Čínske android rádio problém zo zvukom

Mahel

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
15 Mar 2024
Príspevkov
1
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Ahoj.
Viete mi poradiť s čínskym android autoradiom. Problém je taký že rádio po naštartovaní funguje úplne normálne akonáhle idem dlhšiu jazdu (niečo cez hodinu) a rádio sa zohreje zvuk začne slabnúť až nastane slabý šum a brum.
Ak náhodou v aute zakurim celé toto sa udeje rýchlejšie,ale ak zapnem klímu tak po chvíli to prestane a funguje normálne. Proste keď sa radio zahreje zvuk je zlý. Radio cca 2 roky fungovalo normálne.

V radiu je obvod zosilovača TDA7851l

Skúšal som rádio rozobrať že vymením kondenzátori ale tam je len jeden elektrolit :).

Samotné TDAčko som očistil a prepastoval ,ale nepomohlo.
Myslel som že je zlá kostra ale ta je na 100% dobrá.
Otázka: nestretol sa stým niekto?
Ako sa správa zosilovač TDA pri prehriati? (Vplyv na zvuk)
Môže to robiť samotne TDA?
Alebo to bude niečo kolo TDAcka?

PS: k problému dochádza aj pri FM radiu aj prehrávaní z USB alebo bluetooth.

Ďakujem.
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
84
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Môže to byť banálna chyba, ako napríklad vysušený alebo vytečený elektrolytický kondenzátor. Kondenzátory sú dosť tepelne závislé, zvlášť keď nie sú v dobrej kondícii. Najlepšie je pripojiť otvorené rádio na 12V, nechať hrať kým sa chyba prejaví a potom použiť niečo na schladenie, napríklad stlačený vzduch s tenkou hadičkou. mám na to asi 10cm hliníkovú tyč o strane 1cm, ktorú nechám v mrazničke, a potom ju prikladám na podozrivé súčiastky. Je to lepšie ako stlačený vzduch, pretože ten sa "rozprskne" a schladí súčiastky aj v okolí. Najprv ale treba pozrieť, či nie sú el. kondenzátory nafúknuté. alebo pod nimi nevidno stopy po vytečení, tým by som začal. Ja kondenzátory vyberám a meriam ESR, ale vadný často odhalím už keď sa ho dotknem spájkovačkou. Keď kondenzátor vytečie, ostane to prischnuté na jeho vývodoch, a po priložení spájkovačky je ihneď cítiť typický zápach. Taký kondenzátor už potom ani nemeriam a rovno dávam nový. Takže ten jediný (nechce sa mi veriť) kondenzátor vymeniť a skúsiť.
 
Naposledy upravené:

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,802
Reakčné skóre
1,436
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Súhlasém s @Vlado159 , teplo a kapacity sa nemajú veľmi radi. Daj fotky z vnútra rádia.
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
84
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Pozrel som na schému TDA7851L, je tam el. kondenzátor 47uF na pine 10. Kondenzátory 47uf špeciálne podozrievam kvôli televízorom FUNAI a AKAI. Starí opravári vedia. čo bola v tých televízoroch najdrahšia súčiastka :smileys-cz-220:. V tých televízoroch sme 47u/25V kondenzátor na primárnej strane zdroja menili z princípu pri akejkoľvek oprave, aj keď sa trebárs menil reproduktor alebo VN transformátor.
 

rakato11

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
194
Reakčné skóre
257
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Skúšal som rádio rozobrať že vymením kondenzátori ale tam je len jeden elektrolit :).
Taktéž se mi nechce tomu věřit že je v tom rádiu pouze jeden elektrolyt tak jako již napsal pochybnost @Vlado159 . Když jsem si otevřel datasheet a na jeho 5.straně se podíval na Application circuit (Aplikační obvod) tak tam vidím elektrolyty dva, jeden je jak už psal @Vlado159 47uF na pinu č.10 a druhý 2200uF na pinech č.6 a 20 a ten počítám bude ten co označil @Mahel, klasický hliníkový válec, ten 47uF bude s největší pravděpodobností SMD elektrolyt.

A pak jsem se dočetl na str.12 tohoto datasheetu:
4.4 Heatsink definition (Definice chladiče)
Při normálním používání (4 Ω reproduktory) je třeba odvodit tepelné požadavky chladiče z obrázku 16, který uvádí simulovaný ztrátový výkon při přehrávání skutečných hudebních/řečových programů. Pro tuto simulaci byl použit šum s gaussovsky distribuovanou amplitudou. Na základě toho časté ořezávání (nejhorší případ) způsobí Pdiss = 26 W. Za předpokladu, že Tamb = 70 °C a TCHIP = 150 °C jako okrajové podmínky, by měl být tepelný odpor chladiče přibližně 2 °C/W. Tím by se zabránilo jakémukoli tepelnému odstavení i po dlouhodobém a plnoobjemovém provozu.

Pokud však rádio fungovalo normálně 2 roky a i po přepastování a zahřátí opět zeslabovalo až vyplo pak podle mě bude vadný samotný IO TDA7851L, bude něco s jeho tepelnou ochranou.
 
ElektroLab.eu
Top