Pulsní argonová svářečka

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Můj kamarád z ČVUT Praha mi poslal tip na jeden stroj a fotku vnitřku (vloženo sem do příspěvku). Jde o pulsní jiskrovou svářečku v ochranné atmosféře Argonu. Svářečka pracuje na principu výboje z elektrolitického kondenzátoru, kdy do svařované části vloží dostatečné množství energie a tím dojde k dokonalému slití svařovaných částí. Přemýšlím o nákupu. Kamarád jí už vlastní a rozhodl se provést úpravy. Jedná se především o výměnu původní kondenzátorové baterie (14 kusů 63V/10mF) za kapacitu alespoň 2x1F/25V a nabíjet kondenzátorovou baterii na napětí max. 24V, aby byl svařovací impuls vydatnější, dále bude nutné přepracovat výkonovou spínací část, použít výkonnější tranzistory a navrhnout nový řídící obvod, možná dojde i na výměnu transformátoru.
Stroj je k prodeji zde: Tento stroj by mohl nahradit bodovou svářečku, určitě by se uplatnil v mém projektu při svařování drobných součástí a po úpravě by stroj byl schopen svařovat i větší díly.
Všimli jste si už někdy toho, že Číňan ve svých výrobcích s oblibou obrušuje typové údaje u některých součástek? V tomto stroji jsou obroušené štítky u mikroprocesoru a dalších švábů v řídící elektronice. Stejný postup použil Číňan i v mém indukčním ohřevu a ve VN napájecích modulech. Je to ironie, Číňan rád kopíruje, ale sám kopírován být nechce. Máte někdo s tímto Čínským folklórem také zkušenosti? Dnes jsem Číňana na Aliexpressu trochu potrápil a položil mu dotaz, zda když si stroj objednám, jestli mi přijde stroj bez obroušených typových štítků na IO, odpvěděl že tam nic obroušeného není, poslal jsem mu tedy fotku vnitřku že to není pravda a už neodpověděl. Naštěstí řídící elektronika není problém, stroj je nutné dodělat a hlavní je, že nákupem člověk získá kompletní sestavu, kterou si přepracuje podle sebe.
 

Prílohy

Naposledy upravené:

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,367
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Všimli jste si už někdy toho, že Číňan ve svých výrobcích s oblibou obrušuje typové údaje u některých součástek?
Bžná prax, len neviem k čomu to je, pokiaľ sa napríklad jedná o mcu, tak to by som pochopil, ale i tak to podľa mňa nemá význam, pokiaľ sa kód procesora nedá bežne "vyčítať" z mcu.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Je to tak. Nechápu ale když Číňan obrušuje, proč neobrousí všechno, například na výkonových obvodech nic obroušeno není, v mém indukčním ohřevu je také obroušeno pouze v řídící části, zbytek je netknutý. Kdo tomu ale rozumí, tomu to nevadí a jen se zasměje, je to od nich ale trapné, s tím jsem se nesetkal u žádných výrobců, toto praktikují pouze v Číně.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,367
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
čudná "ochrana duševného vlastníctva"... ale poväčšine nie ich vlastníctva
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Minule sa mi aj podarilo odpáliť IGBT tranzistory na polomoste VN zdroja kúpeného z Číny... pravdaže tranzistory úplne zbrúsené. Dal som tam prvé náhodné od oka IGBT, čo som mal doma.. funguje znova parádne, tak ako predtým heh
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,367
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Pôvodné už asi mali čo to nabehané...
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Ale nie :) .. ten VN zdroj mal vypísané papierovo rôzne ochrany, prúdová ochrana, proti skratu a neviem aká ochrana... vraj nastaviteľná f v určitom rozsahu. Ten VN zdroj mi dovolilo nastaviť aj na prinízku f, kde sa ferit VN trafa začal presycovať a prúd rýchlo narastal nahor, a prúdová ochrana, ktorá tam vraj je, vôbec nereagovala... ešte nikdy. Ani ta proti skratová ochrana nejaká.. tiež som si nevšimol, aby tam nejaká bola. Takže IGBT v momente odstrelilo. Ale VN zdroj už znova funguje a upravil som riadenie frekvencie, aby sa to nedalo nastaviť na prinízku a už to je OK s novými, teraz už predtým používanými a vyberanými IGBT...
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
610
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
chlapi , video je aj na youtube ako sa stým zvára . je to na tenké plechy a je to super .
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
610
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
na tenké plechy a hlavne na elektro chasi by sa zišla doma aj laserová zváračka . neviem cenu , nedopátral som sa .
Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať
 

Elektron

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
25 Nov 2020
Príspevkov
20
Reakčné skóre
25
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Přesně tohle mám doma ale ještě jsem se nedíval dovnitř, schválně se mrknu jestli taky budu mít obroušené součástky.
 
E-shop ElektroLab.eu
Top