Čištění plošňáků

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,804
Reakčné skóre
1,437
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Klasické osazené plošné spoje metodou THT jdou zespodu velmi dobře a hlavně rychle, umýt acetonem, nebo nějakým jiným nitroředidlem.
S týmto by som bol pri citlivejších komponentoch trocha opatrnejší.
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
188
Reakčné skóre
225
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Aceton/nitroriedidlo som neskusal, zda sa mi prilis agresivny. Bal som sa, aby mi nezisla aj nepajiva maska, alebo popisy suciastok :)
 

Vašek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
59
Reakčné skóre
56
Bodov
23
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Nepájivá maska vydrží, ohledně potisku označení součástek je potřeba to někde na okraji desky opatrně vyzkoušet. Nicméně nikdy jsem nějaké problémy na moderních, průmyslově vyráběných deskách nezaznamenal.
Něco jiného je možná malosériová výroba a potisk desek sítotiskem, to se bude smývat :-(

A ani ze součástek se ten potisk většinou nesmývá. Ale opět doporučuji to na choulostivých součástkách opatrně na jedné součástce od typu a pouzdra vyzkoušet, jestli se popisek nesmyje. Mohou nastat případy, kdy se to může rozpouštět a smývat, pokud přes to přejedete 20x štětečkem.
Třeba staré české skleněné diody typů KA, KAY a podobné jsou značené barvou bez další povrchové ochrany, a ty barvičky se z nich tedy smyjí jistě a docela rychle při "šmrdlání" štětečkem (osobní skušenost). Zahraniční skleněné, např. 1N4148 většinou to označení drží.

Vašek
 
ElektroLab.eu
Top