Crouzet timer (elektromechanický) náhrada

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
168
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Zdar chlapi, má niekto znalosti o elmech časovačoch ? Dá sa v nich vymeniť motor alebo čím to je hnané ? Pravdepodobne mi v stroji kľakol a potrebujem ho niečim nahradiť bo originál google nenašiel. Je to crouzet 88.226.014. Nejaký popis:
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
364
Reakčné skóre
467
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Osobne pochybujem že sa to dá opraviť. Skúsil by som nájsť náhradu.
 

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
168
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
No práve preto sa pýtam či niekto nemá knowhow a aspoň zhruba ma nasmeruje lebo naštudovať problematiku mi nejakú dobu potrvá a stroj stojí... TME nemá nič s aspoň podobným parametrom. Zatiaľ som ten časovač rozhodil, vyzerá to ako motorček s cievkou ? Asi nejak mení magnetizmus tých plechom kolo permamagnetu na oske. Každopádne je asi odpálená bo neviem nič namerať. Idem ju opatrne otvoriť a skontrolovať vinutie, ak to bude jednoduchá cievka tak ručne previniem, možno ožije.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: Jenda

robertpavlik

Člen
Registrovaný člen
Člen od
2 Jan 2020
Príspevkov
153
Reakčné skóre
247
Bodov
33
Umiestnenie
Okres Nové Mesto nad Váhom
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Ak máš schému stroja tak by sa snáď dáka náhrada dala nájsť. Časové relé sa dá nahradiť vždy.
 

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
168
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
robertpavlik: schéma:
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

🤪 😄 Teraz vážne, asi iba nejak reverzne, podľa kontaktov ktoré spína v datasheete časovača bo k schéme sa s velkou pravdepodobnosťou nedostanem, ten stroj má štvťstoročie.

All: vykuchal som cievku, už iba spočítať koľko závitov mala o_O
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
. Alebo zvážim meď, odmeriam priemer drátu a dám navinúť na rovnakú hmotnosť :unsure:. Otázka znie či by to takto mohlo fungovať , že minúta bude po novom dve alebo pol nevadí, to si viem odstopovať a urobiť novú stupnicu, ale či sa ten motor roztočí... tento typ motorčeka som ešte nevidel. Vie niekto ako sa odborne nazýva ?
 

rakato11

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
191
Reakčné skóre
245
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Alebo zvážim meď, odmeriam priemer drátu a dám navinúť na rovnakú hmotnosť :unsure:.
Jak jsem starý tak se stále učím něčemu novému.:clap: Teoreticky by to v podstatě šlo ale počet závitů je jen a jen ten správný výpočet.
 

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
168
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
možno tento ?
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
@RadoKe na margo cievky - toto by nepomohlo k získaniu jej parametrov?
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: RadoKe

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
364
Reakčné skóre
467
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Ano, toto vyzera dobre. Akurat ze bude k tomu treba tu paticu. Bud 90.26 alebo konektor 90.12.4. A zrovna ich SOS nema skladom. Ale na TME ju maju aj so spinacom.
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
364
Reakčné skóre
467
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
No práve preto sa pýtam či niekto nemá knowhow a aspoň zhruba ma nasmeruje lebo naštudovať problematiku mi nejakú dobu potrvá a stroj stojí... TME nemá nič s aspoň podobným parametrom. Zatiaľ som ten časovač rozhodil, vyzerá to ako motorček s cievkou ? Asi nejak mení magnetizmus tých plechom kolo permamagnetu na oske. Každopádne je asi odpálená bo neviem nič namerať. Idem ju opatrne otvoriť a skontrolovať vinutie, ak to bude jednoduchá cievka tak ručne previniem, možno ožije.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Ked tak pozeram na ten "motorcek", tak to je podla mna na vibracnom principe - cievka vibruje 50Hz a motorcek sa otaca podla frekvencie, nie podla napatia. Ak by bolo k dispozicii dake autotrafo tak by som skusil to dakou cievkou podobnej velkosti spustit. Ale je dost mozne, ze je motorcek zadrety....
 

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
168
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Elektrolab: dík za odkaz, bohužiaľ sled katastrofických udalostí som dnes večer zavŕšil tým že mi z ruky vypadlo šasi časovača a teraz mám na stole 9 ozubených kolečiek v štyroch farbách, nejaké pružinky, 4 oceľové guličky a dajaké plastové hejbla. To neposkladám, a ak poskladám nezistím či správne...

Rami6711: zadretý nie je, ak ho naložím do púzdra a vložím do šasi na osku tak sa volne (ak nerátam že magnetizmus sa snaží pritiahnuť o plechy) otáča, ale to už je teraz nepodstané.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Ked tak pozeram na ten "motorcek", tak to je podla mna na vibracnom principe - cievka vibruje 50Hz a motorcek sa otaca podla frekvencie, nie podla napatia. Ak by bolo k dispozicii dake autotrafo tak by som skusil to dakou cievkou podobnej velkosti spustit. Ale je dost mozne, ze je motorcek zadrety....
Je to klasický synchronní elektrický motorek na střídavé napětí. Kmitočet sítě hraje roli na synchronismus a rychlost otáčení a vše je vztažené k napájecímu napětí a proudu cívky motorku pod napětím a počtu pólů rotoru. Jedna veličina bez druhé nezpůsobí funkci.
 

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
168
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
ok, tak náhradu mám na stole, po meraní mi vychádza že vybraná funkcia relé by mala fungovať ale pre istotu či som správne pochopil diagram funkcie starého časovača sa opýtam.
kontakty A1-A2 sú kontakty napájania časovača a modrá linka znamená čas kedy je pripojené napätie, kontakt 23-24 bude zopnutý počas doby keď má časovač napájanie, kontakt 15-16 je zopnutý aj pred napätím na A1-A2, drží zopnutý aj po zapnutí až do momentu keď uplynie čas nastavený nba časovači, po tom okamihu vypína a spína sa kontakt 15-18 až do momentu vypnutia napätia časovači, vtedy zas prepne na 15-16. Pochopil som správne?
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
364
Reakčné skóre
467
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Áno. Presne tak. 15-16-18 je obyčajný prepínač pričom 15 je spoločný. 18 je spínací kontakt. 16 rozpínací, preto je zopnutý aj bez napájania.
 
E-shop ElektroLab.eu
Top