy.
Dodatek: Upraveno: Ještě jsem našel možnost, že je senzor váhy umístěn na dně zvenku na plášti vany bubnu. Hlídá pokles bubnu a i vibrace. Něco k tématu zde:
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
84
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Na práčkach veľmi často nastáva banálna chyba - upchatie hadičky k hladinovému spínaču. Na vrchu práčky je membránový snímač tlaku, ktorý pomocou hadičky zavedenej na dno bubna práčky sníma hladinu vody. často sa stáva, že z pracieho prášku, gelu alebo kapsúl vznikne niečo ako mydlo a to upchá tú hadičku. Vtedy práčka pri vypúšťaní alebo napúšťaní vody nezaznamená zmenu hladiny tak ako má a vyhodnotí to ako chybu a "ostane stáť". Môže sa to prejaviť pri predpraní, hlavnom praní ale najčastejšie pri žmýkaní. Pri vypúšťaní vody ostane v hadičke trocha vody a páčka do zaznamená ako prítomnosť vody v bubne a neprejde na ďalší krok. Keď je práčka v kľude, tlak sa vyrovná, ale ona už má zaznamenaný problém a ďalej sa nepohne. Preto po vypnutí a zapnutí pokračuje, lebo sa už tlak vyrovnal. Netvrdím, že je to určite tento problém, ale určite by som skúsil vytiahnuť hadičku na strane snímača a skúsil ju prefúknuť a prepláchnuť teplou vodou. hadička je niekedy len voľne "zapustená" do bubna, ale niekedy je na spodku bubna rúrka na jej pripevnenie. Vyčistiť treba celé. To že sa nedá pračka otvoriť, naznačuje že predpokladá vodu v bubne. pred pár rokmi som mal práčku, ktorá prala týždeň-dva bez problému, potom jej "hrabalo" pár dní a potom zase fungovala. V kanáliku hadičky som našiel dcérin piercing, ale to bol asi jediný prípad na svete :-D. Manželka stratila nervy a kúpila novú, po oprave sme nainštalovali naspäť starú a doteraz funguje. Nová stojí v kúte ako rezerva.
 
Naposledy upravené:

robertpavlik

Člen
Registrovaný člen
Člen od
2 Jan 2020
Príspevkov
153
Reakčné skóre
249
Bodov
33
Umiestnenie
Okres Nové Mesto nad Váhom
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Tak som podľa @Vlado159 našiel tú hadičku a vyzerá to tak, že tam bol problém. Odpojil som ju od snímača tlaku, ten som skontroloval a bol čistý a reagoval na jemné zmeny tlaku. Potom som chcel ústami prefúknuť hadičku a bolo cítiť značný odpor. Prefúkol som to stlačeným vzduchom v spreji, prepláchol vodou a znova stlačeným vzduchom. Potom už nebolo cítiť žiadny odpor pri fukaní ústami. Zajtra manželka otestuje, myslím že by to malo fungovať. Vďaka za radu. Po teste dám info.
 

MilanBA

Nový člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
18 Máj 2021
Príspevkov
14
Reakčné skóre
12
Bodov
3
často sa stáva, že z pracieho prášku, gelu alebo kapsúl vznikne niečo ako mydlo a to upchá tú hadičku.
Dá sa tento problém odstrániť, resp. mu predchádzať občasným zbehnutím programu typu "Drum Clean" (napr. na práčkach značky Bosch), čo je v konečnom dôsledku prací program na 90°C? Prípadne aj s priliatím nejakej "chémie", napr. octu a pod.
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
84
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Ja som taký program na práčke nevidel, možno je iba na niektorých nových. Na starej práčke sa to dá, ale pri 90°C trpí semering, to radšej raz za dva-tri roky absolvujem prefuk :-D
 
ElektroLab.eu
Top