Fm vysielač

Ľuboš nevie

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
9 Dec 2022
Príspevkov
12
Reakčné skóre
4
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Mňa tak napadlo dnes.., čo tak zobrať nejaký malý fm vysielač, a pripojiť ho k anténe ktorá má svoj antenny zosilňovač ? Bude to robiť nejaký rozdiel v dosahu vysielania alebo použitie antény spolu z externými zosilnovačom je pri vysielaní zbytočné ? Viem že je to asi protizákonné ale pýtam sa iba na teóriu.
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
364
Reakčné skóre
467
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
antenne zosilovace obvykle zosiluju signal z anteny. Ich vykon je dost maly, cize ak to zapojim naopak, tak to nebude fungovat. Dokonca to moze byt slabsie. Ale ak by to bol zosilovac ktory by dokazal vysielat s vacsim vykonom ako ma povodny vysielac, tak to pojde.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
antenne zosilovace obvykle zosiluju signal z anteny. Ich vykon je dost maly, cize ak to zapojim naopak, tak to nebude fungovat. Dokonca to moze byt slabsie. Ale ak by to bol zosilovac ktory by dokazal vysielat s vacsim vykonom ako ma povodny vysielac, tak to pojde.
Pro pokusy s FM vysíláním doporučuji zhotovení jednoduché štěnice v pásmu OIRT nebo CCIR, odpadne vám shánění přijímače. Vydžte, vyhledám schéma jednoduché štěnice s tranzistorem BF199 anebo KF173 jako oscilátor, je to zapojení oscilátoru-tranzistoru se společnou bází, funguje to spolehlivě a dosah je slušný, citlivost mikrofonu vynikající a na šepot a dálku od mikrofonu. Modulace je kapacitní pomocí elektretového mikrofonu. Tohle schéma vyšlo i v jednom čísle AR.
Výkon se dá zvýšit dalším stupněm, například koncovým stupněm z radiostanic tesla s ruskými tranzistory KT920.
 
Naposledy upravené:

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Než vyhledám v jakém AR to bylo, zatím vkládám stejné schéma z jiného zdroje, jde o stejné zapojení.
Dodatek: na FM vysílání je nejlepší Ruský generátor G4-151, dá se modulovat externě a výkon je značný, když se naladím na požadovaný kmitočet, tak jsem slyšet několik km daleko na klasickém rádiu a vysílám na kus drátu hozený z okna. Mám ještě generátor Tesla BM 496, ale ten nejde bez úpravy zapojení externě modulovat, má danou AM modulaci kmitočtem 1kHz. Tím rád ruším sousedovi bránu na dálkové ovládání, naladím 433MHz a připojím na kus drátu, soused pak otevírá bránu ručně nouzově a já u okna chcípám smíchy. Bavím se i na parkovišti u obchodních domů, mám ovladač z bezdrátového alarmu v pásmu 433MHz a když zmáčknu jakékoliv tlačítko, tak si nikdo nezamkne ani neodemkne auto klíčenkou i když stojí u auta, musím to ale zapnout dřív než řidič odchází nebo přichází, je to sranda veliká, auto mám v dohledu cca do deseti metrů.
K tomu schématu, jako oscilátor lze použít i tranzistor BF199 anebo Tesla KF173, KF173 je klasika od Tesly a funguje perfektně, mám jich doma asi 1000 kusů do zásoby a má 4 vývody.
 
Naposledy upravené:

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
168
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Niekto odíde od auta s vedomím že ho zamkol a lopka mu vybieli interiér, fakt preveliká sranda. Sám mám problémy pred barákom keď sa neviem dostať do auta lebo rušenie (alebo preveliká sranda) ktoré nie som schopný odhaliť. Ak príspevok vznikol v rámci opozdeného prvého apríla tak zábavný nie je, ak je súdruh schopný páchať tieto ftípky z plezíru tak odporúčam vyhľadať odbornú pomoc. Ešte by sa niekto mohol pochváliť jaká to švadna prelietavať dronom ponad letisko prípadne blikať pilotom do kabíny laserom, pacienti môžu hádzať šutre z dialničných nadjazdov dle gusta každého soudruha... ľuďom fakt j*be
 

Maxwell

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Okt 2023
Príspevkov
11
Reakčné skóre
28
Bodov
18
Nebude to fungovat, protože antenní zesilovač je širokopásmový a má nízký P1dB. Pokud chcete výkon musíte mít zesilovač laděný na jeden specifický kmitočet. Třeba ve třídě C s rezonančním obvodem.
 
E-shop ElektroLab.eu
Top