Termokamera hikmicro eco-v

epl

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
26 Dec 2022
Príspevkov
4
Reakčné skóre
3
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Zdravím, chtěl bych se zeptat zda by mi stačil model termokamery Hikmicro ECO-V, měl bych to jen čistě na kontrolu součastek na pl. spoji. Viděl jsem skvělou recenzi pana Bekra na termokameru Hikmicro B20, ale to je už pro mě docela velký peníz. U Hikmicro ECO-V je nižší rozlišení, ale má i kromě termo kamery i klasickou kameru.
Děkuji za odpověď.
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: rajčak

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
@epl Na to je těžká odpověď. Na Vaší otázku odpovím za sebe takto: každému stačí k práci to, co mu vyhovuje. Každému vyhovuje něco jiného. Musíte si napsat na papír, co od kamery očekáváte, potom si napište na papír co konkrétní kamera nabízí, potom si vyberete model, který plní Vaše očekávání. Nikdo z nás neví, co konkrétně od termokamery očekáváte a tak Vám nikdo pochopitelně neřekne, zda Vám konkrétní model bude stačit, tohle si musíte rozhodnout sám.
 

epl

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
26 Dec 2022
Príspevkov
4
Reakčné skóre
3
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Jde mi jen o hlavně identifikaci vadných součastek na plošném spoji, třeba u NB (vadné kondenzátory, mosfety atd.). Žádné revize pojistkových skříní apod., jen čistě amaterské použití. Taky mám bohužel omezený rozpočet (do cca 8000,-kč). Vůbec se v těchto kamerách nevyznám, jen co jsem našel na netu. Zhruba jsem vybral adepty: Hikmicro Eco-V, Hikmicro Mini2, Hikmicro Mini2Plus. Jestli má někdo nějaké zkušenosti.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Jde mi jen o hlavně identifikaci vadných součastek na plošném spoji, třeba u NB (vadné kondenzátory, mosfety atd.). Žádné revize pojistkových skříní apod., jen čistě amaterské použití. Taky mám bohužel omezený rozpočet (do cca 8000,-kč). Vůbec se v těchto kamerách nevyznám, jen co jsem našel na netu. Zhruba jsem vybral adepty: Hikmicro Eco-V, Hikmicro Mini2, Hikmicro Mini2Plus. Jestli má někdo nějaké zkušenosti.
Tak to jsem ještě nikdy neslyšel, že by někdo někdy identifikoval vadné součástky termokamerou, to by byl teda pokrok. Nedokážu si tohle vůbec představit. Celé mi to připadá jako sranda, srandu mám rád, ale všeho s mírou, první duben už dávno byl.
 

epl

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
26 Dec 2022
Príspevkov
4
Reakčné skóre
3
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Tak to jsem ještě nikdy neslyšel, že by někdo někdy identifikoval vadné součástky termokamerou, to by byl teda pokrok. Nedokážu si tohle vůbec představit. Celé mi to připadá jako sranda, srandu mám rád, ale všeho s mírou, první duben už dávno byl.
Sice vaše poznámka nesouvisí s mým dotazem, ale budiž. Se vší úctou, nevím zda se v tom vyznáte či ne, takže to asi bude pro vás velké překvapení a obrovský pokrok, ale opravdu se pomocí termokamery dá velice rychle identifikovat vadná součástka, viz např. video od NorthridgeFix:
Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať
Videí je samozřejmě mnoho, ale zrovna pán z NorthridgeFix není žádný amatér. Snad to rozšíří váš obzor a zjistite, že to není sranda vázaná na 1.dubna.
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
85
Reakčné skóre
153
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Veľmi podobnú termokameru používam na detekciu skratov/zvodov na doskách notebookov už niekoľko rokov a to ešte s rozlíšením IR 60x60 pixelov (typ HT-02 ). Detekuje bez problému keramický kondenzátor so zvodom v púzdre 0603 zahriaty o 1-2°C oproti doske. Doslova svieti bod na doske. Z malej blízkosti je kombinácia IR s kamerou nepoužiteľná, pretože sú 1,5cm pod sebou, a tak je obraz voči termu z blízka posunutý. Používam v režime "IR only" a presnú lokáciu určím tak, že studenou pinzetou prechádzam tesne nad doskou a jej koniec umiestnim na "svietiaci pod". Určite postačuje.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
@epl Teď už to chápu, druhé doplnění bylo špatně podané a já ho špatně pochopil.
Jde mi jen o hlavně identifikaci vadných součastek na plošném spoji, třeba u NB (vadné kondenzátory, mosfety atd.).

Tuto část jsem totiž pochopil tak, že chcete identifikovat vadné součástky na desce, která je rozdělaná a položená na stole a samozřejmě odpojená od napájení.

Se vší úctou, nevím zda se v tom vyznáte či ne, takže to asi bude pro vás velké překvapení a obrovský pokrok. ..... Tak s tímhle souhlasím, v tom se vůbec nevyznám, nikdy jsem se s tím nesetkal a rád to přiznám, tak se prosím nezlobte, pokrok nezastavíme a člověk se dozvídá postupně stále nové věci.
 
Naposledy upravené:

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
369
Reakčné skóre
478
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Ja osobne by som si napriklad vybral MINI2PLUS - to je kamera ku Android telefonu. Rozlisenie ma rovnake ako B20. Teplotny rozsah je mensi, ale to by mi na kontrolu na PCB doske stacilo. Pri teplotach nad 350°C bude vidno dym, takze podla mna aj ten rozsah je ok. To zaostrenie co ma oproti MINI2 je podla mna dobra vec. Na dosku sa pozera z blizka a ostry obraz je k sledovaniu termalnych prejavov chipov nevyhnutny. Normalny obraz a funkcia spajania obrazov z klasickej a termokmery je k nicomu. To funguje pre budovy, mozno aj pre rozvadzac by to bolo ok, ale na PCB doske budu tie obrazy tak velmi posunute, ze to len metie. Lepsie je pouzit keramicku pinzetu alebo daku nevodivu palicku - ta je na obraze tmava a tou si ukazem na suciastku ktora sa prehrieva a potom uz normalne mimo kameru vidim, ktora to je.

Uplne ina otazka je, ci je to treba :cool: Ak by som robil seriozne vyvoj (povedzme ze ako freelancer), tak si ju aj ja kupim... a dam si ju do nakladov. Prst rozhodne nie je tak dobry "detektor" a hlavne nema rad napatia nad 100V. Ale na amaterske bastlenie... no ja neviem. Ako hracka je to fajn, ale aj pomerne draha aby to potom lezalo nevyuzite v sufliku.
 

epl

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
26 Dec 2022
Príspevkov
4
Reakčné skóre
3
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
@epl Teď už to chápu, druhé doplnění bylo špatně podané a já ho špatně ......
Já se nezlobím, každý se furt učí, včetne mě. Měl malý dotaz-proč tohle vlákno bylo přesunuto ze sekce měřící přístroje do vybavení dílny, když termokamera je měřící přístroj?

@Rami6711 - O Hikmicro Mini2Plus hodně uvažuju, ale je to novinka, takže téměř nejsou žádné testy, parametry má skvělé. Dostává se mi dost NB a využití by u mě bylo. Uvažoval jsem i o s makročočkou, ale od toho mě odrazují ruzné problémy(nabijení, firmware atd.) Nechci kupovat něco nevyhovujícího, nejsou to zrovna levné měřící přístroje, takže jsem rád za všechny rady.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,804
Reakčné skóre
1,437
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Já se nezlobím, každý se furt učí, včetne mě. Měl malý dotaz-proč tohle vlákno bylo přesunuto ze sekce měřící přístroje do vybavení dílny, když termokamera je měřící přístroj?

Ram i6711- O Hikmicro Mini2Plus hodně uvažuju, ale je to novinka, takže téměř nejsou žádné testy, parametry má skvělé. Dostává se mi dost NB a využití by u mě bylo. Uvažoval jsem i o s makročočkou, ale od toho mě odrazují ruzné problémy(nabijení, firmware atd.) Nechci kupovat něco nevyhovujícího, nejsou to zrovna levné měřící přístroje, takže jsem rád za všechny rady.
Zdravím presunul som tému preto, že sa pýtate na parametre vhodnosť daného zariadenia pre potreby v ďalšej práci, pred jeho nákupom. Pôvodne bola téma umiestnená v sekcii, ktorá sa venuje servisu a opravám danej techniky. Teraz je umiestnená téma v nákupnej poradni, čo si myslím je správne umiestnenie.
Ďakujem za pochopenie.
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
85
Reakčné skóre
153
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
@Rami6711 ani náhodou 100V. Vadné súčiastky, tým sa myslí zvod alebo skrat, sa napájajú tak medzi 1- 5V. Hračka ? No jasne ... ja nemám boh vie aké skúsenosti, opravil som viac ako 1700 dosiek notebookov s úspešnosťou 95% od roku 2014 (predtým som nemal informačný systém), elektroniku opravujem od roku 1995. Ak Vás zaujíma zoznam konkrétnych typov . Mňa by zas zaujímalo, ako nájdete kondenzátor so zvodom na doske notebooku, kde ich je paralelne zapojených desiatky až stovky a fyzicky sú po celej doske. najporuchovešie sú 4u7 a 10uF a v 99% na hlavnej vetve 19V. Vtedy stačí pripojiť napájanie 1-2V medzi kostru a 19V vetvu, ale až za bočník (rezistor 0.005 - 0.1 ohm) ktorý sa nachádza za dvojicou prvých napájacích tranzistorov. kondenzátor na kamere svieti v priebehu sekúnd. pri pripojení napájania notebooku to chip napájania (spravidla BQ247xx) zistí v zlomku sekundy a napájanie okamžite odpojí, tým ste s akoukoľvek detekciou alebo meraním skončili ...
 
Naposledy upravené:

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
369
Reakčné skóre
478
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
@Vlado159 no veď ano. Veď ja nevravím že to nekupovať. Ja som to využil aj na menších doskách kde sme mali len okolo 100 súčiastok 5V max a pomohlo to náramne. Ale merali sme aj zdroj na 1kVdc.
Tých 1700 opráv to určite dávno zaplatilo aj keď voľakedy stála lacná termokamera cez 2000eur. Ide len o to sa zamyslieť nad účelom a využitím... teda ak sa tu bavíme o tom, že sa jedná aj o peniaze.
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
85
Reakčné skóre
153
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
No, či to zaplatilo... skôr áno, ale ja opravy robím skôr pre radosť, moje povolanie s tým nemá veľa spoločného a nechávam si zaplatiť tak súčiastky a 5-10 eur navyše (elektrina, cín, pasty atď). Tu sa ale užívateľ dotazoval na použiteľnosť, a nepodmieňoval to návratnosťou. Nie každý to robí pre kšeft a keď som dobre postrehol tak tento web je skôr pre nadšencov ako podnikateľov, preto som sa aj registroval. Ja sám som mnohokrát opravil vec, ktorej cena bola nižšia než oprava, ale to je podstata radosti z úspešnej opravy. Úplne bežne opravujem susedom led žiarovky, ktorých cena je cca 3€ a zabijem tým pol hodinu, nevezmem za to nič ale ten pocit, že som pomohol mi za to stojí a keď mi nejaké vybavenie pomôže tak pokiaľ ma to nezruinuje, investujem.
 
ElektroLab.eu
Top