Moja konštrukcia Regulovateľný zdroj 2 x 30v/3a

vav

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
10 Feb 2021
Príspevkov
17
Reakčné skóre
79
Bodov
18
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
No nekúp to, keď je to také lacné. :D Neodolal som ponuke z čínskeho Ali a objednal dva kusy známej stavebnice. K tomu päťmiestne pindikátory /to p tam nie je omyl/. Prišlo to rýchlo, montáž súčiastok intuitívna, podľa potlače. Prvé skúšobné zapojenie a "nič". Ani jeden nepracoval. Na príčine boli TL081, išli do koša. Nahradil som ich tesláckym retrom, ale dobrým, MAC155. A, na zdrojoch prestali svietiť kontrolky nadprúdu a regulácia napätia pracovala do výrobcom spomínaných 30V. Do čoho to ale dať. Spomenul som si na nepoužívaný školský zdroj BK125 a o jeho osude bolo rozhodnuté, ako o darcovi nie orgánov, ale skrinky. Všetko sa tam pekne vtesnalo, bolo treba upraviť subpanel a vyrobiť hlavný panel. A navariť držiak pre trafo. Výkonové tranzistory sú použité osvedčené KD503, výber s väčším zosilnením, nech sa budič netrápi. Usmerňovacie diódy som vymenil za shotky, menší úbytok v priepustnom smere, menej tepla. No a prečo pindikátory? Pri testovaní som zistil, že s tým zobrazovacím počtom miest za desatinnou čiarkou som na seba uplietol bič. Bolo totiž vidieť, ako je výstupné napätie závislé na teplote. No ale naozaj poriadne. A s tým som sa nezmieril. To kolísanie spôsoboval hlavne IO zdroj referenčného napätia, so zenerovou diódou 5V1 v spätnej väzbe. Tak vypomohli ako inak staré zásoby a MAC155 so zenerkou, nahradil MAC01, v doporučenom zapojení. Teplotné kolísanie spôsobuje tiež dióda, zapojená medzi výstupom prúdoveho obmedzovača a vstupom regulátora napätia. Nahradil som ju tranzistorom, prechod B-C. Pri testovaní prúdového obmedzenia, minimum, bolo pri skratovaní výstupu vidno, že tento pracuje s časovým oneskorením. A prúd špičkovo niekoľkonásobne prevýšil nastavené obmedzenie. Dalo sa to pekne odsledovať na oscilokope, keď bolo miesto napätia z rezistora 0,47 ohm, privedený pravoúhly signál z generátora. Po zmenšení spätnoväzobnej kapacity 330piko., tento jav zmizol. Zmenšil som aj elyt 10mikro na výstupe zdroja, na 0,47mikro. Teraz už pri skratovaní nie sú žiadne prskance, pozorovateľné pri impulzných zdrojoch. Zenerka pre napätie -5V, bola nahradená 7905-kou. Operáky pre referenčné napätie a prúdové obmedzenie sú napájané z 7924. Ventilátory na chladičoch sú do teploty 75°C nečinné, spustí ich zopnutie termokontaktov uchytených na chladičoch, ktoré sú zapojené do blokovacieho vstupu "e" step-downu HW613/tiež Ali/. No a pár foto na záver. A.......Do si hraje nezlobí. :) Ahoj.
 

Prílohy

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Opäť pekná konštrukcia (y)
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
186
Reakčné skóre
213
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Cool, vidiet ze vies co robis.
Ja by som na tvojom mieste ziadal Cinana o refund, nech si odvykne posielat fejky :)
 

vav

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
10 Feb 2021
Príspevkov
17
Reakčné skóre
79
Bodov
18
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Cool, vidiet ze vies co robis.
Ja by som na tvojom mieste ziadal Cinana o refund, nech si odvykne posielat fejky :)
Dával som to dokopy až po dobe, v ktorej som mohol reklamovať. Ale za tých pár € sa to i tak vyplatilo. :)
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Inak, rád by som uverejnil niektorú s tvojich konštrukcií aj u nás v blogu : - sekcia Zaujímavé zapojenia (alebo iná podľa zamerania) - čo ty na to? Ak máš záujem, pošli mi súkromnú správu. Ďakujem
 
  • Súhlasím
Reakcie - hodnotenie obsahu: olu

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
168
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
zdar, bastlím si podobný zdroj z tej istej ťamanskej stavebnice a napadla mi kacírska myšlienka zapojiť výstupy do série a získať tak rozsah až 60v. Radšej sa ale pred tým než začnem vypúšťať dymové signály opýtam skúsenejších či sa na podobné nápady nevykašlať.
 

vav

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
10 Feb 2021
Príspevkov
17
Reakčné skóre
79
Bodov
18
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Áno, sériové zapojenie týchto zdrojov pracuje bez problémov. Používam v prípade potreby i v séri s impulznými 2 x 40V/11A. 1A diódu (1N4007), zapojenú antiparalelne k výstupným svorkám zdroja, nahraď 3A. Napr. 1N540x (x = 1 až 8)
 
Naposledy upravené:
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: RadoKe
E-shop ElektroLab.eu
Top