• UPOZORNENIE ! Nachádzate sa v časti fóra, kde je vyžadovaná určitá kvalifikácia, a odbornosť. V žiadnom prípade sa preto nesnažte poskytovať rady a riešenia dopytujúcim pri ktorých si nieste istý ich správnosťou v súlade s platnými nariadeniami a normami. Majte na pamäti najmä bezpečnosť a odbornosť a vystríhajte sa nabádaniu k manipulácii s nebezpečným napätím neznalou, alebo nepoučenou osobou ! Stránky fóra a ich vedenie nepreberajú žiadnu zodpovednosť za škody vzniknuté zverejnenými chybnými a nebezpečnými zapojeniami a za prípadnú ujmu na zdraví, spôsobenú úrazom elektrickým prúdom alebo spôsobenú neodbornou manipuláciou s elektrickými zariadeniami.

Zapojenie 3-žilového kábla s 5-žilovým káblom

Gregor

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
21 Jún 2024
Príspevkov
8
Reakčné skóre
11
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Dobrý deň, som amatér v elektrike,el.technike a pod.Mám zánovný el. sporák, ktorý má 5 žilový kábel bez konca, mám 3 žilový kábel, kt. chcem pripojiť na ten 5-žilový.Je to možné takáto kombinácia, ak nie, hrozí riziko napr.preťaženia siete, al. zhorenie kábla al. iná možnosť?
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
426
Reakčné skóre
1,067
Bodov
129
Dobrý deň, som amatér v elektrike,el.technike a pod.Mám zánovný el. sporák, ktorý má 5 žilový kábel bez konca, mám 3 žilový kábel, kt. chcem pripojiť na ten 5-žilový.Je to možné takáto kombinácia, ak nie, hrozí riziko napr.preťaženia siete, al. zhorenie kábla al. iná možnosť?
Mám dotaz, proč chcete zapojovat třížilový kabel na ten pětižilový? Chcete snad sporák zapojit přes zástrčku 230V do zásuvky? Nebo je ten pětižilový kabel krátký? Máte vůbec na sporák přípojku na zdi? Pokud ano jakou? (počet vodičů, barvy a jistič). Po upřesnění se můžeme posunout dál, Váš návrh je nesmysl. Díky.
 

Gregor

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
21 Jún 2024
Príspevkov
8
Reakčné skóre
11
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Mám dotaz, proč chcete zapojovat třížilový kabel na ten pětižilový? Chcete snad sporák zapojit přes zástrčku 230V do zásuvky? Nebo je ten pětižilový kabel krátký? Máte vůbec na sporák přípojku na zdi? Pokud ano jakou? (počet vodičů, barvy a jistič). Po upřesnění se můžeme posunout dál, Váš návrh je nesmysl. Díky.
No pôvodne som to chcel zapojiť do bežnej zásuvky 230V.Spomínaný 5 žilový kábel je odrezaný hneď na začiatku, ako teda vychádza zo sporáku, takže tam som to chcel napojiť.Zásuvky mám aj na vyššiu voltáž.Pripojím v prílohe
 

Prílohy

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
426
Reakčné skóre
1,067
Bodov
129
@Gregor Jaké jištění má ta motorová zásuvka? Má alespoň B16A? Pokud ano, zapojte to na tu motorovou zásuvku na 3 fáze tak jak to je zapojeno na sporáku. Použijte ohebný lankový kabel s průřezem min. 2,5, CYSY 5Cx2,5. Na jednu fázi by to šlo připojit (pokud to je na svorkovnici ve schématu jako možnost uvedené), ale to by musel být kabel o průřezu minimálně 4 a vývod ze zdi také a jištění min. B20A.
 
Naposledy upravené:

Gregor

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
21 Jún 2024
Príspevkov
8
Reakčné skóre
11
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Ďakujem, vynikajúca odpoveď.Vyskúšam to podľa Vašich inštrukcií.Kábel kúpim v elektre, alebo Obi, al. pod. obchod.Spojím to s čokoládkami, alebo rovno napojím nový kábel na sporák.Otvorím ten zadný kryt.Ďakujem pán Plavec11
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
426
Reakčné skóre
1,067
Bodov
129
Ďakujem, vynikajúca odpoveď.Vyskúšam to podľa Vašich inštrukcií.Kábel kúpim v elektre, alebo Obi, al. pod. obchod.Spojím to s čokoládkami, alebo rovno napojím nový kábel na sporák.Otvorím ten zadný kryt.Ďakujem pán Plavec11
Nespojujte čokoládkami nic. Ten pahýl vyhoďtě a kabel napojte přímo na svorkovnici sporáku. Čokoládkami akorát uděláte prasárnu. Na vodiče dejte dutinky (zmáčknout to stačí kombinačkama. Na druhý konec kabelu dejte motorovou zásuvku. Předpokládám že je pětipólová, ano?
 

Gregor

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
21 Jún 2024
Príspevkov
8
Reakčné skóre
11
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Nespojujte čokoládkami nic. Ten pahýl vyhoďtě a kabel napojte přímo na svorkovnici sporáku. Čokoládkami akorát uděláte prasárnu. Na vodiče dejte dutinky (zmáčknout to stačí kombinačkama. Na druhý konec kabelu dejte motorovou zásuvku. Předpokládám že je pětipólová, ano?
Posielam fotografiu, pretože som si neni istý s odpoveďou.Čiže do prílohy pripojím.
 

Prílohy

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
426
Reakčné skóre
1,067
Bodov
129
@Gregor Díky, tak že máte čtiřpólovou, nevadí. Ve sporáku zapojte kabel tak jak zapojen je. Na druhý konec na zástrčku napojte fázové vodiče na fázové svorky a ZŽ a Modrý kabelu spojte dohromady a na zástrčce napojte na kolík PEN (je to ten nejtlustší kolík). Před připojením na síť prosím o foto svorkovnice sporáku a zástrčky (abych si ověřil správnost zapojení). Díky.
Dodatek: Pokud můžete, pošlete mi ještě fotku otevřené krabice sporáku abych si ověřil jak to tam je zapojené a zda je zapojeno opravdu všech pět vodičů na tom pahýlu.
 

Gregor

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
21 Jún 2024
Príspevkov
8
Reakčné skóre
11
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Dobre odfotím rozobratý sporák, tam zo zadu.Pôjdem do skladu a rozoberiem ho.
 

Gregor

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
21 Jún 2024
Príspevkov
8
Reakčné skóre
11
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Takže mám to všetko odfotené.Chvilku som bojoval s krytom pod ktorými sú káble, ale Houstne máme ůspěch!Posielam v prílohe
 

Prílohy

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
426
Reakčné skóre
1,067
Bodov
129
@Gregor Super, díky. Zapojte nový pětižilový kabel tak jak je zapojen na sporáku. Zástrčku zapojte jak jsem psal, ZŽ a Modrý dohromady na kolík PEN zástrčky (nejtlustší kolík) a bude to OK. Momentálně to je zapojené na první-vrchní schéma a to použijte i nadále, je to nejlepší řešení. Tady rádi pomůžeme každému, je dobře že jste se obrátil o pomoc na naše fórum. Snažíme se odpovídat rychle a odborně.
Upraveno: Jen prosím použijte dutinky na obou stranách kabelu na průřez 2,5.
 
Naposledy upravené:

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
426
Reakčné skóre
1,067
Bodov
129
@Gregor Ještě věcná, předpokládám že v instalaci na té motorové zásuvce nemáte proudový chránič. Ta motorová zásuvka je v síti TN-C. Prosím o odpověď.
 

Gregor

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
21 Jún 2024
Príspevkov
8
Reakčné skóre
11
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
@Gregor Ještě věcná, předpokládám že v instalaci na té motorové zásuvce nemáte proudový chránič. Prosím o odpověď.
To zrejme predpokladáte správne, dosť často mi isté spotrebiče vyhadzujú poistky a stále neviem ktoré.V budúcnosti uverejním viacej článkov, resp. otázok.Mám kopec rôznej elektroniky a mašín, ktoré potrebujú opraviť, tak bude veľa zábavy.Čo sa tíka prúdového chrániča, nemám o tom vela vedomostí, takže by som si to trúfol iba povedzme s asistenciou, takto v písomnej forme.Dokonca som zháňal človeka, kt. sa vyzná v malotraktoroch, lebo mi haspruje sytič, taký pobláznený je.
 
ElektroLab.eu
Top