• UPOZORNENIE ! Nachádzate sa v časti fóra, kde je vyžadovaná určitá kvalifikácia, a odbornosť. V žiadnom prípade sa preto nesnažte poskytovať rady a riešenia dopytujúcim pri ktorých si nieste istý ich správnosťou v súlade s platnými nariadeniami a normami. Majte na pamäti najmä bezpečnosť a odbornosť a vystríhajte sa nabádaniu k manipulácii s nebezpečným napätím neznalou, alebo nepoučenou osobou ! Stránky fóra a ich vedenie nepreberajú žiadnu zodpovednosť za škody vzniknuté zverejnenými chybnými a nebezpečnými zapojeniami a za prípadnú ujmu na zdraví, spôsobenú úrazom elektrickým prúdom alebo spôsobenú neodbornou manipuláciou s elektrickými zariadeniami.

Zapojenie svetelného a zásuvkových obvodov

ID7959

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
1 Sep 2024
Príspevkov
3
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Zdravím. Chcem sa poradiť, ohľadom zapojenia nových obvodov pre zásuvky a svetlá pre altánok. Z hodiny mám privedený štvoržilový vodič, ktorým je momentálne napájaná zásuvka 400V. (používaná len zriedka) Chcem pridať skrinku s ističmi a prúdovými chráničmi pre nové obvody a tú existujúcu zásuvku 400V. Je tento spôsob zapojenia ( PRÍLOHA) správny? Prípadne nejaký lepší/správny spôsob zapojenia? Ďakujem za odpoveď.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,872
Reakčné skóre
1,530
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava

SMITH

Člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
18 Jún 2020
Príspevkov
155
Reakčné skóre
218
Bodov
33
Umiestnenie
Púchov
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Ten 4 žilovy kábel je ešte niečim istený ?
Mal by si rozdeliť PEN na PE a N ešte v prvej svorkovnici (bod rozdelenia )a odtial ťahať N do chráničov
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: ID7959

ID7959

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
1 Sep 2024
Príspevkov
3
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Ten 4 žilovy kábel je ešte niečim istený ?
Mal by si rozdeliť PEN na PE a N ešte v prvej svorkovnici (bod rozdelenia )a odtial ťahať N do chráničov
Je napojený v hlavnom rozvádzači, a istený porcelánovými poistkami. Roky bez problémov používaný na zásuvku 400V ( 7,5kW cirkulár)


Rozumiem. Ale ešte otázka... Akú možnosť z obrázku rozdelenia PEN mám zvoliť, pre môj konkrétny prípad? Alebo je to jedno/správne všetky tri?
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

SMITH

Člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
18 Jún 2020
Príspevkov
155
Reakčné skóre
218
Bodov
33
Umiestnenie
Púchov
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Funkčne sú všetky . Použil by som variantu č 1 s tým , že stačí len svorkovnica PEN , kde by boli vodiče PEN označené ZŽ+modry pruh . Z nej potom N pre chrániče . Samozrejme potom už nesmieš spája PE s N
 

ID7959

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
1 Sep 2024
Príspevkov
3
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Funkčne sú všetky . Použil by som variantu č 1 s tým , že stačí len svorkovnica PEN , kde by boli vodiče PEN označené ZŽ+modry pruh . Z nej potom N pre chrániče . Samozrejme potom už nesmieš spája PE s N
Ok. Super. Ďakujem za pomoc
 

SMITH

Člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
18 Jún 2020
Príspevkov
155
Reakčné skóre
218
Bodov
33
Umiestnenie
Púchov
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Pozrel som si to ešte raz a vlastne všetky 3 zapojenia sú zle :cool: . Je požiadavka aby cez svorky PE netiekol žiadny prúd , čo nie je ani u jedného zapojenia splnené , ešte navyše ti pôjde odvod PEN pre 400V zásuvku tak by to malo byť tak to ...
 

Prílohy

ElektroLab.eu
Top