Tesla pr21 na 27mhz

Wolfsk

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Sep 2020
Príspevkov
25
Reakčné skóre
25
Bodov
18
Umiestnenie
Bratislava
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Ahojte, dostal som sa ku trom vysielačkám Tesla PR21 a chcel by som ich prerobiť na nejakú frekvenciu na ktorej by som ich mohol používať.
Teraz fungujú na 45MHz.
Ku schéme som sa dostal na inom fóre. Ale servisný návod sa mi stiahnuť nepodarilo.
Nevedel by mi pls. niekto poradiť ako by bolo treba postupovať pri ich prípadnej prerábke na 27MHz?
 

Prílohy

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Možno @plavec11 by o tom niečo mohol vedieť :)
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Zdravím. K dotazu uvedu následující:
Úprava na pásmo 27MHz by nebyla vůbec jednoduchá ale možná je. Jako první by bylo nutné si zvolit v pásmu 27MHz požadované kmitočty na osazení všech tří kanálů a z toho vycházet. Za druhé koupit krystaly (3 kusy pro přijímač a 3 kusy pro vysílač). Pro příklad uvedu krystal vysílače třeba pro kmitočet 27,000MHz, krystal pro vysílač by byl o MF níže, v tomto případě mínus 10,7MHz, krystal pro vysílač na 27,000MHz tedy vychází na hodnotu 16300kHz (16,300MHz), podobné to je i v přijímači i když trochu složitější. A za třetí změnit veškeré součástky, které jsou ve schématu označené symbolem X a *, je toho dost.
Máte stanice na pásmo 45MHz, od 27MHz dost daleko a je nutné to tedy udělat. Kdyby ty stanice byly o pásmo níž (33MHz), to fungovalo jen se změnou krystalů, za cenu nižší citlivosti a horší selektivity. Vstupní Vf zesilovač a veškeré laděné obvody je totiž naladěný na střed konkrétního pásma a změna kmitočtu na jiné pásmo o jednotky MHz prakticky nevadí, ale tady se bavíme o změně o desítky MHz (cca 20MHz).
Dělal jsem změnu kmitočtů na sdílené kmitočty jen změnou krystalů ve svých stanicích VXW100 a PR11, ty ale byli už stavěné pro pásmo 80MHz a změnu jsem dělal v tomto rozsahu pásma jen v jednotkách MHz. Dám příklad: PR11 byli původně osazeny krystaly a naladěny na pásmo cca 75MHz a já je předělával na 78,000MHz a na 77,725MHz jen změnou krystalů. Kdybych se chtěl dostat třeba na 27,000MHz, musel bych změnit i plno věcí okolo abych doladil veškeré obvody na tento kmitočet. Mrkněte se schválně do toho Vašeho schématu co všechno je označeno symbolem X a *, ve Vašem případě by se toto vše muselo změnit, použil bych uvedené hodnoty z tabulky pro pásmo 33MHz v tom schématu, na tyto hodnoty součástek by to na 27MHz fungovalo, citlivost na příjem by šla ale samozřejmě trochu dolů.
Na závěr: do této úpravy bych nikdy nešel, vše je tam strašně těsné a naplácané na sobě, nechal bych to jak to je a raději koupil CB stanice na 27MHz a toto nechal jako raritu, ale nasměroval jsem Vás jak na to a pokud do toho půjdete a baví Vás to, nic proti gustu a držím palce.
 
Naposledy upravené:

Wolfsk

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Sep 2020
Príspevkov
25
Reakčné skóre
25
Bodov
18
Umiestnenie
Bratislava
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Veľmi pekne ďakujem za užitočné info.
Určite to chcem aspoň skúsiť, aspoň sa niečo naučím.
O mojom postupe budem informovať.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
@Wolfsk
Super. Začněte tedy hned výměnou krystalů a nastavte třeba jen jeden kanál na TX a RX, tím si ověříte oproti spojení s nějakou tovární RDS na pásmo 27MHz funkčnost a jasně uvidíte, že citlivost na příjem a výkon vysílání bude pramalý a fungovat to bude možná tak na pár metrů s nevalnou kvalitou a následně i uvidíte, že je nutné provést úpravu (změnu součástek) laděných obvodů jak jsem psal v předešlém příspěvku. Až to rozděláte, prosím napište mi přesné hodnoty původních krystalů a hodnoty kmitočtu z tabulky na boku radiostanice. Musím vypočítat krystal pro přijímač a ověřit si správnost své rady. V přijímači je krystal složený z hodnot první MF (10,7MHz) plus hodnota druhé MF (?455kHz) plus šířka pásma-odstup mezi kanály (25kHz), proto jsem psal že u krystalů přijímače to je trochu složitější na výpočet.
 
Naposledy upravené:

Wolfsk

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Sep 2020
Príspevkov
25
Reakčné skóre
25
Bodov
18
Umiestnenie
Bratislava
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Foto kryštálov prijímacia a vysielacia časť.
vysielacia:
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

asi 15023
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

asi 55774

prijímacia časť:
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

ešte pridávam štítok vysielačky:
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
@Wolfsk
Děkuji. Musíte teď vydržet. Výpočty mi nesedí z hodnot které jste uvedl a to znamená, že hodnoty jste neuvedl správně. Vysílač 45,075MHz, to je krystal 55774 kHz (kmitočet pásma plus mezifrekvence 10,7MHz). U krystalu 55774 je pod drátem ještě další číslo, to bude hodnota za desetinou čárkou v kHz, 55774,xxx?, nutno rozluštit (výpočet mi do uvedeného pásma nesedí). Po zvětšení fotky to nejde rozluštit, je to už rozmazané. U tohoto pásma a u této radiostanice bude nastavení kmitočtu pomocí krystalů jiné a opačné oproti mým PR11, PR11 (80MHz) pásmo vysílání mínus MF, PR21 pásmo vysílání plus MF. U přijímače to taky bude jiné. U PR 21 máte podle schématu další pomocný krystal v přijímači (ve schématu označen jako K221), pravděpodobně jako zdroj kmitočtu mezifrekvence. Krystal Vámi uvedený s hodnotou 15023 je také špatně opsaný, vidím tam pod tím ještě číslo 100, nebo 200, ale nejsem si jistý, má to tedy být 15023100Hz/15023,100kHz/??? Ve stanici máte osazený jen jeden kanál a celkem 3 krystaly, jeden je pro vysílač, jeden pro přijímač a jeden je jako pomocný pro MF přijímače. Je nutné uvést přesně co je na každém z krystalů napsané abych si mohl ověřit výpočet a princip.
 
Naposledy upravené:

Wolfsk

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Sep 2020
Príspevkov
25
Reakčné skóre
25
Bodov
18
Umiestnenie
Bratislava
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Sú zle čitateľne aj osobne tak som otvoril druhú a pofotil tie.
Ešte raz dopredu ďakujem za pomoc.
Prví je 100 a druhý je 700.

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Děkuji, teď už výpočet sedí, jsem věděl že je chyba v popisu a ne na mém přijímači. Provedl jsem výpočet na kmitočet 27,405MHz (podle GP ČTŮ). Krystal 55774,700kHz změňte za krystal 38105,000kHz, krystal 15023,100 změňte za krystal 10263,724kHz, mělo by to fungovat na CB pásmu 27,405MHz, ovšem s omezenou citlivostí, výkonem a horší selektivitou. Pokud budete chtít jiné nastavení, napište požadovaný kmitočet, přepočítám to na jiný krystal. Bude ale problém vhodný krystal sehnat, standardně tyto hodnoty nejsou v prodeji, firma krystaly.cz ale nabízí i zakázkovou výrobu. Až provedete výmětu těchto komponentů, dejte vědět, je jen škoda že tuto RDS nemám ve sbírce, jinak bych se hned pustil do pokusů, je to tady podle schématu úplně jiné a jinak řešené než v PR11 nebo v VXW100. Kanály na CB pásmu jdou po sobě s roztečí 10kHz, další kmitočty si tedy můžete odvodit sám. Příklad: kmitočet 27,395 (k39), z každého výše uvedeného krystalu odeberete 10kHz, to je: krystal 55774,700kHz změňte za krystal 38095,000kHz, krystal 15023,100 změňte za krystal 10263,714kHz.
Dodatek: k projevení díků prosím využívejte tlačítko pod příspěvkem, stačí kliknout na tlačítko ďakujem a vybrat tu správnou možnost, tím oceníte příspěvek každého podle vlastního uvážení.
 
Naposledy upravené:

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Možno @plavec11 by o tom niečo mohol vedieť :)
Jsem doufal že se mě to vyhne:), ale jak jste mě označil, musel jsem začít jednat. Ale v pohodě, nemám problém podiskutovat o věcech o kterých něco málo vím, od toho jsme přeci tady, ne? Každý někdy potřebuje v něčem poradit a není ostuda o radu požádat.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Sú zle čitateľne aj osobne tak som otvoril druhú a pofotil tie.
Ešte raz dopredu ďakujem za pomoc.
Prví je 100 a druhý je 700.

První fotka první krystal je 700 a druhá fotka druhý krystal je 100, ale už je to čitelné i z fotek, super.
 

Wolfsk

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Sep 2020
Príspevkov
25
Reakčné skóre
25
Bodov
18
Umiestnenie
Bratislava
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Super pôjdem zháňať kryštály.
Asi to chvíľu potrvá, dám vedieť keď postúpim ďalej. Budem teda zháňať na zaplnenie všetkých troch kanálov. Šesť ladených cievok bude chýbať, no to budem riešiť keď zoženiem kryštály.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
@Wolfsk
Ano, vzhledem k tomu že už od výroby je osazený jen jeden kanál, chybějí i cívkové bloky na dalších pozicích neobsazených kanálů. Dále bude jistě mechanicky zablokovaný kanálový přepínač aby nešel otočit do neosazených poloh, napište prosím zda to tak je. Já to u PR11 a VXW100 měl, byly osazeny pouze 2 kanály a kanálový přepínač nešel dále než do pozice K1 a K2. Je tam mechanické blokování kolíkem, u PR21 to bude jistě podobné anebo to blokované vůbec nebude, nevím, tuto RDS jsem totiž nikdy neměl v ruce, budu si jí muset pořídit.
 
Naposledy upravené:

Wolfsk

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Sep 2020
Príspevkov
25
Reakčné skóre
25
Bodov
18
Umiestnenie
Bratislava
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Prepínač zablokovaný nie je na žiadnej z mojich troch, dá sa prepnúť do všetkých polôh.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Nebude druhý náhodou 10253,724kHz?
Idem sa opýtať na tie kryštály do krystaly.cz.
Ten druhý jsem Vám jasně určil a první taky. Ten co zmiňujete, je pomocný (třetí) krystal první mezifrekvence 10,7MHz a jeho přesná hodnota nás vůbec nezajímá, tu jsem uvedl jen jak jsem jí přečetl, to se měnit vůbec nebude, to zůstává, ve schématu je tento pomocný krystal označený symbolem K221 a je osazen kousek od bilitického filtru o šířce pásma 15kHz-MLF2 10,7MHz (obdélníková stříbrná kostka).
Ještě dodatek: Nebo myslíte ten druhý jako který jsem jako druhý určil změnit? Určil jsem 10263,724 a Vy myslíte že má být 10253,724kHz??? Pokud to ta¨k myslíte, tak se omlouvám a připomínku prověřím výpočtem, chyba se vloudit mohla, nikdo není neomylný. Jen dodám, proč si myslíte že je to chybná hodnota? Rád to posoudím a jak říkám chybu rád přiznám pokud jsem se spletl. Je dobře že jste počítal sám také a ověřoval.
 
Naposledy upravené:

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Už to vidím ve svém příspěvku, neodečetl jsem pro kanál (39) 10kHz. Měl jste na mysli toto prosím? Mezi těma krystaly musí být zachován dělící poměr 1 ku 3,712593. Jako první se určí krystal s tou nejvyšší hodnotou, požadovaný kmitočet plus první MF 10700kHz a z toho se vypočítá ten druhý krystal v uvedeném dělícím poměru.
 

Wolfsk

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Sep 2020
Príspevkov
25
Reakčné skóre
25
Bodov
18
Umiestnenie
Bratislava
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
JJ to som mal na mysli, ďakujem za vysvetlenie.
 

Wolfsk

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Sep 2020
Príspevkov
25
Reakčné skóre
25
Bodov
18
Umiestnenie
Bratislava
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Kryštály prišli, stály ma 60 € a dlho som čakal. Objednával som z Číny cez Alibabu.
Z krystaly.cz mi ani neodpísali.
Môžem sa opýtať ako ste to počítal? Nech sa niečo naučím.
Alebo posunúť niekam kde si o tom prečítam.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
@Wolfsk
Zdravím, já jsem tohle dělal už před léty na svých PR11 a VXW100, které měli již osazené kanály ale na jiné kmitočty.
Šel jsem na to logicky a pročetl pár diskuzí zabívající se tímto oborem až jsem potom přišel na princip, o kterém jsem psal už výše. Z původních hodnot krystalů vztažených k požadovanému kmitočtu TX a RX jsem potom logicky výpočtem odvodil nové hodnoty pro nové pásmo, roli v hodnotách krystalů hraje hodnota mezifrekvence, ale o tom jsem už také psal výše.

Dodatek-upraveno: není problém přepočítat hodnoty krystalů do jiného pásma již osazených kanálů, ovšem při neúplném využití všech kanálových pozic na chybějících pozicích chybí v radiostanici i cívkové bloky, a to už je problém doplnit, protože babrat se s cívkama a vyrábět je, je pracná záležitost. Cívkové bloky jsem nikdy nedoplňoval, vždy jsem jen měnil krystaly na obsazených pozicích a nevyužité pozice jsem se doplňovat nikdy nepokoušel.
 
Naposledy upravené:
E-shop ElektroLab.eu
Top