Olga.zone

mooph

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
26 Apr 2023
Príspevkov
16
Reakčné skóre
18
Bodov
3
Paragraf (§)
IT špecialista
Ahoj

Dovolte mi představit vám Olgu 2. ( ) Olga je učítko číslicové techniky, vysvětluje základní stavební prvky digitálních zařízení a tím objasňuje digitalizaci. Na krabičce jsou 4 přepínače s diodami, které reprezentují vstupy do systémů, a 2 diody reprezentující výstupy. V menu je možné “točítkem” (rotačním enkodérem s tlačítkem) zvolit learning mód a challenge mód. Learning mód umožňuje nastavit obvod, který si lze “ošahat”, vidět reakce výstupů na vstupy. Challenge mód nastaví obvod a úkolem uživatele je poznat pomocí testování vstupů, který to je. Za správně vybraný obvod dostane bod. V Olze jsou implementována například všechna hradla, všechny klopné obvody, posuvné registry a další. Celkem 36 obvodů! Projekt je určen dětem, které chcou vědět, jak fungují elektronická zařízení, ale také dospělým (kupříkladu programátoři budou překvapeni, že na věci, které řeší v kódu, často stačí pár tranzistorů).

K Olze jsem napsal v angličtině a češtině manuály, kde jsou uvedeny podrobnější informace o obvodech v Olze. Nejsem si úplně jistý, jestli to nejsou ve skutečnosti učebnice.

S Olgou mi hodně pomohli Vlado, Kuba a Martin, chtěl bych jim poděkovat. Projekt je z autorského hlediska československý, nebyla na něj čerpána dotace, není důsledkem grantu, nezadala ani nepodpořila ho žádná školní instituce. Pájeno a sestavováno u Třebíče.

Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať

verze 2.3
 

Prílohy

E-shop ElektroLab.eu
Top